in ,

ÜzgünÜzgün

Entübe Nedir?

Okuma Süresi: 7 Dakika

Entübe tıbbi bir işlemdir. Soluk borusuna içi boş bir entübasyon tüpü yerleştirmeyi içerir. Tüp, hava yolunu açık tutmanın ve üst hava yolunu görüntülemenin bir yolunu sağlar. Üst solunum yolu, ses kutusu ve ses tellerini içeren ağız ve boğazdır. Prosedürün diğer isimleri arasında yapay hava yolu, hava yolu yönetimi ve endotrakeal entübasyon bulunur.

İki ana entübasyon prosedürü vardır:

Entübasyon tüpünü burun içinden ve aşağı trakeye yerleştiren nazotrakeal entübasyon. Doktorlar tipik olarak bu yaklaşımı uyanık kişilerde kullanırlar ve ağzı kullanmaktan kaçınmaları gerekir.

Küveti ağız yoluyla yerleştiren orotrakeal (endotrakeal) entübasyon. Bu en yaygın entübasyon türüdür. Genelde daha hızlı olduğu için özellikle acil durumlarda tercih edilen yöntemdir.

Yerleştirildikten sonra, doktorlar entübasyon tüpünü solunum işini yapmak için mekanik bir ventilatöre bağlayabilir.

Entübe etmek nedir?

Doktorlar entübasyonu kritik bakımın bir parçası olarak ve anesteziyolojide kullanırlar. Anesteziyolojide entübe etmek, kişinin genel anestezi solumasını sağlayan bir yol sağlar. Bu gereklidir çünkü genel anestezi nefes almayı ve diğer otomatik vücut fonksiyonlarını baskılar.

Kritik bakımda entübasyon kullanımları şunları içerir:

 • İnme, aşırı doz ve yemek borusu veya midede şiddetli kanama gibi durumlarda aspirasyonu önleme, akciğerlere sıvı solumak
 • Hava yolunun tıkanması, travma veya bilinç kaybı olduğunda korumak
 • Trakeden sıvıların emilmesi ve uzaklaştırılması
 • Zatürre, çökmüş akciğer veya şok gibi durumlara bağlı solunum yetmezliğini tedavi etmek
 • Üst hava yolunun durumunu görüntüleme

Entübasyonu kim gerçekleştirir?

Entübasyon yapan doktorlar arasında anestezistler, yoğun bakım doktorları ve acil tıp doktorları bulunur. Bir anestezi uzmanı, ameliyat öncesinde, sırasında ve sonrasında ağrıyı hafifletme ve hastalara tam tıbbi bakım sağlama konusunda uzmanlaşmıştır. Yoğun bakım tıbbı doktoru, akut, yaşamı tehdit eden hastalıklar veya yaralanmalarla hastaneye kaldırılan hastalara bakar. Bir acil tıp doktoru, ciddi ve hayatı tehdit eden hastalıkları ve yaralanmaları olan kişilerin acil bakımında uzmanlaşmıştır.

Hastane dışındaki acil durumlarda, bir EMT (acil tıp teknisyeni) entübasyon gerçekleştirebilir.

Entübe nasıl yapılır?

Çoğu durumda entübasyon hastanede siz bilinçsizken yapılır. Doktorlar bilinçli veya yarı bilinçli kişilerde sürece başlamadan önce sakinleştirici ve kas gevşetici verir. Örneğin anestezi ile entübasyona ihtiyacınız olacaksa bu ilaçları entübe işleminden önce damar veya gaz olarak alacaksınız. Bilinçsiz olduğunuzda, doktor bir laringoskop yerleştirecektir. Doktorun ses tellerini ve üst nefes borusunu görmesini sağlayan bir alet. Daha sonra doktor, yerleşimi doğrulamak için laringoskopu kullanarak entübasyon tüpünü yerleştirecektir. Tüpün ses tellerinden doğru şekilde geçtiğinden emin olmak önemlidir. Tüp uygun yere yerleştirildikten sonra, doktorlar onu solunumu desteklemek için mekanik bir ventilatöre bağlayabilir.

Hızlı sıralı entübe ne demek?

Hızlı Sıralı Entübasyon (RSI), acil bilinç kaybı ve felci tetiklemek için indüksiyon ajanı ve kas gevşetici kullanan ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının ET tüpünü minimum gecikmeyle yerleştirmesine olanak tanıyan en hızlı ve en etkili hava yolu yönetimi tekniği olarak kabul edilir.

RSI, aşağıdaki koşullara sahip hastalar için:

 • Havayolu yanığı
 • Servikal omurga yaralanması (diyafram felci)
 • Mücadele
 • Hipoventilasyon
 • Hipoksi
 • Bozulmuş öğürme refleksi
 • Birden fazla tıbbi müdahale gerektiren büyük travma
 • Penetran boyun yaralanması
 • Uzun süreli transfer
 • Yutma güçlüğü
entübe

Entübasyonun riskleri ve olası komplikasyonları nelerdir?

 • Entübasyon kritik veya acil bir prosedür olduğundan, faydaları genellikle risklerden ağır basar.
 • Entübasyonun olası komplikasyonları
 • Çoğu entübasyon başarılıdır, ancak olası komplikasyonlar şunları içerir:
 • Anormal kalp ritimleri
 • Yemek borusuna yanlışlıkla yerleştirme
 • Kanama
 • Dudaklarda, dilde, dişlerde, soluk borusunda, ses kutusunda, ses tellerinde, tiroid bezinde veya yemek borusunda hasar
 • Enfeksiyon
 • Göğüs boşluğundaki dokulara travma, çökmüş bir akciğere yol açar
 • Komplikasyon riskinizi azaltmak
 • Kritik ve acil durumlarda, komplikasyon riskini azaltmak için atabileceğiniz hiçbir adım yoktur.

Entübasyona nasıl hazırlanırsınız?

Entübasyona hazırlanmak için atabileceğiniz hiçbir adım yoktur, çünkü bu genellikle acil veya kritik bir prosedürdür. Bilinciniz açık bile olmayabilir.

Entübasyondan sonra ne beklenmelidir?

Entübasyon prosedüründen sonra bilinçli olabilirsiniz veya olmayabilirsiniz. Sağlık ekibiniz, tüp yerinde kalırken sizi rahatlatacak ve rahat ettirecek ilaçlar verecektir.

Entübasyon sırasında acı hissedilir mi?

Entübasyon işlemi sırasında ağrı hissetmemelisiniz. Entübasyonu yapmadan önce ya bayılacaksınız ya da doktor boğazınızı uyuşturacaktır.

Entübasyon günlük hayatınızı nasıl etkileyebilir?

Entübasyon hayat kurtaran bir prosedür olabilir. Bununla birlikte, entübe edilmek isteyip istemediğiniz de dahil olmak üzere, bakımınızı planlama hakkına sahipsiniz. Bu istediğiniz bir şey değilse, mümkünse ihtiyaç ortaya çıkmadan önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuzdan tıbbi kayıtlarınıza bir DNI (entübe etmeyin) siparişini dahil etmesini isteyin. Bakımınızın bir parçası olarak entübasyon yaptırmamayı seçmeniz, oksijen seviyelerinin düşmesine, solunum yetmezliğine ve ölüme neden olabilir.

Covid -19 ve Entübe İşlemi

COVID-19 ile ciddi şekilde hasta olanları konuşmaya başlandığından itibaren entübe kelimesini de hayatımızda daha sık duyduğumuz bir kelime haline geldi. Bu kelimeyi bu kadar sık yeni duymaya başlasak da aslında entübe işlemi başta KOAH olmak üzere, ağır zatürre hastalarında da uzun yıllardır kullanılmakta olan bir tedavi prosedürüdür.

COVID-19’lu bazı hastalar neden entübe edilir?

Şiddetli bir COVID-19 formuna sahip hastalarda, yeni koronavirüs akciğerlerin derinliklerine inecek ve kişinin düzgün nefes almasına yardımcı olan dokuyu etkileyecektir. Bu hastalar, çoğunlukla ölümcüllüğe götüren akut solunum sıkıntısı veya pnömoni geliştirebilirler. Akciğerlerin vücuduna oksijen sağlamayı bıraktığı ya da karbondioksitten kurtulamadığı noktada hayatınızı kurturmanın tek yolu entübasyondur.

COVID-19 hastaları ne kadar süreyle entübe edilir?

Bazı insanlar bir veya iki gün entübe edilebilir; diğerleri haftalarca entübe edilebilir, ancak doktorlar “daha az zaman daha iyidir” diyor. Uzun süreli entübelerde hava yolu daralması başta olmak üzere akciğerlerin oksijene bağımlı hale gelmesi gibi birçok komplikasyon gelişebilir.

COVID-19’lu entübe hastalar nasıl beslenir?

COVID-19 hastaları yetersiz beslenme açısından düşünülmelidir. COVID-19, yetersiz beslenme riski yüksek bir hastalıktır. En şiddetli vakalar, özellikle kronik hastalığı olan (organ yetmezliği, vücut kitle indeksi ≥ 40 olan obezite, tip 2 diyabet veya kanser gibi), yaşlı ve / veya polipatolojisi olan hastalarda görülür. Bu hastalıklar genellikle altta yatan protein yetersizliğini (sarkopeni) maskelemektedir. Yetersiz beslenme kötü prognoz faktörüdür ve bu nedenle COVID-19 ile ilgili spesifik literatür yokluğunda bile aktif olarak araştırılmalıdır. Entübe hastalar genellikle serum ile beslenmektedir.

COVID-19 ve entübasyondan sonra nasıl iyileşilir?

Doktorlar, istisnasız çoğu durumda, birisinin ventilatörden kesildikten sonra “oksijen almaya devam edeceğini” ve kesinlikle hastaneden hemen çıkamayacaklarını söylüyor.  Ancak, COVID-19 ile ilgili birçok gizem gibi, bu gerçekten hastanın ne kadar hasta olduğuna bağlıdır. Doktorlar, uzun süre entübe kalan kişilerde, üzerinden geçen tüpten ses telleri zarar görebilir. Entübe kişilerin solunum kaslarında zayıflama görülür bu yüzden ne kadar kısa sürede çıkarılırsa o kadar iyidir. Daha uzun süre ventilatör kullanan bazı hastalarda trakede daralma olabilir ve bunu düzeltmek için düzeltici bir prosedüre ihtiyaç duyabilir. Ancak, bir insan COVID-19’dan kurtulursa ve tüp çıkarılırsa, tam iyileşme yolunda ilerleyebilir ancak risklerle boğuşulacak olması da unutulmamalıdır.

What do you think?

Written by Pınar

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Vertigo Nedir?

İstanbul’da Gezilecek Yerler Güncel Liste