SAĞLIKLI YAŞAM

Ne Yapsam Olmuyor Diyenler İçin Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama yöntemleri

Başarısız diyet programı uygulamak yerine beslenme alışkanlığımızı değiştirebilir, sağlıklı bir biçimde kilo verebiliriz. Hayat felsefesi haline getirmemiz gereken zayıflama yöntemleri:

Diyet programlarını bırakarak bakış açınızı değiştirin ve sağlığınız için beslenme rutini oluşturun.

 1.Yemek Yemeden Önce Su İçmeyi Unutmayın!

Gün içinde aşırıya kaçmadan vücudumuz için aldığımız su miktarını artırırsak, metabolizmamızı %30’a kadar hızlandırmış oluruz. Kalori yakmamıza yardımcı olur. Yemeklerden önce su içmek daha az kalori almamızı sağlar.

2.Mutlaka Kahvaltı Yapın ve Kahvaltıda Yumurtayı Eksik Etmeyin!

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda yumurta yemek tokluk hissi verdiği için fazla yememizi önler. Yumurta sevmeyenler için önerim ise protein içeren farklı bir besin olabilir.

3.Acıktığınızda Ara Öğünler Oluşturun!

Günün yoğunluğundan kaynaklı zaman bulamadığınız yemek saatleri için yanınızda sağlıklı atıştırmalık bulundurun.

4.Lif Kaynağı Ürünler Yiyin!

Lifli gıdalar tok tutar ve daha çok kalori almamızı engeller. Çözünebilen lifli gıdalardan vücudumuz için yeteri kadar yememiz gerekir.

5.Protein Tüketmemiz Şart!

Proteinli gıdalar metabolizmamızı hızlandırır, tokluk hissi verir. Öğünlerimize protein ekleyerek daha kolay zayıflayabiliriz.

6.Baharat Tüketin!

Metabolizmayı hızlandırıp iştahı azaltan baharatlar aşırıya kaçmadan hayatımızdan çıkarmamamız gereken tatlardır.

7.Şekeri Hayatınızdan Çıkarın!

Birçok hastalığın temeli olan şekerli ürünlerden uzak durmalıyız. Hayatınızdan çıkardığınız şeker size sağlık olarak geri döner.

8.Sade Kahve İçin!

Krema ve aromasız sade kahve ya da Türk kahvesi tüketmek yağ yakımında etkili rol oynamaktadır. Kafein antioksidan içerir ve metabolizmayı hızlandırır.

9.Siyah Çay Yerine Yeşil Çay İçin!

Günlük 2 ya da 3 bardak tüketilen yeşil çay yağ yakımını hızlandırdığı için metabolizmayı çalıştırır.

10.Lokmalarınızı Çok Çiğneyin!

Az çiğneyerek yutulan lokmalar sindirim sisteminde problemlere neden olabiliyor. Hızlı yemek tokluk hissini de geciktirdiği için kilo almamızı sağlar. Yavaş yenen yemeğin sindirimi de kolay olur.

11.Kaslarımız için Ağırlık Kaldırmamız Şart!

Kilo kaybında kaslarımızı kaybetmemek için ağırlık kaldırmalıyız. Vücudumuzun direnci ve sağlığımız için kas kütlemizi korumamız gerekir.

12.Karbonhidratlardan Uzak Durun!

Tahıl değerini kaybetmiş karbonhidratlar kan şekerinizin yükselmesine ve bunun sonucunda acıkarak kilo almamıza neden oluyor.

13.Hareket Edin!

Günlük rutinin dışında evde veya sokakta yapılan egzersiz ya da kardiyo yağ yakımını hızlandırır. Kontrollü nefes alış verişlerle verimli bir spor yapmış oluruz.

14.Uykunuzu Düzenleyin!

Az ve yetersiz uyku obezitenin temelini oluşturur. Vücudumuz için uyku saatlerimizi iyi ayarlamalı, dinlenmemize özen göstermeliyiz.

15.Sebze ve Meyve Yiyin!

İçerdiği lif ve şeker miktarına göre dikkat edilerek tüketilmesi gereken besinler zayıflamamıza yardımcı olur. İçindeki su miktarı da önemli bir tetikleyicidir.

16.Tabağınızı küçültün!

Tabağımızı küçülterek yiyeceğimiz miktarı da azaltmış oluyoruz. Bu sayede alınan kaloride azaldığı için kilo almamızı önleyerek zayıflamamızı sağlıyoruz.

17.Yediklerimizin Kalorisini Bilelim!

Kadın ya da erkek günlük alınması gereken kalori miktarı metabolizmamıza göre değişir. Bu nedenle bize uygun besinlerden hesaplı bir şekilde kontrollü kalori alımı yapmamız şarttır. Fazla kalori alımı kilo olarak bize döner. Az kalori alımı ise kilo kaybı olarak bizden gider.

Share:

Yorum Yaz

E-posta adresiniz asla yayınlanmaz. Zorunlu alanları doldurun *