Dukan Diyeti Nedir?

Ünlü bir fransız diyetisyen olan aynı zamanda eski doktor Pierre Dukan ın geliştirmiş olduğu bir diyet modelidir.

Pierre Dukan şimdilerde bir doktor değil. Bunun sebebi, 2008 yılında “okulda ideal kiloya ulaşan çocuklara iyi not verilsin” önergesi nedeniyle Fransız Hekimler Birliği meslek ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle doktorluktan men edilmiş olsa da hala popülerliğini korumaktadır.

Dukan diyeti nedir ​sorusu aslında 2000 yılında “The Dukan Diet” yani, dukan diyeti kitabı nın çıkmasıyla gündeme gelmişti.

Dukan diyeti kitabı 19 farklı dilde yayımlanarak 11 milyondan fazla satmıştır.

Dr. Dukan, geliştirdiği diyet modeli ile İngiltere Düşesi ve bir çok Hollywood yıldızının kısa sürede forma girmesini sağlamış, böylelikle bu diyetin uygulanmasının oldukça basit ve hemen herkesin uygulayabileceği bir diyet modeli olduğunu göstermiştir.

Son yıllarda Dukan diyeti, Prof. Dr. Canan Karatay ın Karatay Diyeti ile sıkça karıştırılmaktadır.

Çünkü, her iki diyet modelinin temel amacı insanların yaşam boyunca sağlıklı bir şekilde kilo verebilmesini, daha doğrusu ideal kiloda kalabilmesini sağlamaktır.

Hızlı Kilo Verdiren Diyet Dukan Diyeti

Dukan Diyeti nedir ​sorusu aynı zamanda en hızlı kilo verdiren diyet olarak yanıt bulmaktadır. Bunun nedeni ise diyeti uygulayanların oldukça kısa bir sürede ideal kilosuna ulaşıyor olmasıdır.

Uygulama mantığı biraz farklı olan dukan diyeti toplam da dört evreden oluşuyor.
İsterseniz diyet evrelerine bir göz atalım.

Dukan Diyeti Evreleri

 • Dukan diyeti atak evresi  
 • Kilo verme evresi
 • Diyeti güçlendirme evresi
 • Diyeti koruma evresi

Dukan diyetinin her bir evresinde, tüketmeniz gereken gıdalar farklılık göstermektedir.
Peki Dukan diyet listesi hangi gıdaları içeriyor yada hangi gıdalara izin veriyor?

Dukan Diyet Listesi

 • Kırmızı Et (Dana bonfile, pirzola, pastırma ve dana jambon)
 • Peynir ve Süt Çeşitleri (İçerisinde yağ bulunmayan peynir, süt, ve yağsız yoğurt)
 • Deniz Ürünleri (Ton balığı, uskumru, yengeç, kalamar)
 • Kümeste Yetişen Hayvanlar (Tavuk eti ve yumurta)

 

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

 • Dukan diyeti atak evresinde amaç vücudun alıştığı beslenme düzeninden farklı bir düzen uygulamak. Bu evreyi 5 kilo vermek istiyorsanız 1 gün (10 kg için 2 gün) sürdürmelisiniz. Bu sayede hızlı kilo vermek. Bunun için bu evrede protein ağırlıklı beslenmek, yağsız gıdalar tüketmek, günde 1,5 kaşık yulaf kepeği (ekmek niyetine) tüketmek gerekiyor. Et türlerini ızgara ya da fırında pişirmelisiniz.
 • Kilo verme evresi aynı zamanda diyetin seyir evresi olarak tanımlanır. Bu evre süresi her bir kilo için 6 gündür. Bu evrede protein ağırlıklı beslenme ile birlikte mevsim sebzelerini de dahil etmelisiniz. Bu evrede özellikle de yeşil sebzeler ağırlık kazanıyor.
 • Diyeti güçlendirme evresinin amacı adı üstünde diyeti güçlendirmektir. 10 gün ideal süredir. Protein, sebzeye ek olarak meyve, tahıllı ekmek ve hatta aşırı olmayacak şekilde karbonhidrat içeren gıdaları da tüketebilirsiniz.
 • Diyeti koruma evresinde amaç şimdiye kadar verdiğiniz kiloları geri almadan, mevcut kilonuzu korumaktır. Bu yüzden bir kaç kurala uymanız gerektiği belirtiliyor. Mesela günlük en az 30 dakika aralıksız hareket (yürüyüş de olur) ve haftanın bir günü protein ağırlıklı beslenmektir.

 

Bu diyet modelini geliştiren Pierre Dukan, her zaman proteine önem vermiş bir kişilik olması ile tanınmaktadır. Nitekim pek çok uzman da protein ağırlıklı gıdaların önemini vurgulamaktadır. Bu bağlamda ortak görüş ise kahvaltılar da proteinin mutlaka yer alması yönündedir.

 

Share:

Yorum Yaz

E-posta adresiniz asla yayınlanmaz. Zorunlu alanları doldurun *