in ,

Sevgi doluSevgi dolu

Spor ne zaman yapılır?

Okuma Süresi: 3 Dakika

İnsanların belirlenmiş kurallara ve tekniklere bağlı olarak uyulan, vücudun bedensel gelişmesi için faydalı, insanların eğlenme ve yarışma amaçlı yaptığı beden hareketlerinin tümüne spor denir.

İnsanların spor yapması için her zaman uygun zamanı bulması imkansızdır. Antrenman yapan insanların geneli antrenman yapacağı vakti ayarlayamazlar, ne zaman boş ve uygun zamanları olursa o zaman antrenman yaparlar. Fakat günün her ayrı zaman diliminde antrenman yapmak sağlık açısından pek yararlı olmayacaktır. Her insanın kendine ait biyolojik saati bulunmaktadır. Antrenman yapılırken buna dikkat edilmeli, antrenman esnasında fazla dinlenmeden antrenman yapılması, antrenmandan verim almak açısından önemli olacaktır. Her insan farklı yaşam tarzına sahiptir, bu yüzden kişinin antrenman yapması için uygun vakti ancak kişi kendisi belirleyebilmektedir. Vücudun antrenman yapması için daha müsait bir vakti bekleme düşüncesi sizi yanıltabilir. Yine de bir hedef belirleyip o hedefe bağlı şekilde antrenman yapmak, antrenmanlarınızı daha aktif ve verimli hâlâ getirebilir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

Antrenmandaki ilerlediğiniz seviyeye bağlı olarak, antrenmandan verim alabileceğiniz zaman değişkenlik gösterebilir. İnsanların vücut sıcaklığı günün farklı dilimlerinde değişiklik gösterebilir. Sabah vaktinde uyanan kişinin vücut sıcaklığı en düşük haldedir, akşama doğru saat 6 sıralarında vücut en yüksek seviyeye ulaşır. Bilim adamlarının araştırmasına göre antrenman esnasında vücut sıcaklığı ne kadar fazlaysa antrenmandan alacağı verimde o kadar fazla olacağını kanıtlanmıştır. Bu sebeple insanların antrenman yapması için en müsait olduğu zamanın akşamüzeri olduğu söylenebilir.

Spor ne zaman yapılmalı yemekten öncemi sonramı sorusu birçok kişinin aklına takılan sorulardandır. Günün belirli zamanlarında spor yapmamanız gereken saatler vardır. Mesela uzun süre aç kalan birinin antrenman yapması zararlı olacaktır. Çünkü antrenman yapmak için insanın gerekli enerjiye, proteine ve karbonhidrata ihtiyacı vardır. Bunun yanında karnı tok kişilerin de antrenman yapması kesinlikle zararlı olacaktır. Yemek yedikten sonra, besinlerin vücutta sindirilip kana karışması için en az 1-2 saat beklenmesi gerekmektedir. Beslenmeden hemen sonra antrenman yapmak hem mide bulantısına hem de kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir, bu yüzden beslenmeden sonra yapacağınız antrenmanın süresini ayarlamak önemlidir.

Vücudun dinlenmesine izin verin

İnsanların antrenman yapması için müsait olan zamanı bulmak oldukça zordur ama bunu bulmak için biyolojik saatlerini dinlemeleri gerekebilir. Vücudun antrenman yapması için gerçekten hazır olacağını öğrenmek adına yararı olacaktır. Vücudun antrenmandan verim alabilmesi için, fiziksel aktivitelerde aktif olması için farklı antrenmanları uygulamak faydalı olacaktır. Antrenman yaparken unutulmamalıdır ki en önemli unsurlardan biri sağlığa dikkat etmek ve düzenli disiplinli şekilde antrenman yapmaktır. Yapacağınız aktivite hangisi olursa olsun, her gün uygulanan evde spor yarım saatlik fiziksel aktiviteler hem bedene hem de ruha pozitif etki sağlayacaktır.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Tiroid Nedir?

MS Office Şerit Menü Nasıl Sıfırlanır?