in ,

Sevgi doluSevgi dolu

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir Çatlayan Topuklara Ne İyi Gelir?

Birçok insanın derdi olan, ayak topuğu çatlağına ne iyi gelir?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Vücudumuz kilo alıp vermekle birlikte, çoğu bölgede çatlaklar oluşabilir. Kimi rahatsız edici kadar belirginken kimi çatlaklık belirgin durumda değildir. Vücudumuzun en rahatsız ve çoğu zamanda ağrılı olarak görülen çatlaklar ayaklarımızda topuk kısmında oluşmaktadır. Topuk kısmında meydana gelen çatlak, ağrılı olmasının yanı sıra estetik olarak da çoğu zaman rahatsız eder. Sık sık görülmesi de cildin ne kadar fazla tahriş olduğunu gösterir. Topukta oluşan çatlaklar yüksek oranda ağrılıdır ve bazen kanama bile olabilir.

Ciddi oranda derinin içi görünecek şekilde olan çatlaklara kesinlikle evde müdahale edilmemelidir. Çünkü yarayı artıracak ürünler yaranın iyileşme süresini arttıracağı gibi size ağrılı dönemlerde yaşatabilir. Topuklarda oluşan çatlakların en belirgin nedeni sürekli olarak ayakta kalma olayıdır. Mesleki olarak uzun süre ayakta kalma sonucu çatlaklar meydana gelebilir. Çatlak meydana gelmeye başlar başlamaz nede olsa geçer diye ihmal etmemelisiniz. Kesinlikle her şeyden önce doktorunuza başvurmalısınız. Doktorun yönlendireceği şekilde ilaç kullanımına başlamalısınız.

Çoğu zaman evde yapılan kürler ve kremler uygulanır ancak bu gibi yöntemler tehlike arz edebilir. Çünkü yaraya iyi gelmeyecek bir madde kullanımı yarayı daha çok açabilir. Bu da sizin psikolojik olarak kötü olmanıza neden olur. Çünkü yara belirginleştikçe kanamaya başlar ve topuğa baskı uygulandığında canınızı yakacak kadar ağrı oluşur. Tabi yukarıda anlattığımız uzun süre ayakta kalma sonucu oluşan çatlaklık sadece bir tanesi. Bunun dışında çatlağın oluşmasında rol oynayan birçok neden bulunmaktadır.

Kıyafet kadar ayaklarımıza ve cildimize uygun ayakkabı seçmekte oldukça önemlidir. Özellikle kadınlarda topuğu açık ayakkabı ve sandalet türü ayakkabı seçimleri topuğu hava ile temas etmesi ve cildin kurumasına neden olmaktadır. Topukta bulunan yağların dengesiz dağılmasına da neden olduğundan topuklarda kuruluk meydana gelir. Aşırı kilolar günümüzün hemen hemen her hastalığını tetiklemektedir. Aşırı kilolardan dolayı vücut ağırlık basıncı olduğu gibi ayaklara yansır ve topuklara baskı uygulanmasından dolayı tahrişler meydana gelerek çatlaklar meydana gelebilir.

Ayakta fazla kalmanın dışında fazla yürüme sonucunda da topukta çatlama meydana gelebilir. Birçok hastalığın belirtisi sonucu oluşan deri hastalıkları egzama ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıklar da topuk çatlağına neden olur. Topuk çatlakları nasıl geçer, merak edenler için diğer yazımızı okuyabilir.

Topuk çatlağı tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle topuk çatlağı tedavisinin bir an önce başlaması için doktora başvurmalı. Doktor gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kesin teşhis sonucunda tedavi planı çizerek işleme başlar. Genellikle topuk çatlağı tedavisinde öncelikle doktor çatlağın bulunduğu kuru ve sert deriyi alır. Deriyi aldıktan sonra sargı bezi ve krem, ilaç kullanımı yapar. Bir süre ayağınızın topuk kısmı sargıda kalabilir bu gayet normaldir. Yara iyileşinceye kadar doktor onayı ile yürümelisiniz ve uzun süre yaranın bulunduğu topuk üzerine fazla baskı uygulamamalısınız. Bazen yara geç iyileşebilir bu tamamen kişinin yapısına bağlıdır. Geç iyileşen yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesi için doku yapıştırıcı ilaç da önerebilir.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Aralıklı Oruç Nedir?

Propolis Nasıl Kullanılır?