in

İnanılmazİnanılmaz

Emlakçı Nedir?

Son zamanlarda gayrimenkul danışmanı olarak bilinen emlakçı kimdir?

emlakçı
Okuma Süresi: 3 Dakika

Emlakçı Nedir?

Bir gayrimenkulün ya da taşınmazın, alım ve satımında birini temsilen görevlendirilmiş, yetkili kişilere emlakçı denir. Tanım olarak emlakçılık da bu işi meslek olarak yapan, yetki belgesine sahip, komisyon karşılığı çalışan aracılar olarak tanımlanabilir. İngilizce karşılığı real estate agent olan emlakçı, gayrimenkul ya da taşınmazın, alışı ya da satışını, belli bir komisyon (satış/ alış fiyatı üzerinden yüzdelik) ile çalışan kişilerdir. Bu açıdan baktığınızda, emlak işlerini yapan, elinde portföyü olan, alıcı ve satıcıları doğru noktada bulunduran bir yapıda çalışan kişilerdir. Ülkemizde emlakçı yeni bir kavram olmasa da düzenlemeler ile yeniden kimlik verilen, doğru bir yere getirilmeye çalışılan bir meslektir.

Eskiden bildiğiniz şekilde, köyün muhtarı, mahalledeki kahveci bile emlak alım satım işlerine bakardı. Hasan Emminin tarlasını, 10 liradan Mehmet Emmiye satar, aradan komisyonu alırdı. Hatta zaman içinde bu alım satımlar, dolandırıcılık boyutuna kadar vardı. Yeni yapılan düzenlemeler bu anlamda hem gelirlerin belirlenebilmesi hem de yetkin kişilerin, adı adresi belli insanların bu işi yapabilmelerine olanak sağlıyor.

Emlakçılık doğru şekilde nasıl yapılır?

Emlakçılık yapabilmek için artık ülkemizde bir belge almanız gerekmekte. Bir emek harcayıp, mesleğin teknik detaylarını öğreniyorsunuz. Birilerini temsilen yapacağınız bu iş için tapu nedir, nereden bakılır, imar, iskân, yapı izni nedir gibi tamamen mesleğinizle ilgili konuları öğreniyorsunuz. Bu şekilde, konuya hâkim olarak, temsil yetkisini alabiliyorsunuz.

Alırken de satarken de incelemelerinizi yaparak, iki tarafında mağdur olmadan işlem yapabilmesine olanak sağlıyorsunuz.

Emlakçı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Emlakçı seçmek bence en önemli konuların başında geliyor. Mülkünüzü değerine satabilecek, almak istediğinizi de en iyi fiyatlarla almanıza aracılık yapabilecek, araştırmacı, güvenilir, işine hâkim, portföy sahibi, hacimli birisi olması lazım. Bu nedenle güven duyduğunuz gayrimenkul danışmanı zaman içinde geniş çevresi ve portföyü ile size yardımcı olacaktır. Sizin lehinize her türlü olasılığı zaman ayırarak yapacak, en verimli şekilde alternatifleri sunacak kişiler, sizin için de en iyi seçenektir. Belgeli ve gerçek anlamda profesyonel tabir ettiğimiz bu insanları seçebilir, standart üstü bir hizmet alabilirsiniz.

Emlakçılık, güven içinde yapılacak, amatör bir ruh ve uzman bir bakış açısı ister. Bu anlamda, kişinin etkin şekilde kendini yetiştirmesi, beklentileri doğru şekilde karşılayarak, en doğru çözümleri sunmasıdır. Danışmanlık işin tüm ciddiyetini bünyesinde barındıran, etkili kişilerdir diyebilirim.

What do you think?

Written by Pınar

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Tırnak Mantarı Nedir?

WhatsApp Sohbet Yedeği Geri Yükleme