TEKNOLOJİ

Merak Edenler İçin SEO Nedir Ne İşe Yarar?

SEO Nedir ve Doğru SEO Nasıl Yapılır?

Dijital platformda SEO çok önemli bir uygulamadır. Aynı zamanda özenle yapılması gereken bir iştir. SEO’nun açılımı Search Engine Optimization olarak adlandırılır. Şimdi daha ayrıntılı bir şekilde SEO nedir, nasıl yapılır yazının içeriğini okuyarak öğrenebilirsiniz.

SEO Nedir?

Web siteniz için Google gibi arama motorlarında web trafiğine mi ihtiyacınız var?

Herkes web sitesi için daha fazla trafik istiyor. Ancak, bu işte yeniyseniz, siteniz muhtemelen çok fazla web trafiği almayacaktır. İşinizi geliştirmek ve trafiğinizi artırmak aynı zamanda daha fazla kazanmak istiyorsanız, yapabilirsiniz! SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. İçeriğinizdeki web sayfalarını, içeriği ve web bağlantılarını optimize etme aracıdır. İçeriğinizin arama motorlarından mümkün olan en iyi sıralamayı ve en iyi trafiği almasını sağlar.

Başka bir deyişle SEO, web sitenizi arama motorlarından özellikle Google’dan en fazla trafik alabilmesi için optimize etme aracıdır.

SEO bu bağlamda iki ana amacı belirtilebilir.

1.Anahtar: Sitenizdeki içeriğin, belirli anahtar kelimeler içeren aramalar için görüntülendiğinden emin olun.

2.Sıralama: Arama motorlarının arama sonuçlarını, arama motoru sonuç sayfalarında mümkün olduğunca erken gösterdiğinden emin olun.

Özellikle sıralamalar çok önemlidir. İçerik yayınlarken, yüksek rekabet söz konusudur.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

İnterneti, her biri diğer sitelere bağlanan siteler ağı olarak düşünün. Arama motorları artık web’deki her sayfayı 2 amaç için inceliyor:

1.Anahtar kelimeler

2.Diğer sayfalardan aldıkları bağlantıların miktarı ve kalitesi

Bu bilgi, Google’a bir arama terimi yazdığınızda arama sonuçlarını görüntülemek için gereklidir. Hangi aramaların yapıldığını bilmek için anahtar kelimeler gereklidir. Sonuçları sıralamak için bağlantıların sayısı gerekir, böylece en iyi sonuçlar kötü sonuçların üzerinde listelenir.

Google, iyi içeriği en iyi şekilde görüntülemek için iyi algoritmalara ihtiyaç duyar.

Arama motorları, web siteleri için üç önemli trafik kaynağından biridir. Diğerleri ise Facebook, Twitter gibi Sosyal Medya siteleri ve Google ve Facebook reklamları gibi reklamcılık sistemleri üzerinden reklam web trafiğidir.

Arama motoru web trafiğinde ücretsiz olduğu için çok önemlidir.

Arama motorlarından gelen trafik zaman alır. SEO hizmeti alırken, bunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Sitenizin içeriğe ihtiyacı var ve arama motorlarının ziyaretçilerinin sitenize düzenli olarak gelmeleri için en az birkaç ay sonra başlayacaktır. Bunun yanı sıra, sosyal medya trafiği anında sonuç verebilir. Ancak, sosyal medya trafiği ne kadar trafik sağlayabileceğinin sınırı içeriğinize bağlı olarak değişkenlik gösterir.

En iyi web siteleri için, sosyal medya etkinliği ile arama motoru trafiği arasında bir denge olmalıdır.

Blog yazanlar için önemli SEO tüyoları

Blog yazarlarının SEO için yapması gereken üç önemli kural vardır.

1.SEO içi optimizasyon

Sitenizi optimize etmeniz için Google’ın web sitelerini anlama ve sıralama konusundaki algoritmik yaklaşımını anlamak kolaydır. Sitenizi mobil web ziyaretçileri için optimize etmeniz, Google’a site haritası gibi göndermeniz anlamına gelir.

2.Anahtar kelime araştırma ve içerik üretimi

Anahtar kelime için optimize edilmiş içerik yazmanız gerektiği anlamına gelir.

3.İçeriği için bağlantı oluşturma

Sitenizi optimize etmeye, başka sitelerde de arama motoru sıralamalarınızı artıracak linkler üreterek sitenizi optimize etmeye gittiğiniz bölümdür.

Share:

Yorum Yaz

E-posta adresiniz asla yayınlanmaz. Zorunlu alanları doldurun *