in

En Etkili Zayıflama Yöntemleri

Fit olmak, zinde kalmak en önemlisi sağlıklı yaşamak için spor şart!

Okuma Süresi: 3 Dakika

Zayıflamak İçin Hangi Sporlar Yapılır?

Kilo vermek bir süreçtir ve zaman alır. Diyet ve spor birlikte uygulandığında, daha hızlı sonuç alındığından bilimsel bir gerçektir. Sadece diyetle istenilen kiloya ulaşılsa da vücudunuzda kilo kaybından oluşan, gevşeklikler ve sarkmalar sizi rahatsız edecektir.

Sabır önceliğiniz olmalı

Zayıflama sürecinizde istikrarlı olmanız büyük önem taşır. Zaman içerisinde aldığınız kiloları yine zaman içerisinde vereceksiniz. Bu nedenle sabır önceliğiniz olmalı. Bir program belirlemeli ve buna tam anlamıyla uymanız gerekmektedir. Sporda istikrar sizi başarıya taşır. Spora başladığınız ilk anda gözle görülür değişimler beklenmemelidir. Moral ve motivasyonunuzu yüksek tutmalı ve pes etmemelisiniz.

Sporla zayıflama

Etkili ve hızlı zayıflama için kardiyo egzersizleri yapılması önerilir. Kardiyo egzersizleri yaparken çalıştırılıp güçlendirilen akciğerler ve kalp kaslarınız sizi hızlı sonuçlara götürecektir. Yürüyüş, bisiklete binmek, yüzmek kardiyo (fitness) egzersizlerine örnektir. Son zamanlarda yaygınlaşan ve etkili bir kardiyo egzersizi sayılan dansla zayıflama ( zumba, göbek dansı, hip hop, çember dansı, salsa, tango vb.) yöntemi de başarısını kanıtlamıştır. Her yaşa uygun bir kardiyo egzersizi mevcuttur. Sağlık durumunuzun elverdiği ölçüde yoğun ya da hafif kardiyo çalışmaları yapabilirsiniz. Açık havada koşmak ya da yürüyüş yapmak sizi istediğiniz sonuca ulaştırır. Burada önemli olan kalp ritminizi artırmak, vücudu yağ depolarını kullanmaya zorlamaktır. Spor salonuna gidemeyenler ve evden çıkamayanlar için evde kardiyo çalışmaları yapmak, çokta imkânsız değildir. Evde spor aletsiz uygulanacak egzersiz çeşitleri mevcuttur. Evinizde dans ederek etkili bir kardiyo çalışması yapabilirsiniz. Vücudunuzun yüksek eforla hareket ettirilmesi, depolanan yağ hücrelerini parçalamaya zorlayacağından, kısa sürede gözle görülür değişim ve sıkılaşma hissedeceksiniz. Yüksek tempolu müzikle dans etmek sizi hem mutlu edecek, hem de istediğiniz kaloriyi yakmanızı sağlayacaktır. Yüksek tempolu kardiyo egzersizinden sonra istenilirse bölgesel çalışmalara da yer verilir. Kardiyo egzersiz çalışmalarında en fazla kalori yakımı, koşu ve ip atlamada gerçekleşir.

Fitness Egzersizleri

Fitness, kardiyo egzersizlerini de içinde barındıran kelime karşılığı formda olmak olan ve amacı da tam da bu olan spor dalıdır. Fitness egzersizleri içerisinde, yavaş veya tempolu yürüyüş, koşma, bisiklete binmek, yüzmek, ip atlamak, tırmanma ve daha birçok çeşit barındırır. Zayıflama da etkin sonuç almak istiyorsanız fitness egzersizlerini tercih etmelisiniz. Kendinize en uygun çalışma planını hazırlayıp çalışmaya başladığınızda sonuçlarını en kısa zamanda görürsünüz. Spor yaparken en önemli kural motivasyonunuzu kaybetmemektir. Motivasyonunuzu yüksek tutmak için mutlaka egzersizlerinizi tempolu müzik eşliğinde yapın ve asla sporu yarıda bırakmayın. Terlemek ve kas ağrılarınız sizin en sevdiğiniz arkadaşlarınız olmalı. Spora uzun aralar vermeyin ama mutlaka kendinizi ve kaslarınızı dinlendirin.

Asla Ham Bir Vücutla Spor Yapmaya Başlamayın

Spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketlerinizi yapın. Vücudunuzu esnetip kaslarınızı hazırladıktan sonra spora başlayın ve temponuzu yavaş yavaş artırın. Sağlıklı yaşamın en önemli iki kuralı sağlıklı beslenme ve spordur. Spor zayıflama yöntemi olmamalı ve yaşamımızın bir parçası haline gelmelidir.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Facebook Görüntülü Konuşma Messenger Odaları Özelliği Yayında!

Oval Yüze Makyaj Nasıl Yapılır?