in

Geçmişten Gelen Kına Gecesi Adetleri Nelerdir?

Okuma Süresi: 2 Dakika

Kına Gecesi Adetleri Hangileridir?

Kına gecesi adetleri, yöreden yöreye farklılık gösterebilmektedir. Herkes tarafından benimsenip bugüne kadar varlığını sürdüren adetler ise;
1.En çok bilinen kına adeti gelinin kına gecesinde avcunu açmaması üzerine kayın validenin altın hediye etmesidir. Altın avuca sürülen kınanın üzerine konur daha sonra bağlanır. Bu adet geçmişten günümüze gelen adetler arasında ilk sırayı alır.
2.Misafirlere verilecek olan kınanın içine bozuk para konur. Kına içine konulan para evlenecek çiftlerin bolluk bereket içinde bir ömür yaşamaları için yapılan inançtır. Bu bozuk para kime denk gelirse kısmetinin açılacağı inancı vardır.
3.Kına gecesi eğlencesiz olmaz. Bu gece de oynanan oyunlar farklılık gösterebilmektedir. En çok tercih edilen oyunlar arasında damat halayı, horon, roman havası, çiftetelliyi sayabiliriz. Bunların dışında her yörenin kendine has oyunları da vardır.
4.Gelin adayının oynarken elinde taşıdığı süslü testiyi kırmak ayrı bir güzelliğe sahiptir. Testi kırma geleneği bütün bölgelerde kullanılan bir adettir. Testi içine şeker, kuru yemiş ve bozuk para konur. Gelin damadın etrafında dönerek oynarken hiç kimsenin beklemediği bir anda testiyi yere atar, testi kırılır ve eğlence tüm hızıyla devam eder.

Peki, eskiden yapılan kına gecesiyle şimdi yapılan modern kına gecesi arasında ne fark var?

Modern kına gecesi nasıl yapılır?

1.Eskiden gelin evinde yapılan kına gecesi şimdilerde organizasyon firmalarının kına mekanlarında (oteller, restoranlar, kına salonları, kır bahçeleri gibi) yapılmaya başlandı.
2.Önceden misafirlere ikram edilen kese ve kuru yemişler yanında şimdi nikah şekeri gibi hazırlanan kına hediyelikleri yerini aldı.
3.Eskiden kına gecelerinde gelinin giydiği bindallı şimdilerde kaftana yerini bırakmıştır.
4.Son zamanlarda trend olan bekarlığa veda partisi de popülerliğini korumaktadır.
5.Ve son olarak avuç içine yakılan kına herkes tarafından sevilmeyebilir. Bunun alternatifi olarak farklı desen ve motiflerle usta ellerin yaptığı Hint kınası yeni bir tarz oluşturup kına gecelerini modernlikten öteye taşımıştır.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Mucize 2 Aşk Vizyon Tarihi Belli Oldu

Soğan Kabuğunun Faydaları Saymakla Bitmiyor!