in

Çok GüzelÇok Güzel

Zayıflama Yöntemleri

Etkili zayıflama yöntemleri arasında en önemlisi sabır ve istikrar!

Etkili zayıflama yöntemleri arasında en önemlisi sabır ve istikrar!

Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Zayıflama yöntemleri birçok insan tarafından araştırılır. İdeal kilo diye bir şey yoktur. Hormon seviyeniz, mevcut kilonuz, boyunuz ve vücut yapınız, tıbbi durumlarınız ve daha fazlası dahil olmak üzere sayısız faktöre bağlıdır. Fazla kilonuz varsa sizin için en iyisi zayıflamak olduğunu düşünüyorsanız, biraz bunalmış hissediyor olabilirsiniz.

Hedefiniz büyükse, önünüzdeki yol bazen inişli çıkışlı olabilir, ancak varacağınız nokta buna değecektir. Daha ince ve formda olmanın yanı sıra, diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve obez veya fazla kilolu olmanın pek de harika olmayan yan ürünleri için önemli ölçüde daha az risk altında olacaksınız.

Her büyük macerada olduğu gibi, bu yolculuk bir yol haritasıyla başlar. Zayıflama yolculuğunuz boyunca yaşayacağınız iniş çıkışlar, barikatlar ve zaferlerde gezinmek için fitness eğitmenlerinden ve kilo verme uzmanlarından gelen ipuçlarını kullanın.

Sonuçta, bir gecede kilo almadınız, bu yüzden bir anda kaybolmasını beklemeyin. En azını söylemek çok zor olabilecek toplam miktara odaklanmak yerine, her seferinde bir kilo alın. Uzmanlar güvenli ve sürdürülebilir kilo kaybı için haftada 1-2 kilodan fazla kilo vermemenizi tavsiye ediyor. İlk birkaç hafta içinde en fazla kilo kaybını göreceğinizi ve formunuzu geliştirdikçe daha da zorlaşacağını unutmayın. Sinirlenmemeye çalışın, ancak gereken değişiklikleri yapın.

Ve realite şovlarında gördüğünüz sert ve anında sonuçlarla baştan çıkarılmayın. Çoğu durumda, bu katılımcıların kaybedecek çok ağırlığı vardır ve sıkı tıbbi gözetim altındadır. Gerçek dünyada, kısaltılmış bir zaman diliminde büyük kiloları atmaya çalışmak, onu daha sonra geri kazanmanın, hatta sağlığınızı tehlikeye atmanın bir reçetesidir.

Uzmanlar yavaş kilo kaybı sürdürülebilir kilo kaybıdır diyor. Hedef kilonuza birkaç hafta, hatta aylar içinde ulaşmaya çalışmamalı ve denememelisiniz. Vücudunuz yeni yaşam tarzınıza uyum sağladığında, kilonuz düşecek. Bu bir yarış değil.

Herhangi bir zorlu çaba, bir destek sistemi ile daha kolay hale gelir. Kilo verme hedefinize ulaşmak için ihtiyaç duyacağınız kadar kendini egzersiz ve beslenmeye adamış bir arkadaş bulmaya çalışın.
İdeal olarak, sürekli bir ilham kaynağı olarak da hizmet verebilecek bir destekçi seçmeye çalışın. Örneğin, bir iş arkadaşınızın öğle yemeği antrenmanlarına ve sağlıklı hazır öğle yemeklerine olan bağlılığını, bir fitness eğitmeninin motive edici konuşmalarını ve hatta bir ünlünün canlandırıcı sosyal medya paylaşımlarını her zaman takdir ettiyseniz, onları günlük olumlu bir etki yapın. Ancak bunu aklınızda bulundurun farklı hedefleri ve fitness seviyeleri olabilir.

Arada makarna ve peynirinden bir ısırık, bir yudum milkshake, tüm bu ekstra kaloriler gün, hafta ve ay boyunca toplanır. Uzmanlar normal alımınızın net bir resmini elde etmek için yedi gün boyunca yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi kaydetmek için çevrimiçi bir yiyecek takipçisi veya akıllı telefon uygulaması kullanmanızı öneriyor.  Atıştırmalıklarınızı da not etmeye özen gösterin. Yakında bir modelin geliştiğini fark edebilirsiniz ve bu bilgiyi bir sonraki hareketinizi planlarken kullanabilirsiniz.
Bakım diyetinizin neye benzediğini öğrendikten sonra, kilo vermek için bir yön seçebilirsiniz. Evet, yemeğinizi kaydetmek eğlenceli değil, ancak hedefiniz kilo vermekse, bu bir zorunluluktur.

Yemeğinizi bir hafta boyunca kaydettikten ve tipik yiyecek alımınızı belirledikten sonra, ne kadar çabuk kaybetmek istediğinize (ve ne kadar yemekten vazgeçmek istediğinize) bağlı olarak kalorilerinizi azaltabileceğinizi söylüyor. Kalori alımınızı azaltmak ve doğru kalori türlerini taahhüt etmek herhangi bir kilo verme planında hayati önem taşırken, birçok insan süreci hızlandırma umuduyla yanlışlıkla aşırı uçlara gider. Bununla birlikte, çoğu zaman, egzersiz yapıyorsanız vücudunuzu beslemeniz gerektiğinden, bu aslında hedefleriniz için zararlıdır. Kilo verme aşamasında bazen açlık hissedilecektir, ancak her zaman açlık çekiyorsanız, büyük olasılıkla çok fazla kaloriyi kesersiniz.

Kilo kaybınız püskürür ve durursa, yiyecek alımınızı takip etmeye geri dönmenizi öneriyor uzmanlar. Porsiyon boyutlarınız farkına varmadan değişmiş olabilir veya belki de kilo verdikçe kaloriyi tekrar azaltmanız gerekebilir.

Ölçek takıntılı bir toplumda yaşıyoruz ve kilo verme rejiminizin etkilerini ölçmek için her gün veya günde birkaç kez adım atmak cazip gelebilir.

Kilo kaybı hiçbir zaman tam olarak doğrusal değildir. Tartı günden güne yukarı ve aşağı gidecektir, bu nedenle günlük tartı sizi rotanızdan almasına izin vermeyin. Sonuçta, bu sayıyı gören yalnızca siz ve doktorunuz, bu nedenle iğnenin nerede durduğundan veya dijital okumanın ne dediğinden daha çok nasıl göründüğünüze ve hissettiğinize odaklanmaya çalışın.

Kilo vermeye çalışırken, egzersiz başarı için gerekli bir bileşendir, ancak arada sırada tarifi karıştırmak önemlidir. Her gün aynı 5 km’lik rotayı kullanıyor ve istenen değişiklikleri görmüyorsanız, bunu karıştırmanın zamanının geldiğinin bir işareti olarak düşünün. Her gün aynı antrenmanı yaptığınızda, vücudunuz aktiviteye uyum sağlar ve onu gerçekleştirmede daha verimli hale gelir, bu da onu daha az zorlaştırır ve sonuçları azaltır.

Her gün aynı egzersizi yaparsanız tükenmişlik ve yaralanma olasılığı çok daha yüksektir.  İdeal haftayı birkaç günlük ağırlık antrenmanı, bir veya iki gün daha fazla kardiyo egzersizi, evde spor yapmak veya tempolu yürüyüş gibi ve belki bir günlük yoga veya derin esnemeler olarak tanımlayabilirsiniz. Grup fitness dersleri almak, yoğunluğunuzu arttırmanın ve yeni şeyler denemenin eğlenceli bir yolu olabilir. En önemlisi, farklı egzersiz programlarını denemek, sonunda sizi sevdiğiniz veya en azından tahammül edebileceğiniz birine götürecektir. Bu, uzun vadede rutininize bağlı kalmanızı çok daha kolaylaştıracaktır.

Kilo verme yolculuğundayken ne kadar kalori yaktığınıza ve ne kadar kaybettiğinize biraz takıntılı olmak çok kolaydır. Bu bazen tükenmişliğe, hayal kırıklığına ve aksiliklere yol açabilir. Bunun yerine, odak noktanızı ne kadar güçlü olduğunuza kaydırın. Her koşuda, her spin dersinde, her ağırlık antrenman egzersizinde veya her yoga seansında vücudunuzun her unsurunun kaslarınız, akciğerleriniz, zihninizin nasıl değiştiğini, büyüdüğünü ve güçlendiğini düşünün. Kendine güven, zindelik ve nihayetinde sağlıklı bir kilo gibi aktivite ve gücün yan ürünlerini tadın.

Bir grup fitness dersine katılmak ya da uzun bir koşu ya da yürüyüş yapmak harika olsa da kaçınılmaz olarak bu tür yapılandırılmış egzersiz için zamanınızın olmadığı günler olacaktır. Ancak bu, kendinizi tutmaktan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Egzersizlerinizin dışında, çamaşır yıkamak, köpeği gezdirmek, içeride alışveriş yapmak veya bahçede çalışmak gibi günlük düşük seviyeli aktivitelerinizde bol miktarda kalori yakabilirsiniz. Spor salonunun içinde ve dışında sizi gün boyunca daha fazla hareket etmeye teşvik etmek için bir adım izleyici kullanmaktan faydalanabilirsiniz. Siz çocuklarla oyun parkındayken ofiste dolaşmak için birkaç dakika ayırdığınız veya bir dakikalık muhabbet yaptığınız için vücudunuz teşekkür etmekle kalmayacak, aynı zamanda küçük hareket patlamalarının sizi ne kadar etkilediğine de şaşıracaksınız.

Çok fazla, çok hızlı değişmeye çalışmak, hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Büyük değişiklikler yapmak yerine, küçük, kolay bir değişiklikle başlayın ve ardından başka bir iyi alışkanlıkla bunun üzerine inşa edin. Örneğin, sonraki 14 gün boyunca her gün yürüyüşe çıkmayı taahhüt edin, tek şart önceki gün yürüdüğünüz mesafeyi geçmeye çalışmaktır. İki haftanın sonunda daha zinde, daha hafif ve başka bir iyi alışkanlık edinmeye hazır olacaksınız.

Sıfır egzersizden yoğun egzersize geçmeye çalışırsanız, kendinize zarar verirsiniz. Günlük 3.000 kaloriden birden 2.000 kaloriye düşürdüğünüzde, aç kalırsınız. Kilo vermek kolay değildir, ancak çok hızlı değişmeye çalıştığınızda daha zordur. Küçük değişikliklerle yapmaya odaklanın.

Kilo vermek, kazanmak kadar kolay olmayabilir, ancak doğru stratejiler, destek ve görünüm kilo verme hedefinizi ulaşabileceğiniz bir yere getirecektir.

What do you think?

Written by elkizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tiroid Nedir?

Aralıklı Oruç