in ,

Sevgi doluSevgi dolu

Hızlı kilo verme diyeti hangisidir?

Birçok kişi kilo vermek için diyet programlarına başvuruyor…

Okuma Süresi: 3 Dakika

Hızlı kilo verme diyeti hangisidir?

Birbirinden farklı onlarca denenmiş ve sonuç alınmış, kilo vermek için diyet programı mevcuttur. Fakat bu diyet programları arasında çok etkili üç yöntem vardır ki, bu programlar kısa sürede en iyi verimin alınmasını sağlarlar.

Aralıklı Oruç Yöntemi

Aralıklı oruç yöntemi olarak bilinen, gün içerisinde yalnızca belli bir saat dilimi içerisinde yemek yeme ilkesini hedef alan çok etkili bir diyettir. 2013 yılında yapılan bir araştırmada aralıklı oruç yöntemi ile klasik Akdeniz diyetinin karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırma sonucunda, aralıklı oruç yöntemini uygulayan kişiler, ağırlıklarının %5’inden fazlasını kaybetti ve yanı sıra insülin duyarlılığı seviyeleri Akdeniz diyetini uygulayan kişilere göre çok daha iyi seviyelere geldi. Ancak görüldü ki, bu ufak farklılıklara rağmen iki diyetten de alınan genel sonuç hemen hemen aynıydı.

Dukan Diyeti

Dukan diyeti, düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir diyettir. Planın kurallarına bağlı kalınması koşuluyla, planın 4. aşamasında ne yemek yemenin bir sınırı yoktur. Daha net açıklamak gerekirse, dukan diyeti 1. aşamada, katı bir yağsız protein diyeti uygulanır. Bu diyet, tavuk, hindi, yumurta, balık ve yağsız süt ürünleri gibi makul ölçüde az yağlı, protein açısından zengin birtakım gıdalar içerir. Bu yöntem, hızlı kilo vermek için ortalama 5 gün uygulanmalıdır. Az miktarda yulaf yemenin sakıncası olmasa da bunun dışında herhangi bir karbonhidrat tüketmek yasaktır. Dukan diyetinin 1. aşaması sebzeleri ve yağı ciddi şekilde kısıtlar. Planın sonraki 3 aşaması, bazı meyvelerin, sebzelerin ve karbonhidratların ve nihayetinde tüm yiyeceklerin kademeli olarak tüketilmesine izin vermektedir.

Paleo Diyeti

Mağara adamı diyeti olarak da bilinen paleo diyeti, avlanabilen canlıları (et ve deniz ürünleri gibi) veya toplanabilen (yumurta, fındık, tohumlar, meyveler, sebzeler, otlar ve baharatlar gibi) gıdaları tüketmeye ve deyim yerindeyse atalarımız gibi beslenme ilkesine dayanır. Yaklaşık 10.000 yıl önce, tarımın gelişmesinden önce, Paleolitik çağda avcı-toplayıcı atalarımızın varsayılan yeme alışkanlıklarına dayanan bir rejimdir. Bu, buğday, süt ürünleri, rafine şeker, patates gibi tahılların yanı sıra işlenmiş veya tuz eklenmiş herhangi bir şeyin kesinlikle menünün dışında olduğu anlamına gelir.

Tipik ve tek çeşit bir paleo diyeti yoktur, ancak genellikle karbonhidrat ve et alımında bazı değişikliklerle birlikte düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir diyet olarak uygulanması, tüm paleo diyeti çeşitlerinin ortak özellikleridir. Uzmanlar, paleo diyetinin kilo vermeye ve diyabet, kalp hastalığı, kanser ve diğer sağlık sorunları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek uzun vadeli sağlıklı bir beslenme planı olduğunu söylemektedir. Paleo tipi diyetle ilgili çoğu çalışma küçük çaplı ve sınırlıdır. Bazı savunucuların iddia ettiği kadar etkili bir beslenme sistemi olup olmadığını kesin olarak anlayabilmek için daha uzun vadeli araştırmalara ihtiyaç vardır.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

2020 Kış Modası

En İyi Kadın Saç Modelleri