in

İnanılmazİnanılmaz

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı tedavisi var mı, nasıl geçer?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Tırnak Mantarı Nedir?

Parazitlerin yol açtığı tırnak mantarı, tırnaklarda ve etrafında hasara sebep olarak doku ve şekil bozukluğuna yol açmaktadır. Tıp dilinde Onikomikoz olarak da adlandırılan bu hastalık daha çok sıcağı sever ve nemli ortamlarda çoğalmaya başlar. Özellikle 60 yaş ve üzeri kişilerde görülen tırnak mantarı farklı yaş gruplarında görüldüğü gibi spor ile uğraşan insanlarla da sık tekrarlayabilir. Üremeye uygun bir ortam bulduğunda deri üzerinde çoğalmasına ek olarak dış etmenlere bağlı olarak sıçrayabildiği için bulaşıcı hastalık grubuna girmektedir.

Tırnak mantarı oluşumunun sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda tırnak yapısındaki bozuklukların tırnak mantarına en çok sebep olan etmen olduğu bilinmektedir. Dokusunda hasar meydana gelen tırnak, enfeksiyonlara karşı korumasız hale gelerek zararlı bakterilere karşı savunmasız kalmakta. Tırnak yapısındaki bozukluklar ise özellikle çinko, H vitamini, B7 vitamini ve kalsiyum gibi değerlerin vücutta eksilmesi ile ortaya çıkmakta. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak bağışıklığın düşmesi tüm bunlara sebep olurken zaman zaman yanlış beslenme düzenleri de vücudun savunma mekanizmasını güçsüzleştirerek bakteri kaynaklı bu tür hastalıkların riskini arttırmakta.

Yukarıda sayılan unsurlara ek olarak aşırı panik, kaygı bozukluğu ve strese maruz kalmak da tırnak mantarı oluşumunu destekleyen faktörler arasında. Ayrıca diyabet hastaları, sigara kullanan kişiler, dolaşım sorunu olanlar, kan akışı yavaşlayan ileri yaştakiler de tırnak mantarı için yüksek risk altında bulunan grup olarak görülmekte.

ayak tırnak mantarı

Ayak tırnak mantarı ilk aşamada kendini tırnak altı bölgesinde görülen beyaz noktalar ile gösterir. Zamanla bu küçük noktalar renk değiştirerek lekelere dönüşür ve zamanında tedavi uygulanmadığı takdirde enfeksiyon ilerleyerek sarı ya da kahverengi yaralara sebep olur. Tırnak çevresinde oluşan acı, koku, şişme, kaşıntı ve kızarma gibi belirtilerle yaşam standardını düşüren bu rahatsızlık genellikle birinci ve beşinci parmaklarda ortaya çıkar.

Tırnak mantarı nasıl geçer?

Tırnak mantarın, yanlış beslenme ve sağlıksız yaşam koşullarının yanı sıra hijyen koşullarına uygun olmayan yerlerde manikür ya da pedikür yaptırmak, duş alanını farklı kişiler ile kullanmak, spor salonu ya da soyunma odası gibi ortak kullanım alanlarında çıplak ayak ile dolaşmak ve tırnağa alınan darbelerden uzak durmak oldukça önemlidir. Ayrıca hava akışı az, sivri uçlu ayakkabılar yerine nefes alan malzemeler tercih etmek ve ayakkabıları düzenli olarak yıkamak ya da değiştirmek de tırnak mantarından korunmak için alınabilecek tedbirler arasındadır.

What do you think?

Written by Pınar

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Diyet yemekleri nasıl yapılır?

Emlakçı Nedir?