in

Giysilerinizin Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Kıyafetler uzun süre nasıl yeni kalır?

Uzun ömürlü kıyafet, ayakkabı, çanta ve takılar için taktikler…
Pamuklu iç çamaşırların ömrünü uzatmak için, file torba içinde makinada yıkamak gerekiyor. Sutyen gibi zor çamaşırın, formu bozulduğu için çamaşır makinasında değil elde yıkamak gerekiyor. Suyla dolu bir kabın içine deterjanlı suda bekletip durulamak.
Triko kıyafetler elde ve soğuk suda yıkanıp oda sıcaklığında kurutulmalıdır. Kazaklar havlu üzerine serilip rulo yapıldığında, şekli bozulmaz ve uzun ömürlü olur.
İpekli giysiler, temizlemesi en zor kumaş türüdür. İpek giysileri temizlemenin en iyi yolu kuru temizlemedir. Evde temizlemek isteyenlere, ipek giysiyi soğuk suda çok az miktarda şampuanla yıkamak ve kumaşı sıkmadan temiz bir havlu üzerine açarak kurutmak önerilir. İpek, ısıya duyarlıdır ve ütüleme yapmadan kendi kendine formuna kavuşması beklenir.
Jeanlerde yapılan hatalardan biri birkaç kez giydikten sonra oluşan izleri yok etmek için sık sık yıkamak. Jean, 30 derecenin altında ve az miktarda deterjanla yıkanması gerekir. Oda sıcaklığında veya doğal hava akımıyla kurutmak gerekir.
Elmas takıları parlatmak ve temizlemek için, beyaz sirke ve çay karışımının içinde bir gece bekletip, kabartma tozuyla soğuk su ile yıkamak yeterli olacaktır.
Deri çantalarda nemli bez kullanmak ve çantayı bez torbalarda saklamak gerekir. Nubuk veya süet çantalarda ise temizleme yöntemi ayakkabı ile aynı teknik uygulanabilir. Nubuk çantalar, ince kıllı süet fırçasıyla tek yöne hareket ettirerek temizlenir.
Her gün aynı ayakkabıyı giymek ayakkabının daha çabuk yıpranmasına neden olduğundan, mümkün olduğu kadar farklı alternatiflere yönelmek gerekir. Ayakkabıyı giydikten sonra hafif nemli bir bezle temizleyip kutusunda kılıfıyla saklamak gerekir.
Stilettolarda ise burun kısmına pamuk koyarak kırılmalar önlenir. Deri ve süet temizliği için özel spreyler etkili bir bakım yöntemiyken; deri için diş fırçasıyla yukarı doğru, süet için ise ince kıllı süet fırçasını tek bir yöne doğru hareket ettirerek temizlemek gerekir.
Bijuteri ve değerli takılar için birçok temizleme yöntemi mevcuttur. Altın takıları parlatmak için silgi önerilirken, kararmış gümüşler için diş macunu ile fırçalamak gerekiyor.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bahar Yorgunluğu Belirtileri Nelerdir? Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Görülmeye Değer Doğa Harikası Pembe Kayalar