SAĞLIKLI YAŞAM

Gece Uyurken Dişlerimizi Sıkmanın Nedenleri Nelerdir?

Uykuda Dişlerimizi Neden Sıkarız?

Bazı sabahlar çenemizde, sebebini bilmediğimiz bir ağrı ile uyanırız. Günümüz dünyasında insanları tehdit eden en büyük sorunlardan biri olan stres ve neticesinde oluşan depresyon çiğneme kaslarımızda da etkini gösterir. Biz de geceleri uyku anında farkında olmadan dişlerimizi sıkar veya gıcırdatırız. Yani çağımız hastalıklarının en büyük nedenlerinden biri olan stres, diş sıkma ya da gıcırdatma problemini (bruksizm) tetikleyen faktörlerinde başında gelir.

Yoğun, yorucu çalışma ve benzeri nedenlerle oluşan yorgunluk, stres ve depresyon etkileriyle ortaya çıkan uykuda dişlerimizi sıkma probleminin etkileri ve sonucu neden olur? Yine uykuda dişlerini kimler sıkar şeklindeki sorularımıza cevap arayalım.

Uykuda Diş Sıkma Bir Hastalık mı?

Çocuklarda rastlanan uykuda diş sıkma davranışı, bir hastalık olarak değil geçici bir davranış olarak nitelendirilir. Bu duruma yetişkinlerde rastlanılması halinde ise önem verilmesi ve bir hekime başvurulmasını gerektiren bir rahatsızlık olarak kabul edilir. Bu durum yetişkin insanların birçoğunda görülür. Ancak bu insanların önemli bir kısmı kendilerinde diş sıkma hastalığı olduğunu bilmezler. Oysa bu problem yaşam kalitesini düşüren ve ciddi rahatsızlıklara sebebiyet veren birçok belirtiyle ortaya çıkar. Dişlerde oluşan aşırı hassasiyet, sallanma hatta kırılma, çeneyi açmada kısıtlılık, çene fonksiyonlarında bozukluk ve dişlerde aşınma şeklinde sonuçlara neden olabilir. Tedavi edilmezse kronik bir rahatsızlık boyutuna ulaşabilecek diş sıkma problemine sahip insanların birçoğu da ancak bu aşamada bir hekime başvurur.

Nasıl Bir Tedavi Yolu İzlenir?

Bir hastalık olarak kabulü gereken diş sıkma ve gıcırdatmaya yönelik uygulanacak tedavi ise daha çok meydana gelen ve meydana gelme ihtimali olan zararları önlemeye dönüktür. Hastalığın ilk evrelerinde şeffaf plakların kullanımı ile dişlerin birbirine olan teması kesilmek suretiyle oluşabilecek zararlar engellenebilir. Bir diğer yöntem ise koruyucu aparey kullanımıdır. Bu koruyucu apareyler ile de dişlerin aşınması ve zarar görmesi engellenebilir. Elbette ki uyurken diş sıkmaya sebebiyet veren stres, depresyon ve aşırı yorgunluk gibi problemlere yönelik uygulanacak tedavilerle, bruksizm olarak da adlandırılan bu hastalığa kalıcı çözüm bulunabilir.

Share:

Yorum Yaz

E-posta adresiniz asla yayınlanmaz. Zorunlu alanları doldurun *