in

Yağlı ve Şekerli Beslenmenin Etkileri

Okuma Süresi: 3 Dakika

Yağlı ve Şekerli Beslenmenin Etkileri

İnsan sağlığını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörler arasında beslenme her ne kadar başı çekse de bunun yanında yapılan aktiviteler, yaşam tarzı, çevresel faktörler de yer alır. Oysa sağlıklı beslenerek vücudun dengesini ve sağlığını korumak mümkündür. Ancak insanlar genç ya da yaşlı her yaş gurubunda genellikle yağlı ve şekerli gıdalar tüketmeyi daha çok seviyorlar. Yağlı ve şekerli beslenmenin çocuk ve yetişkinlerde zararları saymakla bitmez. Bu nedenle insanlar daha doğal ve sağlıklı beslenmelidir.

Yağlı Ve Şekerli Beslenmenin Vücuda Zararları Nelerdir?

Yağlı ve şekerli beslenme her yaş gurubu için tehlikelidir. Çünkü günümüzde pek çok sağlık örgütü yağın ve şekerin insan vücuduna olan zararlarını yaptıkları bilimsel araştırmalarla ortaya koymuştur. Bu zararlar içinde en bilineni obezitedir. Çağımızın hastalığı olan obezite ile savaşta öncelikle şeker ve yağ tüketiminin azaltılması öngörülmektedir. Bunun yanında kişilerin kolesterol değerlenin yükselmesi, kalp ve damar hastalıkları, diyabet hastalığı, kanser gibi pek çok hastalığa davetiye çıkaran yağlı ve şekerli beslenme insan sağlığını her dönemde tehdit eden bir durumdur.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Neler Yapılmalıdır?

İnsanlar sağlıklı bir yaşam sürmek isterler. Ancak bunun için yapılması gereken pek çok eylem vardır. Bunlar arasında düzenli ve sağlıklı beslenme, günlük yapılan düzenli aktiviteler ve sigara gibi zararlı maddelerin tüketilmemesi yer alır. Sağlıklı yaşam tarzı içinde büyük bir yer tutan beslenme ile insanlar birçok hastalığın önüne geçerler. Bol su tüketimi ile vücudun nem dengesi korunur. Bunun yanında kızarma gibi gıdalar yerine daha çok sebze ve protein ağırlıklı beslenmek gerekir.

Çocuklar İçin Organik Yaşam

Çocuklar insanlığın geleceği için önemlidir. Bunun için çocukların ruhsal, sosyal ve fiziksel yönden desteklenmelidir. Özellikle fiziksel yönden desteklemek için çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekir. Bunun için ebeveynler çocukları için organik ve doğal besinler almalıdır. Bunun yanında çocuğun ileri yaşlarda obezite ve diğer sistemik hastalıklara yakalanmasını önlemek için yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmaları gerekir. Ayrıca düzenli aktivite çocuklar için mutlaka olması gerekir.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Sosyal Medya Hesaplarınızın Kontrolleri Elinizde Olsun

Yenilenen Tasarımıyla İphone 11