in

İnanılmazİnanılmaz

E Devlet Nedir?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Hizmet denilen şey elle tutulamaz ve saklanamaz. Hizmet, insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkar. Günümüzde işlemlerin çoğunu internet üzerinden halleder hale geldik. Ödemeler ya da randevu gibi işlemler online olarak yapılmakta. Durum bu şekilde olunca ortaya bir ihtiyaç çıktı. Bu ihtiyaç devletin bize sunmuş olduğu bir sistem olarak sonuçlanıyor. İşlerimizi bu sistem üzerinden yapabiliyoruz.

E-Devlet kullanıcı ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulduğu bir sistemdir. Bu sistemde elektronik ortamda vatandaşlar kendileriyle ilgili birçok bilgiye ulaşabiliyor. Bu hizmet güvenli ve hızlı bir ortam sağlıyor. Herhangi bir kuruma ihtiyaç duymadan bütün ihtiyaçlarınızı bu sistem üzerinden yapabilirsiniz. Bu sistemde devlet kurumlarına, bu kurumların bilgi ve iletişim işlemleri kullanılarak erişim yapılabilmektedir. Tüm bireylere kolaylık sağlamak amacıyla yapılan bu sistem, 2006 yılından bu yana kullanılmakta.

E devlet şifresi nasıl alınır?

Bu hizmeti kullanmak için yapılacak şey PTT şubesine gitmektir. Bu şubelerde TC Kimlik Numaranızı söylediğiniz taktirde şifrenizi alabilirsiniz. Bu şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Fakat sonrasında e devlet şifre değiştirme gerekebilir. Bu değişim güvenlik sebepleriyle zorunlu tutulmaktadır. 15 yaşını doldurmuş her Türk Vatandaşı bu şifreyi alabilmektedir. Şifreyi aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden giriş yapabilirsiniz.

Android cihazlar için e devlet indir

App Store cihazlar için e devlet indir

E devlet hangi hizmetleri içermektedir?

Bu hizmet kullanıcılarına Üniversite Kaydı, IMEI Kaydı, Askerlik Durum Belgesi Sorgulama, 4A Hizmet Dökümü Sorgulama, Emeklilik Bilgileri ve çalışma izin belgesi gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu örnekleri çeşitlendirmek gerekirse davalarınız ya da adli dosyalarınızla ilgili işlemlere, burslar ve sınav bilgilerine, sağlıkla ilgili bilgilerinize (ilaç, randevu vb.), vergilerinize ve bu vergi borçlarını ödeme gibi birçok farklı hizmet bulunmaktadır.

E devlet, vatandaşların yönetime katılımı ve yaşamının kolaylaştırılmasını sağlar. Bu hizmetle kurumlar arası bilgi alışverişi sağlanır. Memnuniyetin artması, ekonomi gelişimi için destek, verimliliğin artması, doğru bilgiye olan kısa sürede ulaşımla birlikte her bir bireyin kamu kurum ve kuruluşlarına olan güvenin artması, vatandaşların fikirlerinin önemsenmesi ve her bireyin kendisini daha değerli hissetmesi, çevre bakımından düşünülecek olursa da internet üzerinden halledilen işlerle birlikte kâğıt kullanımının azalması sağlanan faydaları arasındadır.

What do you think?

Written by Pınar

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Çalışma izin belgesi nasıl alınır?

Atiye dizisi ile ilgili merak edilenler