in

TepkisizTepkisiz

Tiroid Nedir?

Tiroid Hastalığı Nefes Darlığı Yapar Mı?

Nefes borusunun önünde bulunan tiroit bezleri, şekil itibariyle kelebeği andıran yaklaşık 35gram ağırlığında bir yapıya sahiptir. Bu bezler vücudumuz için oldukça önemli fonksiyonları çalıştırmaktadır. Bu bezlerin, temel görevi ise metabolizmanın sağlıklı ve aktif olarak çalıştırmaktır. T3 ve T4 olarak adlandırılan hormonları faaliyete geçirerek metabolizmayı düzenlemektedir. Diğer organların seri veya yavaş kalmasının sebebi de tiroit bezlerine dayanmaktadır. Nefes darlığı belirtilerden bir tanesidir. Fark edildiği takdirde doktora başvurulmalıdır. Doktor kontrolünde ilaç tedavisine yönelmeli aksi takdirde, doktora danışmadan alınan ilaçlar, hastalığın büyümesine neden olmaktadır.

Hipotiroid Nedir?

Hipotiroidi, aslında az salgılanan tiroit hormonları anlamında kullanılan bir hastalıktır. Sağlık için oldukça tehdit unsuru oluşturan bu hastalığın doktor kontrolünde ilaca başlanılması gerekmektedir. Hipotiroidi rahatsızlığı belirtileri olarak, saç dökülmeleri, unutkanlıklar, hafıza zayıflığı, uyku isteği, yemeğinizin aynı seyirde devam ederken gün geçtikçe fazla kilolara çıkma durumu, horlama, nefes darlığı gibi problemlerle karşılaşmanıza neden olur. Bu hastalığın temel nedeni gerekli görevleri yerine geç getiren tiroit bezlerinden kaynaklanmaktadır.

Hipertiroid Nedir?

Hipotiroidi hastalığı zıttı olarak bilinir. Bu hastalık çeşidinde tiroit bezleri fazla hızlı çalışarak diğer organların da hızlı görev yapmasını sağlar. Kanda fazla miktarda tiroit hormonu salgılayarak sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Kadınların bu hastalığa yakalanma ihtimali erkeklere oralara 10 kat daha yüksek ihtimallidir. Belirtileri ise, kilo kaybı, kalbin normal şiddetinden yüksek atması, aşırı terleme gibi sonuçlara yol açmaktadır.

Tiroit Hastalığının Nedenleri

Hipofiz bezi, tiroit hormonunu yönetmekten mesuldür. Verilen komutla birlikte T4 ve T3 hormonlarının salgılanması gerçekleşir. Bu hormonların salgılanmasının düzenli şekilde devam etmesi halinde bağışıklık sistemi, vücut reaksiyonları, kalbin doğru oranda çalışması, vücut ısısı kontrolü gibi görevler üstlenmektedir. Yediğimiz besinlerin yakarak enerjiye çevrilmesini sağlar. Tiroit hastalığı neticesinde vücudumuz temel dengesinin bozulmasına sebep olur. Vücudumuz için büyük önem teşkil eden bu hastalığın bir doktor tarafından derhal müdahale edilmesi gerekmektedir.

Troid Tedavisi Nasıl Olur?

Bu hastalığa teşhis konduktan sonra, hastalığın büyüklüğüne göre tedavi etme yöntemi farklılık göstermektedir. İlaçla hormonlar yerine konabiliyorsa ilk olarak ilaçla tedavi edilme yöntemine başvurulur. İlaç tedavisinin yeterli gelmediği durumlarda ise riskler oluşmaya başlamaktadır. Cerrahi tedavi yöntemine başvurarak bezlerin alınması sağlanır.

Hastalığın belirtileri olarak ise;

 • Asabiyet
 • Kalbin düzensiz atması
 • Huzursuz olma hali
 • Guatr görülmesi
 • Adette düzensizlik
 • Sıcağa dayanamama
 • Yüksek tansiyon
 • İshal
 • Yorgunluk
 • Unutma
 • Hafızada düşüş
 • Soğuk ortamda bulunamama

Gibi birçok belirtisi vardır. Gizlice ilerleyen bir hastalıktır ve kişinin bu hastalığın farkına varması oldukça zordur. Doktor kontrolünde doğru müdahalelerle vücut eski sağlığına kavuşabilir. Sigara gibi zararlı maddeler bu hastalık için temel oluşturan diğer unsurlardan biridir. Çok ileri safhalarında ise tiroit kanserine neden olmaktadır. Sporla ve doğru beslenmeyle bu hastalığın önüne geçilmiş olur. Sigara içilen ortamlardan uzaklaşmak oldukça faydalıdır. Bu hastalığa yakalanan insanlarda sigara bağımlılığı oranı oldukça fazladır.

What do you think?

Written by elkizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Narsist Nedir?

Zayıflama Yöntemleri