in ,

TepkisizTepkisiz

Uzaktan Eğitim

İlkokuldan üniversiteye kadar bütün kademelerde uzaktan eğitim devam ediyor.

uzaktan eğitim
Okuma Süresi: 4 Dakika

MEB Uzaktan Eğitim

Covid-19 kapsamında hayatımıza giren online eğitim ya da uzaktan eğitimin, yüz yüze, bireysel eğitimin yerini alması söz konusu olabilir mi? Öğrenciler bu konu hakkında ne düşünüyor? Öğrenciler, yani konunun kilit noktası olan bireylerimiz, geleceğimiz bu uzaktan eğitim ile aldıkları bilgilere ne kadar hâkim olabilecekleri büyük bir tartışma konusu. Örneğin bir tıp öğrencisinin staj döneminde uzaktan eğitim görmesini ele alacak olursak bunun ileriki zamanlardaki sonuçlarının ne olacağı belirsizdir.

Online Eğitim Neden Önemli?

Salgının tüm dünyayı sarmış olması, yalnız ülkemizde değil birçok ülkede başta paniğe ve alışmaya sebep olmuştur. Artık maskelerimiz en az cüzdanımız veya telefonumuz kadar önemli. Üstelik aşı bulunsa bile herkesin aşıya sahip olup olamayacağı da ayrı bir muammadır. Bu durumda online eğitim ile öğrencilerimiz, geleceğimiz için en sağlıklı seçenek olarak görülmektedir. Sosyal bilimler alanları için online eğitimin yüz yüze eğitimden fazlaca farkı bulunmamaktadır. Ancak pratik gerektiren eğitimlerde, özellikle sağlık alanında, eğitimin belirli bir çerçeveye oturtulması önem arz eder. Bu önemi şu şekilde örneklendirmek mantıklı olacaktır. Bir grup sağlık öğrencisinin nöbetleşe eğitim alması ya da bir grup sağlık çalışanıyla kısıtlı süreler kapsamında iyi korunaklarla pratik yapması olası çözümler arasında gösterilebilir. Bu tehlikeyi tamamen ortadan kaldırır mı? Hayır. Fakat gerekli midir? Büyük ihtimalle evet. Zira her öğrencinin maddi ve manevi imkanları evde pratik yapmaya olanak sağlayacak güçte değil. Devletin tek elinde olan eğitimin de buna bir çözüm getirmesi, öğrencileri de öğretmenleri de rahatlatacaktır.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Önceki başlık altında da değinildiği üzere eğitimin tek bir sistem olarak belirlenmesi ve her okulun kendince bir düzen oluşturmaması eğitimi alan için de eğitimi sağlayan için de büyük kolaylık olacaktır. Gerekirse üniversitelerin rektörlerince sağlanacak toplantı sonucunda oluşacak fikirler doğrultusunda yapılmalıdır. Uzaktan eğitimin okullarca farklı çerçevelerde seyretmesi eğitim gören öğrenciler için oldukça zorlayıcı olmaktadır. Zoom, Skype, eba uzaktan eğitim ya da üniversitelerin UZEM platformları üzerinden değişik şekillerde düzenlenen derslerin yapılma şekillerini bir sıraya oturtmak, her öğrencinin bambaşka bölümlerden de olsa yardımlaşabilmesini ve sistemi anlamasını sağlamak daha kapsayıcı bir çözüm olabilir. Elbette bu kapsayıcı çözümlere başvurmadan önce bir anket yapılmalı ve öğrencilerin fikri alınmalıdır. Öğrencilerin fikirleri niçin önemlidir? Verimli bir eğitim vermek ve gelecek nesilleri sağlıklı yetiştirmek adına onların da birer birey olduğunu tekrar tekrar kendilerine hatırlatmak, mental sağlıkları açısından yararlı olacaktır. Motivasyonları okullar tarafından sağlanırsa öğrenciler derslerine daha sıkı sarılacak, geleceğe daha umutlu bakacaklardır.

Örgün Öğretim Olasılığı

Örgün öğretim birliği en az uzaktan eğitim birliği kadar gerekli ve tartışmalı bir konudur. Salgının bitmesi ve yaşam standartlarının eski haline dönmesi durumunda oluşabilecek sorunlara da değinmek gerekmektedir. Olası bir şekilde Covid-19’un sona ermesi veyahut aşıya erişim sağlanmasında öğrencilere ve eğitimcilere gerekli tedbirlerin sağlandığına ilişkin teminat verilmesi, gerekirse yazılı belge yayımlanmalıdır. Eğitim gören yüz binlerce öğrencinin, eğitim veren yüz binlerce öğretmenin sağlıklarının söz konusu olduğu bir durumda okulların dikkatlice temizlenmesi, arındırılması örgün öğretimin başlatılması için ilk adım olmalıdır. Daha sonra herkesin okullara gidip gelmesinde kolaylık sağlanmalı, önlem amacıyla ilk safhada okul saatlerine kısıtlama getirilmelidir. Bu ve bunun gibi ufak değişiklikler hem velilerin hem öğrencilerin hem de eğitimcilerin sağlıklarını koruyacaktır.

Sonuç olarak coronavirüs (Covid-19) sürecinde yürütülen eğitime bir eleştiri sunmak yerine olası çözümler getirme taraftarı olunmalıdır. Pratik eğitimleri de baz alacak bir yönerge geliştirilmeli, salgının bitimi söz konusu olursa tedbiri elden bırakmamak için neler yapılması gerektiği mutlaka konuşulmalıdır. Düşünceden zarar gelmeyeceği gibi, nihai olmasa da belirli ölçülerde çözümler öne sürülebilir.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Aids Nedir?

Dumbbell Nedir?