GÜZELLİK - MODA

Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

Topuk çatlakları neden olur?

Topuklardaki çatlaklar birçok insanın sorunudur. Bu sorunu gizlemek için genellikle kapalı ayakkabılar giyerler. Ama bu sorunu gizlemek bir çözüm değildir.

Peki ayaklarımız neden toprak gibi çatlar?

Topuk neden çatlar? Cevap sorunun içinde gizli. Toprak neden çatlar?  Toprak, yağmur yağmadığı zaman çatlar, yani suya aç olduğunda. Bizim vücudumuzda bu şekilde susuz kaldığında, nem oranı düştüğü zaman çatlayıp tepki göstermektedir.

Topuk Çatlaklarına Ne iyi Gelir?

Topuk çatlakları nasıl geçer?

Evde kolay bir şekilde hazırlayıp uygulandığı taktirde topuk çatlaklarına güzel sonuçlar veren mucizevi bir tarifim var.

Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı tuz
  • İki yemek kaşığı gliserin
  • İki çay kaşığı gül suyu
  • Yarım çay bardağı limon suyu
  • Ponza taşı
  • Yeterince ılık su

Hazırlanışı

Büyük bir kabın içine ılık suyu koyun. Bir yemek kaşığı tuzu, bir yemek kaşığı limon suyunu ve bir çay kaşığı gül suyunu kabın içine ilave edin.

Daha sonra 15-20 dakika ayaklarınızı bu suyun içinde dinlendirin. Ponza taşını kullanarak çatlamış topuk yüzeyi ve ayak kenarlarını iyice törpüleyin.

Ayakları bir güzel temizledikten sonra bir çay kaşığı gliserini, bir çay kaşığı gül suyunu ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Elde edilen karışım yapışkan kıvamda olduğu için çatlak kısımlara uyguladıktan sonra çorap giyilerek bekletmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu karışımı bir gece bekletmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Sabah kalktığınızda ayaklarınızı ılık suyla yıkamaya özen gösterin. İyi sonuç almak için çatlayan topuk yumuşayıncaya kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Share:

Yorum Yaz

E-posta adresiniz asla yayınlanmaz. Zorunlu alanları doldurun *