SAĞLIKLI YAŞAM

Fındığın Bilinmeyen Faydaları nelerdir?

Fındığın Faydaları Saymakla Bitmez

Fındık ülkemizde üretilen bir çeşit kuru yemiş çeşididir. Ülkemizde en çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Aynı zamanda dünya fındık ihtiyacının yarısından fazlası da bu bölgeden elde edilir.

Fındık üreticileri üretilen fındıkların birbirinden farklı olduklarını görünce onlara çeşitli isimler vermiştir. Bu sayede fındık çeşitleri de ortaya çıkmıştır. Fındıkların çeşitli olmasının sebebi ise yetiştirilme yerlerinin farklı olmasıdır.

Fındık çeşitleri şunlardır;

Yuvarlık fındık: Yuvarlak fındıklar kaliteli olan fındıklardır. Protein kaynağıdırlar. Yuvarlak fındık çeşitleri de kendi içinde türlere ayrılmaktadır. Bunlar foşa fındık, palaz fındık, tombul fındık, kalın kara fındık, kan fındık ve uzunmusa fındık çeşitleridir. Genel olarak yuvarlak fındıklar olsalar da aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır ve yetiştirilme yerleri değişiklik göstermektedir. Ayrıca kabukları incelik ve kalınlık açısından farklılık göstermektedir. Yuvarlak fındıkların en kalitesi ise Giresun Tombul fındığıdır.

Sivri fındık: Sivri fındıklar kırılma anında parçalanma özelliğine sahip olan fındıklardır. Bu özelliklerinden dolayı daha çok kabuklu olarak kullanılmaktadırlar. Sivri fındıklar ise sivri fındık ve ince kara fındık gibi çeşitlere ayrılmaktadırlar.

Badem fındıklar: badem fındıkları kalite yönünden düşük olan fındıklardır ve kırmaya dayanıklı değillerdir. Badem fındık çeşitleri ise yassı badem fındık, Değirmendere fındık ve yuvarlak badem fındık çeşitleridir.

Fındık çeşitleri kabuklarının kalınlığına, inceliğine, yetiştirildiği yöreye ve verimine göre türlere ayrılmıştır. Ayrıca bu fındık çeşitlerinin satışı da dayanıklı olup olmamasına bağlı olarak kabuklu olarak veya iç fındık olarak yapılmaktadır.

Fındığın Bilinmeyen Bilinen Faydaları Nelerdir?

Fındık geçmişten günümüze kadar faydalı bir besin olarak bilinmektedir ve doktorlar tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Fayda bakımından zengin bir besin olan fındık bu özelliğinden dolayı yabancı ülkelere ihraç edilmektedir.

Bu kadar önemli bir besin olan fındığın faydaları şunlardır;

  • Fındığın enerji verici etkisi vardır.
  • Doktorlarca fındığın kalp damar desteklediği kanıtlanmıştır. Kalp sağlığını olumlu etkileyen vitaminler içermektedir.
  • Böbrek rahatsızlıklarına karşı etkili bir besindir.
  • Şeker hastalarında şekerin dengelenmesini sağlayan ideal bir besindir.
  • Özellikle çocukların zihinsel ve beyinsel gelişimi için düzenli olarak tüketmesi önerilir.
  • Kolesterolün dengelenmesini sağlamaktadır.

-Kişilerde kemiklerin gelişimini destekleyici etkisi vardır.

-Cildin güzelleşmesini sağlayıcı etkisi vardır.

-Hamilelerin tüketmesi durumunda mineral eksikliğini giderir.

-Cinsel gücü artırıcı etkisiyle ünlüdür.

-Kalsiyum eksikliği için doktorlar tarafından tüketilmesi önerilir.

-Kanser önleyici etkisi olduğu da bilinmektedir.

-Sindirim sistemine faydalı etkisi vardır.

Bunlar ve daha fazlası fındığın bilinen faydalarıdır. Vitamin bakımından zengin olan bu besinin sağlık açısından bilinmeyen birçok faydasının olduğu düşünülmektedir.

Fındığın Kullanım Alanları Nelerdir?

Fındık öncelikle meyve olarak oldukça çok satılmaktadır. Özellikle çikolata firmaları, dondurma firmaları, pastaneler ve bisküvi firmaları tarafından oldukça çok tercih edilmektedir. Meyve olarak kullanılmasının dışında gıda sektöründe yağı çıkarılarak da kullanılmaktadır. Çıkarılan fındık yağı yemeklik yağ olarak da kullanılmaktadır. Bunun dışında fındık yağı ilaç sektöründe de tercih edilen bir yağdır. Kozmetik ürünlerinin üretiminde de fındık yağı kullanılmaktadır. Son olarak da fındık yağı çıkarılmasında ortaya çıkan küspe birçok yerde yem sanayisinde kullanılmaktadır.

Fındığın Zararı Var Mıdır?

Her besinin fazla tüketilmesi rahatsızlıklara neden olabildiği gibi fındığın fazla tüketilmesi de bazı sorunlara yol açabilmektedir. Örneğin fındık fazla tüketildiğinde kilo alınmasına sebep olabilmektedir. Fazla tüketilmesinden dolayı alerjik rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bir kalın bağırsak rahatsızlığı olan divertikül hastalığı bulunan kişilerin fındık tüketmesi tedavilerinin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Bunlar dışında fındığın ciddi sayılabilecek bir zararı bulunmamaktadır.

Share:

Yorum Yaz

E-posta adresiniz asla yayınlanmaz. Zorunlu alanları doldurun *