ANNE - ÇOCUK

Otizme Mavi Işık Yak Yanımda Ol!

Mavi Işıkla Otizme Dikkat Çek!

Doğuştan ve üç yaşına kadar fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizm, 1985’te her 2500 çocuktan 1’in de görülürken, bugün her 59 çocuktan 1’inde görülmektedir. Türkiye’de yaklaşık 1.387.580 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 5.550.320 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. Ülkede 0-19 yaş grubu arasında 434.010 otizmli çocuk ve gençten, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30.050.

Otizmin bilinen tek tedavisi ise erken tanı ile sürekli özel eğitimdir. Bilimsel araştırmalara göre erken tanı ve doğru eğitimle çocukların yaklaşık yüzde 50’sinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer çocuklardan farkı kalmadığını gösteriyor.

Tohum Otizm Vakfının çağrısı ile otizm farkındalığına destek vermek için 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde Türkiye’nin dört bir tarafında yer alan köprü, kuleler ve yüksek binalar, mavi ışıkla aydınlatılacak.

Otizm farkındalığa destek olmak için #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapabilir, binaların mavi ışıkla aydınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Share:

Yorum Yaz

E-posta adresiniz asla yayınlanmaz. Zorunlu alanları doldurun *