in

İnanılmazİnanılmaz

Sağlıklı Yağlar Hangileridir?

En Sağlıklı Yağlar Hangileridir?

Yağ tüketmek her zaman kilo almaya yol açmaz. Bazı yağlar vücudumuzun sağlığı için çok faydalıdır. Haftada en az bir kez tüketilmesi gerekir. Bazılarının her evde olduğu bu yağlar:

Avokado Yağının Özellikleri

Vitamin ve iyi tekli doymamış yağ asidi deposudur. Sindirime yardımcı olan avokado, her gün rahatlıkla tüketilebilir. Yemeklerde de kullanılabilen avokado, tok tutar, kansere karşıdır ve cildi güzelleştirir.

Balık Yağı (Omega 3)

Somon gibi yağlı balıklar sağlığımız için önemlidir. Kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olan omega 3 bakımından zengindir.

Sızma Zeytinyağı

Salatalarda ve yemeklerde zeytinyağı kullanmaya özen göstermeliyiz. Zeytinyağının da sızma olanını tercih edilmelidir.

Tam yağlı yoğurt

Az yağlı yoğurdun daha sağlıklı olduğunu bilinir, ancak genellikle az yağlı şeyler daha fazla şeker içermektedir. Tam yağlı yoğurt iyi yağlara sahiptir ve probiyotikler sayesinde sindirimimizi geliştirir.

Kuruyemiş

Sağlık için en doğal yağları içeren besinlerdir. Ceviz beyin sağlığı için harikadır ve kardiyovasküler sorunları önler, bademler antioksidanlarla doludur, fıstık önemli bir selenyum kaynağıdır. Ara öğünlerinize kuruyemiş tüketmeyi alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Kuruyemişlerin çiğ olanını tüketmek de daha sağlıklıdır, bunu sakın unutmayın.

Yumurta

Yüksek protein kaynağıdır. Yumurtanın sarısı da iyi yağları ve ihtiyacımız olan vitamin, mineral ve amino asiti içerir. Haftada birkaç yumurtanın kolesterol seviyenizi yükseltmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı

En sağlıklı yağlardan biridir. Pişirilmesinde de sorun olmayan bu yağı kızartma yaparken de kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını pek çok şeyin içine ilave edebilirsiniz. Bu besini bir güzellik ürünü olarak kullanabileceğiniz gibi tatlılara ve kahveye de ekleyebilirsiniz.

Ghee

Sadeyağ olarak bilinen ghee, inek sütünden yapılmış tereyağından elde edilen, yağın en katkısız halidir. Faydalı yağlar arasındadır.

What do you think?

Written by elkizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bozcaada Gezilecek Yerler

Sivilce Nasıl Geçer?