in ,

Menopoz Nedir?

menopoz
Okuma Süresi: 4 Dakika

Menopoz kadınlarda yaşın ilerlemesi ve hormonların yavaşlaması ile ortaya çıkan vücudun östrojen üretimini azaltması ile başlayan bir dönemdir. Bu hormon yeteri kadar üretilmediğinde üretilen yumurta miktarı azalır ve bir süre sonra tamamen biter. Tüm bu sürecin sonunda beden, üreme kabiliyetini kaybeder. Menopoz sürecinde regl döngüleri azalır, zaman geçtikçe kalıcı olarak son bulur. Eğer bir kadın 1 yıl boyunca regl olmuyor ise uzmanlar tarafından menopoz dönemine girdiği kesin kabul edilir. Menopoz dönemi temel olarak 3 evreden oluşur. Bu evreler; menopoz öncesi, menopoz dönemi ve menopoz sonrası olarak adlandırılır. Menopoz ne kadar sürer diye düşünüldüğünde, bu evrelerde görülen belirtiler benzer olsa da 1 ila 5 yıl arasındaki dönemde yoğunluk gösterir. Ülkemizde menopoz yaşı 47 ve 49 arasında belirlenmekle birlikte dünya genelinde bu yaş aralığı 45 ila 55 arasında değişmektedir.

Menopoz belirtileri nelerdir?

Her insanın yaşam standartları ve sağlık düzeni farklı olduğu için menopoz dönemi de her kadında farklılık gösterir. Ortaya çıkan yan etkilerin süresi ve ne kadar şiddetli olduğu yaş, genetik ve kronik hastalıklar hayat standartlarına bağlı olarak değişebilmekle birlikte en sık görülen menopoz belirtileri şu şekildedir;

 • Düzensiz regl dönemleri
 • Cinsel ilişki esnasında hissedilen ağrı
 • Normalden fazla terleme
 • Çarpıntı
 • Değişen duygu durumları ve öfke kontrolünde zorluk çekme
 • Uyku düzeninde aksaklıklar
 • Baş ağrısı
 • Saçlarda dökülme
 • Cilt kuruluğu
 • İştahta artış gözlemlenmesi
 • Kontrolsüz kilo alımı
 • İdrar tutmada zorluk
 • Unutkanlık

Yukarıda saydığımız maddeler en yaygın menopoz belirtileri olmakla birlikte yalnızca belirli bir dönem geçerlidir. Menopoz dönemi tamamlandığında tüm belirtiler de yavaş yavaş kaybolur.

Menopoz dönemini daha kolay atlatmak için neler yapılabilir?

Her ne kadar doğal bir süreç olsa da her kadın için menopoz dönemi zorlayıcı geçmektedir. Fakat bu süreci kabul etmek ve hafifletmek için çareler aramak hem fiziksel hem de ruhsal olarak menopoz etkileri azaltacaktır. Tüm bunlar için öncelikle bu dönemin eksileri kadar artılarına da odaklanmak gerekir.

menopoz tedavisi

Menopoz dönemi sürdüğü zaman boyunca sanki hiç bitmeyecekmiş gibi bir hisse kapılmanıza sebep olabilir. Hatta toplum arasında kadınlığın son evresi olarak da görülebilmekte, kadınlar arasında bu dönemde dişiliğin son bulduğu inancı sürmektedir. Hâlbuki bu evre sağlıklı bir kadının yaşaması gereken tamamen doğal bir evredir. Kadınlığın bitmesi gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte aksine kadınları zorlayan çoğu etmenin ortadan kalkacağının habercisidir. Örneğin her ay sancılı bir şekilde süren regl dönemlerinin bitmesi, doğum kontrol yöntemlerinden uzaklaşarak hamile kalma riski olmadan cinsel ilişkiye girebilme gibi özgürlükleri de beraberinde getirmektedir. Bu dönemin kadınlığın bir parçası olduğunu unutmamak önemlidir.

Menopozun artı yönlerini görmeye ek olarak hormonlarınızın değişmesi ile değişebilecek ruh hallerinize hazırlıklı olmak da bu süreci kolaylaştırabilir. Partnerinizi bu konuda uyarmak, doğru iletişim kurmak, meditasyon ya da spor aktiviteleri ile zihninizi düzene sokmak oldukça faydalı yöntemlerdir. Ayrıca zararlı alışkanlıklarınızı bu dönemde azaltmak da menopozun etkilerini hafifletmek için bir fırsat olabilir.

Bedenin büyük bir değişiklik geçirdiği bu dönemde farklı hislere kapılmak ve zaman zaman bu hisler ile başa çıkamamak oldukça olağan. Bu nedenle ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda çevrenizdeki insanlarla açık konuşarak yardım çağrısında bulunabilir, uzman bir doktordan psikolojik destek alabilirsiniz.

What do you think?

Written by Pınar

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Zayıflama Yöntemleri

Türkiye de gezilecek yerler