SAĞLIKLI YAŞAM

Hamileler Balık Tüketirse Ne Olur!

Hamilelikte balık tüketimi

Hamilelik döneminde kadınlar yediklerine daha fazla dikkat etmeli ve doğacak bebeklerinin daha sağlıklı olması için sağlıklı besinleri tercih etmeliler. Ve American Journal Of Clinical Nutritionın yayınladığı son bir araştırma göre hamile bayanlar için oldukça önemli bir konudan bahsediyor.

Hamilelik döneminde annenin balık yemesi bebeğin akıllı olması için yardımcıdır.

Bu araştırma 2.000 hamile kadın kadın üzerinde yapılmıştır. Ve araştırma sonucunda kanıtlanmıştır ki,  hamilelik döneminde fazla miktarda balık tüketen annelerin çocukları, hamilelik zamanı pek de balık tüketmeyen annelerin çocukları ile kıyaslamada bilgi testlerinde yüksek zeka gösteriyorlar.

Yani bu da hamilelik zamanı annelerin tüketmesi gereken besinlerden birinin de balık olmasını ortaya koymuştur. Peki neden fazla  balık tüketen hamile annelerin çocukları daha akıllı oluyorlar? Bunun nedeni balığın içerdiği  omega-3 yağ asiti , dokosaheksaenoik (DHA)- dir. Bu maddeler özellikle beyin hücrelerinin başlıca yapısal anahtarıdır.

 

Ve böylece hamilelik zamanı balık yiyen anne bu özel içeriği kendi kanı ile çocuğuna iletiyor. Böylece bu da çocuğun ileride daha zeki olmasına yardımcı oluyor.

Share:

Yorum Yaz

E-posta adresiniz asla yayınlanmaz. Zorunlu alanları doldurun *