in

Sevgi doluSevgi dolu

Mimarinin En Güzel Örneği, Göynük Zafer Kulesi

Okuma Süresi: 4 Dakika

Bolu’nun simgelerinden biri olan Zafer Kulesi, mutlaka gidilip görülmesi gereken bir mimarlık harikasıdır.

Bolu’nun En Güzel İlçesi Göynük

Yeşil doğasıyla, eski evleriyle ve tarihi eserleriyle oldukça dikkat çeken Göynük ilçesi, mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden biri. Göynük’e yapılan ilk yerleşimin MÖ 8. Yüzyılın sonlarına doğru başladığı bilinir. Eski zamanlarda adı Koinon Gallicanan olarak bilinen Göynük, Roma askeri yolu üzerinde yer aldığı için Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin de yerleşim yeri olmuştur. Göynük’ün böylesine tarihi bir yer olması da yapılarına ve eserlerine de yansımıştır. “Yaşayan tarih” olarak anılan Göynükte, 700 yıllık eser olarak sayılan hamam, türbe, konut, işyeri ve hazire gibi yapılar halen işlevlerinin sürdürmektedir. Ayrıca ilçede halen kültürel değerlerin korunması ve geleneklerin sürdürülmesi de onun bir “Yaşayan tarih” olduğunu fazlasıyla kanıtlamaktadır.

göynük

Göynük’te Gezilecek Yerler

Tarihi, milattan öncesine dayanan Göynük’te Britanya Devleti’nden başlayarak Osmanlı’ya kadar uzanan dönemde pek çok yapılar inşa edilmiş. Bu yapıların çoğu günümüze kadar gelerek ziyaretçilerin gezi alanı olmuş. Sadece tarihi yapılar değil zengin doğasıyla da ön plana çıkan ilçe, yeşilin tüm tonlarını görmeniz için mükemmel bir gezi seçeneğidir. İşte Göynük’te gezilecek yerler;

  • Çubuk Gölü: Zamanında bir heyelanın geniş vadiyi tıkayıp, içine suların dolmasıyla oluşmuş.
  • Sünnet Gölü: Milli park olarak ilan edilen gölde kamp, piknik, konaklama, yürüyüş ve balıkçılık için geniş alanlar vardır.
  • Göynük evleri: Osmanlı döneminden kalma bu evlerin çoğu günümüzde otel ve konak olarak halka sunulmuş.
  • Çayköy Göleti: Göynük’e ortalama 20 km uzaklıkta olan bu gölet, piknik ve balıkçılık yapmak için ideal bir yerdir.
  • Sülüklü Göl: Yemyeşil bir doğa harikası olan bu göl, harika bir gezi deneyimi için oldukça hoş bir yerdir.
  • Gazi Süleyman Paşa Cami: Orhan Gazi’nin büyük oğlu Süleyman Paşa tarafından yaptırılan bu Camii, el işçiliği ve mimarisiyle oldukça dikkat çeker.
  • Akşemseddin Hazretleri Türbesi: Fatih Sultan Mehmet, bu türbeyi hocası Akşemseddin için yaptırmıştır.
  • Gazi Süleyman Paşa Hamamı: Osmanlı döneminde yapılan bu hamam, traverten kesme taşlar ile oluşturulmuştur.
  • Göynük Zafer Kulesi: Göynük ilçesinin en büyük sembollerinden biri olan Göynük Zafer Kulesi, Cumhuriyet Dönemi’nin ilk kaymakamı olan Hurşit Bey tarafından yaptırılmıştır.

Göynük Zafer Kulesi

Göynük Zafer Kulesi, 1922 yılında Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı olan Hurşit Bey tarafından Sakarya Meydan Muharebesi başarısının anısına yapılmıştır. Zafer Kulesi, 3 katlı bir şekilde altıgen taş temel üzerine inşa edilmiş bir tarihi yapıdır. Bu yapı ahşaptan, altıgen gövdeden başlayarak yukarı doğru daralacak bir şekilde yapılmış. Her katında korkuluk bulunan Göynük Zafer Kulesi, altıgen külahla örtülü bir şekilde. Göynük Zafer kulesi yapıldığı günden bu yana zaman zaman restorasyon geçirmiş. İlk restorasyon 1960 yılında, ikinci olarak da 2001 yılında bir yangın çıkmasıyla tekrardan restore edilmiş. Son olarak da 2016 yılında çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları kapsamında tekrardan restore edilerek günümüze kadar gelmiş.

Göynük’e gelen ziyaretçiler Zafer Kulesi’ne çıkarak ilçeyi seyreder. Mükemmel manzaraya sahip olan bu kulede farklı bir ışıklandırma tekniği kullanılmış. Ayrıca ilçede bulunan dükkanlarda da Zafer Kulesi’nin maketi de satılmaktadır. Bu da bu kulenin Bolu ve Göynük için ne kadar önemli ve değerli olduğunu gösteren bir durum. Eğer Bolu Göynük’e yolunuz düşerse Zafer Kulesini mutlaka görmeli ve kuleye çıkarak yemyeşil manzaraya karşı ilçeyi seyretmelisiniz.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bozcaada Gezilecek Yerler

İçtiğiniz Kahve Kaç Kalori?