in

Mevsimindeki Gıdaların Raf Ömrünü Doğal Yöntemlerle Uzatmak

Okuma Süresi: 3 Dakika

Gıdaların Raf Ömrü Nasıl Uzar?

Mevsimine göre meyve veya sebze tüketimi sağlığımız için çok önemlidir. Hangi iklimde olursak olalım gıdaları olmadığı mevsime saklamak zahmetli bir iştir. Gıdaların nasıl saklanması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak da önemlidir. Gıdaların saklama koşulları onların daha uzun süreli kullanımına neden olur. Bu sayede yaz aylarında kışlık, kış aylarında ise yazlık gıdaların kullanımı mümkün olur. Gıdaların nasıl saklanması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak aynı zamanda uzun süreli kullanımdan dolayı tasarruf edilmesi anlamına da gelir. Bunun için gıdaların hangilerinin mevsimlik olduğunu veya nasıl saklanması gerektiğini bilerek hareket etmek kazançlı olmanıza neden olur.

Gıdaların Saklama Koşulları

Yaz mevsimleri kış mevsimlerine göre daha verimli olduğundan gıdaların saklanması açısından daha önemli bir zaman dilimi meydana getirir. Domates, yeşil fasulye, bamya gibi yaz mevsimine ait olan ve mevsimlik olarak adlandırılan sebzelerin kış aylarında da tüketilmesi için bazı yollar vardır. Öncelikle yıkayıp doğradıktan sonra 100 derecede kaynayan bir suda şoklamak ve ardından da en az -18 derece olan bir dondurucuda saklamak önerilir. Bu sayede bahsedilen mevsimlik sebzelerin saklanması ve uzun süreli kullanılması sağlanır.
Bahsedilen sebzelerin saklanmasında kullanılan bazı işlemler sağlıklı bir şekilde gıdanın saklanmasına engel olur. Bunun için saklamanın genelde şoklama yani sıcak su ile buluşturup ardından -18 derecelik ortama atılması ile yapılması bakteri üretilmesini engellemek adına önemlidir. Başka bir yöntem olan kızartma ve ardından -18 derecede saklama koşulu için ise tavsiye edilen tüketim süresi 6 ay ile sınırlı olmalıdır. Bunlara dikkat ederek gıdaların sağlıklı bir şekilde ömrünü uzatmak mümkün olur.

Mevsimlik Gıdalar

Sadece belli mevsimde bulunan gıdalar genelde mevsimlik gıdalar olarak adlandırılır. Bu gıdalar kış ayları için pırasa veya lahana iken yaz ayları için meyveler, yeşil fasulye gibi sebzelerdir. Mevsimi dışında sera yöntemi ile üretilmesine karşılık yine de aynı şekilde lezzet sunmaz ve bulunması imkân açısından daha zordur. Bundan dolayı gıdaları mevsimlerinde hazırlamak ve ardından da saklama koşullarına uygun bir şekilde saklamaya çalışmak daha iyi olur.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Gece Uyurken Dişlerimizi Sıkmanın Nedenleri Nelerdir?

Obezite Nedir? Obezitenin Temel Taşı Şeker!