in

Zencefil Faydaları

Okuma Süresi: 2 Dakika

Zencefil Faydaları

Şifalı bir bitki çeşidi olan zencefil, bir metreye yaklaşan boyutuyla, sarı çiçekleri olan çok faydalı bir bitki türüdür. Baharat olarak kullanılan zencefil, dünya mutfaklarında ağırlık olarak kökü kullanılır. Kökeni Güney Çin olan bitki, önce Hindistan ’a, ardından Asya ve Afrika’ya daha sonrada dünyanın çeşitli yerlerine yayılmıştır.
Zencefil köklerinin kurutulduktan sonraki öğütülmüş hali, mutfaklarda baharat olarak kullanılır. Zencefil ayrıca Gazoz, Şarap, Turşu, Reçel gibi yiyecek ve içecek malzemelerinin yapımında da kullanılır.
Kökünde önemli vitamin maddelerinin bulunduğu taze zencefil, daha zengin etken maddeler sahiptir. Bunlar; %80 su,nişasta, kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini , %2 protein ve %1 yağ’dır. Ayrıca kuru zencefilin su oranıcivarındadır.
İştah açıcı bir bitki olan zencefilin çok faydalı vitaminleri vardır.

Zencefil Neye İyi Gelir?

  • İştah açıcı özelliği vardır. Özellikle iştahı olmayanların biraz tüketmesi halinde, iştahı açar.
  • Gaz söktürücü ve sindirim düzenleyicidir.
  • Solunum yollarını açar ve rahat nefes almanızı sağlar.
  • Toksinleri temizler.
  • Kan damarlarını açar ve ter attırır. İnsana sıcaklık verir.

Zencefil Zararları

  • Her bitkide olduğu gibi çok faydası olmasına rağmen zencefilin de elbette bazı zararları var. Zencefil, hamileliğin ilk 2 ayından sonra zencefili en fazla 250 mg alınması tavsiye ediliyor.
  • Karaciğer ve mide iltihabı olanların kullanması önerilmiyor.
  • Fazla kullanımda, mide ekşimesi ve midede tahriş gibi rahatsızlıklar getirebilir. Bu yüzden herşey de olduğu gibi bununda dozunu iyi ayarlamak gerekiyor.
  • Herhangi bir rahatsızlığı veya ilaç kullanan kişilerin doktorlarına danışmalarında fayda var.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Mutfakta bir çok yemekte kullanabileceğiniz zencefili başlıca; Pilav, patates, ızgara, muhtelif sebzelerde, et yemeklerinde, bazı pastalar ve kurabiyeler de kullanabilirsiniz. Ayrıca çay şeklinde de kullanabilirsiniz. Balla birlikte de kullanılan zencefil, bir çok besinle birlikte tüketilebiliyor.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Çene Estetiği

Dukan Diyeti Nedir?