in ,

ŞirinŞirin

Propolis Nasıl Kullanılır?

Antibiyotik özelliği taşıyan propolis faydaları neler, ne işe yarar?

Okuma Süresi: 4 Dakika

Propolis Nedir?

Propolis günümüzde şifa amacıyla kullanılan, bitki ve ağaçlardan elde edilen yapışkan bir maddedir. Bitkilerin filizlerinden ve tomurcuklarından oluşur. Hava sıcaklığına göre değişkenlik gösteren propolis, sıcak havada eriyebilir ya da soğuk havada katılaşabilir. Renk seçenekleri bulunmaktadır. Genellikle sarı, gri, kahverengi ve kırmızı renkleri bulunur.

Propolis ne işe yarar? En çok kullanan arılar propolisi ihtiyaç anında toplarlar ve kullanırlar. Propolis yapışkan bir yapıda olduğundan toplanması bir hayli zordur.

Propolis insanlar tarafından antibiyotik nitelik taşımaktadır. İnanılmaz mucizevi yapısı bulunduğundan insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Propolis faydaları arasında bakteri önleyici ve yok edici özelliği vardır. Arılar kovanlarının içerisindeki yabancı maddeleri, ölmüş veya çürümüş parçaları kovanda koku yaymaması için kovandan çıkarıp uzak bir yere taşırlar. Ancak bazı parçalar vardır ki arılardan daha büyük ve arıların taşıyamayacağı ağırlıktadır, işte tam da o zaman arılar propolis üretirler ve kovanlara taşırlar. Getirdikleri propolisleri kovanda bulunan yabancı maddeye sararlar ve maddenin bakteri üretmesini engellerler.

Arılar, kendilerini ve kovanda bulunan diğer arıları korumak amacıyla sürekli olarak çalışan zeki hayvanlardır. Kovan içerisinde bakteri üretip kendilerine zarar verecek her türlü maddeyi bilmekle beraber bu maddeleri propolisle mumyalayarak kendilerini güvene alırlar. Propolisin anti bakteriyel özellikte olduğunu da çok iyi bilirler. Bunun sonucunda da ölmüş böcek veya çürümüş tüm maddeleri bu propolislerle sarıp imha ederler.

arı propolis
arı propolis

Propolis Nasıl Kullanılır?

Arılar sürekli olarak propolisi kendi amaçları doğrultusunda üretirler ve bal mumlarının etkisini kaybedeceği durumlarda özellikle sıcak havalarda bal mumlarının eriyip peteklerin zarar göreceği durumlarda propolisi petek onarımı için kullanırlar. Peteklerin etrafında herhangi bir delik çatlak durumunu tespit ettiklerinde propolisle müdahale ederler ve ihtiyaçlarını giderirler.

Arılar kendi kovanları içerisinde sürekli olarak takım halinde çalışırlar ve her arı kendi görevinden sorumludur. Eğer arılardan birinin görevini yapamaması veya desteğe ihtiyacı olması durumunda diğer arılardan yardım alır, onun dışında her arı kendi görevini başarılı bir şekilde yerine getirmek için uğraşır.

Arılar propolisi toplarken de aynı yöntemi kullanırlar. Propolisi toplayan arılar ile taşıyan ve kovana getirip ihtiyacı doğrultusunda kullanıma hazır hale getiren arılar birbirinden farklıdır. Petek inşasında kullanılan propolisler arılar için büyük önem taşımaktadır. Arılar için önem taşıdığı kadar insan sağlığı için de büyük öneme sahiptir.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Kullanım alanı olarak geniş bir mikrop öldürme ve tedavi edici yönlere sahiptir. Ayrıca yapılan tüm araştırmalar sonucunda çok iyi mikrop öldürdüğü gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra bakteri yok etme özelliğine de sahiptir. Propolis içerisindeki maddeler sayesinde yenileyici özelliğe sahiptir, yara kapatma gibi büyük bir özelliğe sahiptir.

Diş eti ve diş rahatsızlıklarında çokça kullanılmaktadır. Tüm vücuttaki enfeksiyonal rahatsızlıklarda da kullanılır.

Kısaca özetleyecek olursak eğer propolisin vücudumuz üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Propolisin etki ettiği rahatsızlıklar sırasıyla şunladır;

 • Solunum yolları enfeksiyonları,
 • Viral enfeksiyonları,
 • Deri enfeksiyonları,
 • Diş ve diş eti rahatsızlıkları,
 • Doku yenileme özelliğinden dolayı yara üzerinde kullanımları,
 • Kulak enfeksiyonları,
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları,
 • Bağışıklık sistemi bozuklukları,
 • İltihaplanmalar,
 • Tüberküloz,
 • Ülser,

Propolisin bu rahatsızlıklarda kullanılmasındaki en büyük özelliği tamamen bakteri ve mikrop yok edici olmasıdır. Solunum yolları rahatsızlıklarında da etki edici özelliği bulunur. Propolis doğru kullanıldığı takdirde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Polen gibi tozlara alerjiniz bulunuyorsa eğer özellikle de bu alerjiniz çiçeklerle ilgili ise kullanımını gerçekleştirmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir Çatlayan Topuklara Ne İyi Gelir?

Narsist Nedir?