in ,

Sevgi doluSevgi dolu

Gayrimenkul Danışmanı Nedir? 

Gayrimenkul danışmanı; taşınmaz alım satımında bilgi birikimi olan uzman kişilerdir.

gayrimenkul danışmanı
Okuma Süresi: 3 Dakika

Gayrimenkul Danışmanı Nedir? 

Gayrimenkul danışmanı; taşınmaz alım satımında, alıcı ve satıcı arasında aracılık yapan, satış ve alış konusunda deneyimli, bilgi birikimi olan uzman kişilerdir. Ülkemizde son dönem yapılan düzenlemelerle, gayrimenkul danışmanı olma kriterleri değiştirilmiş, eğitim ve yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmiştir. Uzmanlığımız olmayan bir konuda, alım ya da satım yaparken, fikir almak önemlidir. İşte gayrimenkul danışmanı bu konuda kişilere yol gösteren, onların iyi fiyata almalarına ve satmalarına uygun zemini oluşturan kişilerdir.

Uzmanlığın özünde, gayrimenkul sektörüne hâkim olmak, teknik incelemeleri yapabilmek, imar, iskân, kat mülkiyeti, belediye projeleri gibi teknik bilgileri okuyabilme yeteneğine sahip olmak gelir. Bu özel bilgiler, alım ya da satım yapma aşamasında, doğru kararların alınmasında önemli etkiye sahiptir.

Kurumsal ya da bireysel olarak işlem yapmak istediğinizde, bir danışman ile görüşebilirsiniz. Kiralama ya da satın alma yapmak istediğinizde, danışmanınızın portföyünden hızlı şekilde yararlanabilirsiniz. Verimli bir zaman kullanımı sayesinde, özellikleri itibariyle en doğru iş akışını sağlamış olursunuz.

Gayrimenkul Danışmanı Nasıl Seçilmeli?

Alacağınız hizmetin türüne göre ticari ya da konut türünden danışmanlık alabilirsiniz. Gayrimenkul danışmanları, ticari gayrimenkul ve konut olarak genelde uzmanlaşarak hizmet sunarlar. Bu anlamda kurumsal firmalar, ticari gayrimenkul danışmanlarından daha hızlı ve kesin sonuçlar alabilirler.

Benzer şekilde konut gayrimenkul danışmanları, müstakil, bahçeli, daire ya da projede yer alan konutlar üzerine uzmanlaşmışlardır. Danışanlarının aradığı özellikleri onlara sağlayabilecek en iyi konutu bulmakla sonuca ulaşırlar.

Satış işlemlerinde yüksek karlılık, alım işlemlerinde maddi ve benzeri avantajlar elde edebilmeniz için gayrimenkul danışmanı ile çalışmanız, her zaman size avantaj sunacaktır. Bu özel olanaklar, kazançlı yatırımlar yapmanıza, doğru evi almanıza, firmanızın ihtiyacı olan binaya ya da fabrika ulaşmanıza olanak sağlar.

Emlak uzmanları, binaların eder fiyatlarını, bölgesel durumlarını, gelecekte ki durumlarını iyi analiz ederler. Özellikle yatırım ya da uzun süreli oturum için ev alacaksanız, kesinlikle bölgeden bir gayrimenkul danışmanı ile anlaşabilirsiniz.

Satan ya da kiralayan için büyük kolaylıklar sunan danışmanlar, sizin için doğru kiracıyı bulur, evinizi en uygun fiyata kiraya verir ya da satar, sözleşme ve bütün hukuksal işlemlerinizi takip ederek, size danışmanlık yapar. Tüm bunların sonunda sizden ya da kiralama yapandan belli bir komisyon alır.

Kafanızın rahat edeceği gayrimenkul işlemleri için her zaman tecrübeli ve işine hâkim bir gayrimenkul danışmanı ile çalışabilirsiniz. Özel bilgi birikimi ile her zaman danışanların menfaatine işlem yapacak olan bu kişiler, kazan – kazan prensibine göre çalışmaktadırlar.

What do you think?

Written by Pınar

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Tükenmişlik Sendromu ve Depresyon

Kurumsal Hediye Nedir?