in ,

İnanılmazİnanılmaz

Regl iken ilişkiye girmek doğru mu, yanlış mı?

regl iken ilişkiye girmek
Okuma Süresi: 3 Dakika

Her kadında yaşanan durumlardan biri de regl gecikmesidir. Regl gecikmesi hamile kalmış olmanın dışında birçok sebebi vardır. Hamile kalma, emzirmek ve menopoz regl döneminin gecikmesinde ilk akla gelen seçeneklerdir. Ayrıca kullanılan ilaçların yan etkisi veya hormonal problemler de âdet kanamasına yol açabilir. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve yeni bıraktıysanız ilk aylarda regl gecikmesi olabilir.

Regl nedir?

Âdet kanaması olarak da bilinir. Aylık döngüler hâlinde gerçekleşen vajinal kanamaya regl denir. Kadın üreme hücresi olan yumurtanın, yumurtalık rezervinde olgunlaşmasıyla birlikte rahmin iç dokusu da kalınlaşmaya başlar. Döllenmenin olmaması durumunda kalınlaşan doku, dökülür ve bir miktar kanla birlikte vajinal yoldan vücut dışına atılır. Ergenlikten menopoz dönemine kadar devam eden bu süreç, kişinin doğurganlığının devam ettiğinin de göstergesidir. Vücutta oluşan hormonal değişimlere bağlı olarak gerçekleşen regl kaç gün sürer, düzenli olarak 21 ya da 35 günde bir kez gerçekleşir ve 3-7 gün kadar sürer.

regl

Bilindiği gibi regl kanaması bir döngü içerisinde her ay olur. Bu döngüye menstural döngü adı verilir. Regl dönemi her kadında farklı şekilde olur. Bu sebeple bu döngünün hesaplaması da her kadında farklıdır. Kadınların menopoz dönemlerine kadar her ay regl kanaması devam eder. Kadınlar bu döngüyü kendilerine ait bir takvimden takip edebilirler.

Bunların dışında regl geciktirmek amaçlı kullanılan haplar da vardır. Bu ilaçlar regl döneminden 2 gün önce alınmalıdır. Bu ilaç sadece regl geciktirme özelliğine sahiptir. Hamileliği engelleme gibi bir yetisi yoktur. Regl geciktirici ilaçlar hormon bazlıdırlar. Bu ilaçların doktor kontrolü altında alınmaları gerekir.

Regl döneminde cinsel ilişkiye girilir mi?

Doktorlar kadınların kendileri istedikleri taktirde tüm ay boyunca cinsel ilişkiye devam etmelerini savunurlar. Cinsel uyarılma ve cinsel istek her kadında değişkendir. Regl aşamasında kadınlardaki hormonal denge değiştiği için sinirlilik olabilir. Bu durumda kadınların sevişmesi ve cinsel ilişkiye girmeleri çok zordur. Bazı kadınlarda ise regl olduğunuz zaman cinsel uyarılmanın arttığı savunulur. Regl dönemindeki ilave olan bu akıntı kayganlaştırıcı düzeyini artırır. Cinsellikten alınan haz da artar. Bazı araştırmacılar da regl döneminde cinsel ilişkinin, regl sancılarını azalttığını saptamışlardır.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İçtiğiniz Kahve Kaç Kalori?

Kiracı Nedir?