in

Obezite Nedir? Obezitenin Temel Taşı Şeker!

Okuma Süresi: 2 Dakika

Şekerli Gıdaların İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Son yıllarda dünyada hızla artan obezite hastalığına tutulan insanların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Fazla kilo birçok hastalığın temelini oluşturuyor. Şeker içeren gıdaların tüketimi obezitenin oluşumunda en temel etken.

Şekerli gıdaların yan etkileri nelerdir? İnsan sağlığına zararı nedir?

Sağlıklı beslenme düzenini uygulayan birçok insan şeker içeren yiyecekleri kendi yemek listelerinden çıkarıyor. Bir insan bir sene boyunca yaklaşık 70 kg şeker tüketiyor. Bu sadece şekerin saf hali değil, tüketilen gıdanın içerdiği şeker de dâhildir. Fazla şeker diyabet, kanser, obezite, kalp hastalığına neden olabilir. Araştırmalara göre şeker, insan sağlığına tütün ve uyuşturucu maddeden daha fazla zarar veriyor.
Şeker denince akla ilk gelen çikolata, tatlı ve dondurmadır. Oysa şeker tüketilen birçok üründe vardır. Dünya Sağlık Kurumu tüketicilerin günlük şeker alımlarını günlük enerji tüketiminin %10’unun altına düşürmesini tavsiye ediyor. Üreticilerin çoğu ürünlerinde serbest şeker kullanır. Serbest şekerler (işlem sırasında yiyeceğe ilave edilenler) kendi başına herhangi bir besin değeri taşımazlar, ancak aksine, vücuda giren değerli maddeler ve vitaminleri çalar.
Örneğin, tiamin, riboflavin, niasin gibi vitaminler glukoz oksidasyonunda rol oynar ve fruktoz metabolizması, vücutta ana enerji taşıyıcılarından biri olan adenosin trifosdorik asidin (ATP) hücrelerini öldüren fosfat içerir. Aşırı şeker içeren yiyecekler bunlardır: tam tahıllı ekmek, meyveli yoğurtlar, hazır soslar, sosis ürünleri, un ürünleri, tatlılar.
Tüketilen ürünün üzerinde dekstroz, maltroz, mısır şurubu, melas, agave nektarı, yoğunlaştırılmış kamış suyu yazıyorsa bu ürünleri tercih etmeyiniz. Gazlı içecekler ve meyve suları şeker içeren ve en çok tüketilen içeceklerdir. Bu ürünlerin tüketimi sağlığınızı ciddi riske atar.
Özellikle çocukların bu gıdaları tüketmesi onlarda kalıcı sinir hastalıkları, beyin gelişimi, kemik hastalıklarına, kanser ve diyabete yol açabilir. Günlük şeker ihtiyaçlarınızı sadece doğal ve organik ürünlerden almaya özen gösteriniz. Örneğin, organik mevsim meyveleri, kurutulmuş meyveler, evde yapılan komposto ve meyve suyu günlük şeker ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Mevsimindeki Gıdaların Raf Ömrünü Doğal Yöntemlerle Uzatmak

Özel Öğrenme Güçlüğü ve Disleksi Nedir?