içinde

Stresi Azaltan Sağlıklı ve Pratik Tüyolar

Stresi Azaltan Yiyecekler

Günlük hayatın yoğunluğundan ve yaşanan olaylardan stres hayatımızın odak noktası haline geliyor. Stresle başa çıkmak bazıları yemek yemeyi artırırken bazıları da yemekten kesiliyor. Stresi azaltmak için tavsiye yiyecekleri incelemenizi öneririm.
Siyah Fasulye: Yüksek miktarda magnezyum içerir. Magnezyum, merkezi sinir sisteminde beden ile beynin rahatlamasını sağlar. Magnezyum eksikliği ile stres ilişkilendirilmektedir. Salatalara eklenebileceği gibi et veya tavuk yemeklerine de eklenerek sote olarak tüketilebilir.
Kinoa: B vitamini açısından zengin bir besindir. B vitamini, duygu durum ve stres yönetimi açısından çok önemlidir. Kinoa tuzsuz bir şekilde haşlayarak salata, süt ve meyvelerle kahvaltıda tüketebilirsiniz.
Yulaf: Yulaf kompleks karbonhidrat tüketimi serotonin düzeylerinin arttırılmasına yardımcı olur. İçerdiği yüksek lif sayesinde kan şekerinizin yükselmesini engeller. Kahvaltıda sütle veya yoğurtla tüketilebilir.
Kefir: Probiyotik alımı açısından en iyi kaynaktır. Probiyotik bağırsak bakterilerini iyileştirerek stresin düzelmesine fayda sağlar. Bağırsak florasının onarılması beyin serotonin düzeylerinin arttırılmasında rol oynar. Haftada en az 3 gün kefir tüketmek sağlığımızı iyi yönde etkileyecektir.
Somon Balığı: İçerdiği omega-3 yağ asidi ile stresin negatif etkilerini azaltır. Haftada 2-3 kez balık tüketmemiz çok faydalı olacaktır.
Kabak Çekirdeği: Stresi azaltan çinko açısından zengin bir besindir. Her gün 1 avuç ara öğün olarak kabak çekirdeği tüketilebilir.
Yaban Mersini: Yaban mersini içerdiği antioksidanlar ve besin bileşenleri stres kaynaklı radikallerle savaşarak vücudun stres kaynaklı verdiği cevabı iyileştirir. Yaban mersini, ahududu veya böğürtleni haftada en az 3-4 gün tüketebilirsiniz.
Bitter Çikolata: Psikoaktif iyi hissettiren, rahatlatma ve PEA benzeri birçok bileşen içermektedir. Ayrıca içeriğindeki magnezyumda aynı etkiyi gösterir. Günde %70-80 arası bitter çikolata ara öğünlerde rahatlıkla tüketilebilir.
Anti Stres Çayı:

Malzemeler:

50 gr papatya

50 gr melisa

30 gr meyan kökü

20 gr yeşil çay

Yapılışı: Karışımı aktarda yaptırın ve birazcık öğütmesini isteyin. 1 bardak sıcak suya 1,5 çay kaşığı bu karışımdan ekleyerek 8 dk ağzı kapalı olarak demleyin. Gece yatmadan 2-3 saat önce tüketirseniz daha faydalı olacaktır.
 
 

Written by Cansu Demirel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Görülmeye Değer Doğa Harikası Pembe Kayalar

Otizme Mavi Işık Yak Yanımda Ol!