in ,

Genç odası dekorasyon fikirleri

Okuma Süresi: 3 Dakika

Yaşam alanınızın güzelleşmesi hayatınızın güzelleşmesine güzel katkılar sunacak ve hayatınıza renk katacaktır. Gençlerin yaşam alanı da en çok odaları olsa gerek. Orayı güzelleştirmekte evin diğer odaları kadar önemlidir. Genellikle dikdörtgen odaları yerleştirilmesi hatta eşyaları sığdırması bile daha zor olur gözü ile bakılır. Fakat söz konusu dekorasyon olunca en küçük alan bile yapılacak bazı dokunuşlar ile hayat bulacaktır. Elinde dikdörtgen bir genç odası olan kişiler eşyaları nasıl yerleştirebilir. Genç odasındaki eşyaların yerleştirmesini pencere önünün açık olmasını isteyip istememenize, ortada çok boş alan gerekip gerekmediğine, odanın içinde balkon kapısı olup olmadığına ve prizin yerine göre değişiklik gösterecektir. Bu durumlar karşısında eşyaların odanın içerisine nasıl dağılması gerektiğine bakalım.

Bir genç odasında en çok yer kaplayan eşyalar yatak ve gardıroptur. Bu yüzden bu büyük parçalara oda içerisinde uygun bir yer bulunmalıdır. Bunun içinde belki pencere önü kullanılabilir. Fakat tabi pencere önüne eşya koyup koymayacağınız sizin ne istediğinize göre değişiklik gösterir. Odanın içinde sürekli pencere önüne gidip gelen, camı açıp sık sık hava alan bir kişi mi yoksa her dakika pencereye gitmeyen sadece hava almak istediğinizde açan bir kişi misiniz? Pencerenin dikdörtgen odanın kısa kenarında olduğunu varsayalım. Bu durumda size göre pencerenin önünün açık olması gerekmiyorsa ve pencerenin olduğu kısa kenara yatak sığabiliyorsa yatağı direkt oraya yerleştirip büyük eşyalardan birini aradan çıkartabilirsiniz. Gardırop içinde dikdörtgen odanın uzun kenarlarından biri tercih edilip yanına çalışma masası gibi daha küçük olan eşyaları yerleştirebilirsiniz.

Odanın ortasında kalabileceği kadar boş alan kalmasını isteyen kişiler de ortada boş alanın şart olmadığını düşünüp diğer yerleştirme şekillerini daha çok beğenen kişiler de vardır. Örneğin spor yapmak için odanın ortasının boş olmasını istiyor olabilirsiniz. Eğer oda da boş alan isteyenlerdenseniz gardırobu cam kenarına koyamayacağınızdan ve cam kenarını boş bırakmak istemediğinizden oraya, yatak veya çalışma masasından birini koyabilirsiniz. Yatağı koymayı tercih ederseniz çalışma masasına göre daha büyük bir alan kazanmış olursunuz. Fakat burada çalışma masasını pencerede çok da uzaklaştırmamaya özen göstermelisiniz. Çalışma masasının aydınlık olması çoğu zaman en önemli noktadır.

Diyelim ki odanızda sadece giriş kapısı değil bir de balkon kapısı duvarı iki parçaya bölmüş bulunuyor. Ayrıca balkon kapısının böldüğü duvarın iki parçasında da gardırop gibi büyük bir eşya için yer kalmıyor. Bu durumda dikdörtgen odanın duvarları içerisinde en uzun olan duvar gardırobun sığabilmesi için seçilmesi gereken duvar olacaktır. Balkon kapısının böldüğü duvarın sağ ve sol kısmına ise yerleştirmek için daha küçük olan eşyalar tercih edilmelidir.

Odanın içerisindeki priz özellikle gençler için büyük önem taşır. Bu prizin eşyalar ile kapanmamış olması gerektiği gibi bir de büyük ihtimalle eğer olabiliyorsa çalışma masası veya yatağın prize yakın olması en iyisi olacaktır.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Türkiye de gezilecek yerler

Emlakçı komisyonu nedir?