KÜLTÜR SANAT

Keyifle İzleyebileceğiniz Tüm Zamanların En İyi Hint Filmleri

Gelmiş Geçmiş En Güzel Hint Filmleri

Hint sineması, Bollywood film endüstrisinde birbirinden güzel ve romantik birçok film üretti. Bollywood Hintçe dilde üretilen sinema çeşididir. Hintliler arasında ve dünya çapında ilgi gördüğü için çok sevilmektedir.

Hint filmleri masala filmleri olarak bilinir ve eğlence dolu şarkılı dans destanlardır. Bollywood film türlerinde romantizm, aksiyon, komedi, drama, gizem ve korku vardır.

En İyi Hint Filmleri

Sholay

Yapım yılı: 1975

Türü: Aksiyon, Macera, Komedi

Film Özeti: En iyi yıldız kadroya sahip olan bu Hint filmi, anlatılan en büyük epik hikaye özelliğini taşıyor. Film, eski bir polis memuru ile iki hırsızın hayatını anlatıyor. Polis memurunun ailesinin öldürülmesiyle intikamını almak için hırsızlardan yardım istiyor. Başta yardım etmekte tereddüt eden hırsızlar daha sonra yardım etmeye karar verirler ve intikam zamanı gelmiştir.

Three İdiots

Yapım Yılı: 2009

Türü: Komedi, Dram

Film özeti: Üniversite öğrencilerinin yaşamdaki hayallerini ve hedeflerini anlatan bu film arkadaşlık üzerinedir. İki üniversite arkadaşının garip bir adamla tanıştıktan sonra hayatlarının değişimiyle derin bir dostluk geliştirirler. Üniversite bitince üçüncü arkadaş ortadan kaybolur ve onu bulmak için yolculuğa çıkarlar.

Mother İndia

Yapım yılı: 1957

Türü: Dram, Müzikal, Aile

Film Özeti: İki çocuğu ile birlikte geçimini sağlamak için mücadele veren bir anneyle ilgili bir filmdir. Kadınların toplum içinde ayakta durmaları ve mücadeleleri anlatılıyor.

Dilwale Dulhania Le Jayenge

Yapım yılı: 1995

Türü: Dram, Müzikal, Komedi

Film Özeti: Tüm zamanların en iyi aşk hikâyesi filmidir. Avrupa gezisinde tanışan ve birbirine âşık olan Hintli ve Kızılderili âşıkların hikâyesini anlatıyor. Evlenmeleri onaylanmayan çiftin geleneklerine karşı verdiği savaşla ilgili.

Lagaan

Yapım yılı: 2001

Türü: Dram, Macera, Müzikal

Film Özeti: İngiliz işgalinde Hindistan köylülerinin toprak vergisi ödemek istemedikleri için verdiği mücadele anlatılıyor. Hükümet tarafından kriket oyunu teklif ediliyor. Kazanırlarsa vergi ödemeyeceklerini anlatan bir film.

Mughal-E-Azam

Yapım yılı: 1960

Türü: Dram, Romantizm, Savaş

Film Özeti: 16.yy da çekilmiş olan bu film bir aşk hikâyesini anlatıyor. Krallıkta geçen hikaye baba oğul arasında boşluğa neden oluyor.

Jaane Bhi Do Yaaro

Yapım yılı: 1983

Türü: Komedi, Dram

Film Özeti: O dönemin hicivli durumunu anlatan bir filmdir. Siyaset, medya, bürokrasi ve iş dünyasının bozulmasıyla yolsuzluğa tanıklık eden fotoğrafçılarla ilgilidir.

Gangs Of Wasseypur

Yapım yılı: 2012

Türü: Aksiyon, Suç, Komedi

Film Özeti: Birbirinden farklı karakterlerin bir araya gelmesiyle yapılan bu film, çetelerin ve gangsterlerin arasında geçiyor.

OMG

Yapım yılı: 2012

Türü: Dram, Fantezi, Komedi

Film Özeti: Komedi draması olarak adlandıracağımız bu film, depremden etkilenen bir antika dükkânı sahibinin tanrıyı suçlamasını ve dava açma isteğini anlatıyor.

Barfi

Yapım yılı: 1975

Türü: Dram, Romantizm, Komedi

Film Özeti: İşitme ve konuşma engelli bir bireyin bir kıza aşkını anlatan bu film, aşkı bulma mücadelesi etrafında dönüyor.

Share:

1 comment

Yorum Yap

E-posta adresiniz asla yayınlanmaz. Zorunlu alanları doldurun *