in ,

Sevgi doluSevgi dolu

İstanbul’da Gezilecek Yerler Güncel Liste

Okuma Süresi: 5 Dakika

İstanbul kenti için kelimeler kifayetsiz kalıyor. Öyle güzel, öylesine özel bir kent ki romanlara, resimlere, şiirlere, şarkılara konu oluyor. Nitekim insanlar eğer bu kentte yaşamıyor ise mutlaka İstanbul’u bir kere bile olsa gezip, görmesi gerekiyor. İstanbul’da yapılacak aktiviteler bitmez. Bir ömür ise asla İstanbul’u tanımaya, gezmeye, hakkını vermeye yetmez. Hadi dilerseniz hemen başlayalım. Sözü uzatmadan, İstanbulda gezilecek yerler listesini inceleyin.

Beyoğlu: İstanbul’un elbette her yeri çok güzel ama Beyoğlu için söylenebilecek çok fazla şey var. Bölge dünyanın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi. Taksim meydanından başlayarak şöyle bir Beyoğlu ve İstiklal Caddesi yapmak, ara sokaklara dalmak, Tarlabaşı’nda başka hayatlara başka yaşamlara bakmak size eşsiz bir deneyim olacaktır.

Beyoğlu

Adalar: Hazır İstanbul’a gelmiş iken Adalar yapmamak olmaz. Bilindiği üzere Marmara Denizi içinde irili ufaklı birçok ada var. Hepsinde farklı medeniyetler yaşamış. Kınalıada, Büyükada, Heybeliada gibi adalara vapur ile gidip oralarda ada yaşamını deneyimleyebilirsiniz. Her bir adanın kendisine has özellikleri olduğunu söylemeye bile gerek yok

Adalar

Kanlıca: İstanbul’u gezerken elbette arada yorulup dinlenmek isteyeceksiniz. Kanlıca’ya gidip o meşhur yoğurdunu yemeden asla dönmemelisiniz.

Kanlıca

Moda: Bir başka damak çatlatan lezzet Kadıköy ilçesinin Moda mevkiinde yer alan ve önünde uzun kuyruklar oluşturan meşhur dondurmacıları. Dondurma sevmeyenler bile bayılacaktır.

Moda

Galata: Galata Kulesi başta olmak üzere, Galata Mevlihanesi, Galata Sokakları da mutlaka yapılması gereken aktiviteler arasında geliyor. Dilerseniz Galata Kulesinde ülkemizin en önemli restoranında yemek yiyebilir ya da galata köprüsü civarında o meşhur balık ekmek ikilisinin tadına bakabilirsiniz.

Galata

Kapalıçarşı: Ülkemizin birçok şehrinde Kapalıçarşı var ama bu kapalıçarşı başka. Bambaşka bir deneyim içeriyor. Kendinizi içinde kaybedeceğiniz ve kaybolacağınız bir yer.  Her insan en az yaşamında bir kere Kapalıçarşı deneyimi yaşamalı. Bölgede yer alan diğer yerleri gezmeyi de ihmal etmemeli.

Kapalıçarşı

Pierre Loti Tepesi: Pierre Loti bir Fransız gazeteci. Ülkemize yaptığı bir seyahat sırasında Eyüp kentinde olan bu tepeye gelir ve yazılar yazar. Sürekli olarak da burada olduğu için bir süre sonra bu tepeye Pierre Loti tepesi adı verilir. Siz de gelin ve bu İstanbul’u olanca güzelliği ile gördüğünüz bu tepede bir soluklanın ve bir çay içerek İstanbul’u izleyin.

Pierre Loti

Eyüp Sultan: Öncelikle Eyüp Sultan Camii mutlaka rotanızda olsun. Hemen akabinde camiden çıkın ve sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul diyen şairin izinden giderek teleferiğe binerek yükseklerden İstanbul’a bakın.

Eyüp Sultan Camii

Boğaziçi: Buralara kadar gelmişken Bogaziçinde dolaşmamak olmaz. Bölgede yer alan Yeniköy, Sancak, Rumelihisarı, Anadoluhisarı gibi yerleri gezin. Dokuyu hissedin.

Boğaziçi Köprüsü

Dolmabahçe, Ayasofya ve Topkapı: Hepsi de birbirinden güzel ve farklı olan bu üç mimari yapıyı görmeden dönmeyin. Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya Camii ve elbette Topkapı Sarayı görülmesi gereken yerlerdir. İstanbul’un olmazsa olmazlarıdır.

Salacak ve Kız Kulesi: Üsküdar Salacak mevkiine giderek günü batırabilir, bir de Kız Kulesinin hayranlarından biride siz olabilirsiniz.

Kız Kulesi

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Entübe Nedir?

Gmail Numara Yedekleme İşlemleri