in

Kişisel Gelişim Bireye ve Topluma Ne Kazandırır?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Kişisel Gelişimin Topluma Faydası

Modern toplum yapısıyla birlikte, ortaya çıkan gereksinimlerden biri de hiç kuşkusuz insanın kendini gerçekleştirme ihtiyacıdır. Kapitalist, sürekli yeni gelişmeler sağlayan, yarış halindeki bir toplumda var olabilmek için, durmaksızın çaba sarf etmek gerekir. Bu da bireysel olarak, kendimize daha çok fayda sağlayacak konularla ilgilenmemiz ihtiyacını doğuracaktır. Toplum dediğimiz kavram, bireylerden oluşmaktadır ve bir toplumun gelişim düzeyi muhakkak ki bireylerin kendini ne derece geliştirdiği ile doğru orantılıdır.

Kişisel Gelişimin Bireye Katkıları Nelerdir?

Kişisel gelişimin topluma ne gibi faydaları olduğunu anlamamız için öncelikle kişisel gelişim nedir bunu bilmemiz gerekiyor. Genel itibariyle; bireyin kendi potansiyelini keşfetmek, kendini gerçekleştirmek, her anlamda kendini geliştirmek için kazanmış olduğu bir farkındalıktır. İlk etapta bireyin fark etmesi gereken nokta; bakış açısını değiştirip, hayata farklı pencerelerden bakmaya başlaması gerekliliğidir.
Aynı zamanda kişisel gelişim denilen kavramın, bir anda gerçekleşmeyip süreklilik ve istikrar gerektiren bir olgu olduğunu anlaması, kişisel gelişim düzeyine de elbette etki edecektir. Kendini gerçekleştirmiş bir birey, farkındalığınıda kazanmış demektir. Farkında olan birey; kendi için faydalı olanı, zararlı olandan kolaylıkla ayırt edebilecektir. Daha doğru kararlar veren, daha farkında bir birey de iç huzuruna kavuşup hayat gayesine daha çabuk kavuşabilecektir.

Kişisel Gelişimin Topluma Faydaları Nelerdir?

Toplumlar, bireylerden oluştuğuna göre bireysel olarak potansiyelini keşfedip geliştiren insanlar, içinde yaşadıkları toplumu aynı oranda geliştirecektir. Bireysel gelişimi, toplumsal gelişimden ayrı düşünemeyiz bu yüzden. İnsan sosyal bir varlıktır ve çevresiyle sürekli etkileşim içindedir bu sebepten bireyin yaşadığı herhangi bir zorluk toplumu da etkilemektedir. Aynı zamanda kendisi için en iyi olanı fark etmiş, gelişimin önemini algılayabilmiş bir birey, bulunduğu toplumun verimini de etkilemiştir. Yani birey mutsuzsa, mutlu ve huzurlu bir toplumdan bahsedilemez.
Ne istediğini bilen ve kendini o alanda geliştiren birey, içinde bulunduğu kurumu yahut toplumu da aynı oranda geliştirecektir. Bunu yaparken de ek bir çaba sarf etmesine gerek kalmayacaktır. Zaten doğal sürecinde birey tatmini, toplumun gelişimini de beraberinde getirecektir. Kendini iyi tanıyan eksikliklerini ve yeteneklerinin farkında olan birey; iş, eğitim, aile gibi alanlarda kendini daha iyi ifade edebilecek ve üstesinden gelebileceği konular üzerine ağırlık verecektir. Bu da hem bireyin mutlu ve refah içinde olmasını hem de toplumun ilerlemesini sağlayacaktır.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ne Kadar Doğru Yazıyoruz?

Doğal Mucize Aloe Vera Bitkisi