in

Dumbbell Nedir?

Dambıl da denilen dumbbell kasları çalıştırmaya yarayan alettir.

Dambıl da denilen dumbbell kasları çalıştırmaya yarayan alettir.

Dambıl Nedir?

Sporla ilgilenenlerin oldukça aşina oldukları bir spor aletidir dambıl. Fiziksel olarak tarif etmek istediğimizde; bir borunun iki ucuna halkalar asılmış gibi durur. Özel plastik madde ya da demir, çelik gibi alaşımlardan da imal edilmektedir. Dambıl seti olarak tabir edilen ürünler, farklı kilolardan oluşan kombin bir settir. Spor yaparken, kasların çalışmasına olanak sağlarken, kas yapısını güçlendirerek, gelişimine de yardımcı olur. Değişken ağırlıklı ve sabit olarak iki tür dumbbell karşınıza çıkar. Değişken olanlar daha çok halter tabir ettiğimiz, yanlarına ağırlıkları çıkartıp, takarak oluşturulan sistemlerdir. Bu alanlarda disk benzeri ürünler bulunur ve her biri farklı ağırlıklardan oluşur. En önemli konu ise iki tarafın da eşit ağırlıklarda düzenlenmesi, denge noktasından kavranmasıdır. Sabit olanlar ise tek elle kaldırılabilen dambıllardır.

Dambıl Nasıl Kullanılır?

Dambıl kullanımı ezbere olacak bir konu değildir. Özellikle evinizde yüksek ağırlıklarda dambıl kaldırmayı denememelisiniz. Kas yırtılmasından, çıkıklara kadar farklı sorunların oluşmasına neden olabilirsiniz.

Dambıl kullanımı için öncelikle ısınma hareketleri ile başlayın. İlk başlayanlar için minik tabir edilen düşük kilolu olanlar tercih edilmelidir. 0,500 GR ile 50 KG kadar dambıl bulunsa da evinizde kullanmak amacı ile 5 – 20 kg arasını tercih edebilirsiniz. Elbette ilk olarak 20 kilodan başlamamalısınız.

Dambıl hareketleri kol ve omuz kaslarına yönelik hareketlerdir. Başlangıç aşamasında 1 – 2 kg ile işe başlayabilirsiniz.

Kollar iki yana, ellerde dambıl olacak şekilde önden arkaya yuvarlıklar çizin. Bunu 5 öne, 5 arkaya çevirerek tamamlayın. Kollarınızı göğsünüze doğru çekerek dinlendirin.

Yine ellerinizde dambıllar varken, bilek içleriniz alta bakacak şekilde, kollarınızı aşağı, yukarı şekilde hareket ettiğin. Yine dinlendirme hareketleri yaparak, diğer sete geçebilirsiniz.

Ellerde dambıl ile kollarınızı açarak, dirseklerden yukarı doğru şekilde kaldırıp indirmek de faydalı bir hareket olacaktır. İnternet üzerinden daha farklı, çalıştırmak istediğiniz kaslara göre olan hareketleri araştırabilirsiniz.

Dambıl omuz hareketleri yoğun şekilde kullanılarak, omuz ön ve arka alanlarının güçlenmesine, kasların gelişmesine olanak sağlar. Pazılarınız daha sağlıklı ve gelişmiş görünüz. Ayrıca kol altında oluşan sarkmalar için de oldukça etkilidir.

Dambıl Nasıl Seçilir? Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Bu tarz spor ürünlerinin seçiminde cinsiyet, fiziksel özellikleriniz ve ne için kullanacağınız önemlidir. Kilo vermek, sıkılaşmak gibi hafif ve düzenleyici spor aktiviteleri için düşük kilolarda, plastik kaplamalı, el ve ev tipi ürünleri tercih edebilirsiniz. Yeni bağlayanlar için dambıl 5 kg ideal olmakla birlikte, ısınmadan kesinlikle kullanmamanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Vücut gelişimi için biraz daha profesyonel çalışmalar gerekmektedir. Bunun için seçilecek dambıl 10 kg civarında olabilir. Bu tarz çalışmaları evde yapacaksanız, ciddi bir beslenme, egzersiz ve program takip etmeniz gerekmektedir. Bu anlamda bir uzmandan destek alabilir, video ya da diğer kaynaklara bakabilirsiniz.

Dambıl alırken, kavrama bölümü, ağırlık gibi etkileri incelemeniz lazım. Terlediğinizde elinizden kaymayacak, sağlıklı maddelerden üretilmiş, kilonuzu ve cinsiyetinize uygun dambıllar seçilebilir. Birçok spor mağazasında görebileceğiniz dambıl seti fiyatları değişkenlik gösterebilir. Çok ucuz diye aldığınız ürünleri, sağlıklı şekilde kullanamayabilirsiniz. Bu nedenle bilindik markalar, tavsiyeler ve ürün incelemelerine bakabilirsiniz. Alacağınız ürünü güvenli yerlerden ve bilindik markalardan tercih edebilirsiniz.

What do you think?

Written by elkizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Aralıklı Oruç

Kaputaş Plajı Nerede?