in

İnanılmazİnanılmaz

Güvenli Ödeme Sistemi

Gelişen teknoloji ile birlikte, yaptığımız alışverişler internet ortamına taşındı.

Okuma Süresi: 4 Dakika

İnternette güvenli ödeme yapmanın altın kuralları

Güvenli Ödeme Sistemi internet çağının vazgeçilmezi haline gelmiştir. İnternet, bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte, yaptığımız alışverişler internet ortamına taşındı. Ülkemizde yaşanan pandemi nedeniyle birçok işlemi internet üzerinden yapmaya başladık. İnternet üzerinden bankacılık işlemleri, fatura ödemeleri, e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapılabiliyor. Hackerlerin avı olmamak için, internette güvenli ödeme yapmanın altın kurallarını incelemenizde fayda var.

İnternet üzerinden alışveriş ve ödeme yapılıyor. Ancak çok rahat davranmamak gerekiyor. Casus yazılımlarla, kişilerin ödeme ve kişisel bilgilerini çalınabilir. Sizi kandırmak için taklit site, e-posta, kampanya bültenleri gibi yolları kullanılabilir.

İnternet üzerinde güvenli alışveriş ve ödeme yapabilmek için, dikkatli davranın ve klasik alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Örneğin, kredi kartı ekstrenizi sürekli kontrol edin. İnternette alışveriş yapmadığınız zamanlar, kredi kartını alışverişe kapatın. Bilgisayarda ya da mobil cihazlarda internet bankacılığını kullandıysanız, çıkıp çıkmadığınızı kontrol edin. Özellikle banka ve kişisel bilgilerinizi, kendi bilgisayarınız ve mobil cihazınızdan başka cihazda kullanmayın.

Virtual Private Network (VPN) kullanın

VPN, uzaktan erişim yolu ile farklı ağlara bağlanmayı sağlayan internet teknolojisidir. Kısaca, sanal özel ağ diyebiliriz. İnternette gizli kalarak gezinmenize yardımcı olur. Gizlilikten bahsederken, banka ve kişisel bilgilerinizde sisteme dâhildir. Masaüstü, laptop ve mobil cihazınıza VPN kurabilirsiniz. IP adresiniz gizlenir. İnternette alışveriş yaparken ya da ödeme yaparken, kart bilgileriniz ve kişisel bilgileriniz üçüncü kişilerin eline ulaşmasını engellemiş olursunuz.

İnternette alışveriş ya da ödeme yaparken VPN kullanmanız zorunlu değildir. Sadece kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Örneğin, yabancı ya da güvenilir bir siteden alışveriş yaparken ve herkese açık ağ bağlantısını kullanırken, kesinlikle VPN kullanın. Buradaki en önemli açık, herkese açık olarak kullanılan Wi-Fi bağlantısıdır. Yabancı bir site Türkiye’de kısıtlıysa, o siteye de erişim sağlayabilirsiniz.

Sanal kart kullanın

Vadesiz banka hesabınızın yerine, kredi kartı kullanabilirsiniz. Kredi kartınıza bağlı sanal kart oluşturun. Sanal kart oluştururken de, düşük bir limit belirleyin. Sanal kartınızı kullanmadığınız zamanlarda ise, alışverişe kapalı tutun.

3D Source ödeme sistemini kullanın

3D Source, güvenli ödeme sistemi anlamına gelmektedir. Banka kartları için tasarlanmış, XML tabanlı güvenlik protokolüdür. Kullandığınız banka, firma ve sitelerin 3D Source ödeme sistemi olup olmadığını kontrol edin. Bu sistem yapılacak ödemenin tek bir işlemde yapılmasını engeller. Ödeme esnasında kart bilgilerinizin ve telefonunuza gelen şifreyi girmeniz istenir. Onayladıktan sonra belirttiğiniz tutarın ödemesi gerçekleşir.

Antivirüs programı kullanın

Bilgisayarınızda ve mobil cihazınızda güncel antivirüs programı kullanın. Cihazınızı düzenli olarak tarayın. Gönderilen e-postalar ve taklit internet siteleriyle karşılaştığınızda, antivirüs programı sizi uyarır.

İnternet sitelerinin URL ve sertifika bilgilerini kontrol edin

Alışveriş ya da ödeme yaptığınız internet sitelerinin, URL bağlantısının önünde yer alan bilginin https ile başladığından emin olun. Site SSL sertifikasına sahip ise, üstüne tıkladığınızda yeşil renkte site güvenli uyarısı alırsınız. Siteye girdiğiniz banka ve kişisel bilgileriniz korunur. Güvenlik sertifikası olan bir siteyi kolaylıkla kopyalanamaz. SSL sertifikası olmayan sitelere girmeyin. Girdiğiniz sitelerin URL’lerini kontrol edin. Herhangi bir şüphe ile karşılaşırsanız, bilgilerinizi girmeyin.

Basit şifreler kullanmayın

Sosyal medya, banka, e-ticaret gibi sitelerde basit ve aynı şifreleri kullanmayın. Şifrenizi oluştururken sayı, harf ve özel karakterler kullanmaya özen gösterin. Uzun süre aynı şifreyi kullanmayın. Belirli aralıklarla güvenliğiniz için şifrenizi değiştirin. İki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın. Güçlü şifre oluşturmak için, Google şifre yöneticisi ya da programları kullanın. Oluşturduğunuz şifreleri kaybetmemek için ajandanıza ya da cihazınıza kaydediniz.

Herkese açık ağ bağlantısı ve bilgisayarları kullanmayın

Alışveriş ya da ödeme yaparken, her zaman kendi bilgisayarınızı ve mobil cihazınızı kullanın. İnternet kafedeki bilgisayarları ve ücretsiz herkese açık ağ bağlantılarını kullanmayın. Mecbur kalıp kullandıysanız, oturumunuzu kapattığınızdan emin olun. Şifrenizi de en kısa sürede değiştirin.

What do you think?

Written by Berkay Özel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bulimia Nervoza

Diyet yemekleri nasıl yapılır?