in ,

Sevgi doluSevgi dolu

Diyet yemekleri nasıl yapılır?

Besleyici ve lezzetli diyet yemekleri herkes tüketmeli..

Okuma Süresi: 3 Dakika

Düşük kalorili diyet yemekleri ne kadar sağlıklı?

Diyet kelimesinin asıl anlamı düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Her bireyin fiziki ve biyolojik özellikleri farklıdır. Diyete başlamadan önce bireyin gelişimine, sahip olduğu özelliklerine uygun planlama yapılmalıdır.

Sağlıklı beslenme programında, yiyeceklerin dengesini sağlamak oldukça önemlidir. Alınan enerjinin (kalorinin) miktarına dikkat edilmelidir. Günlük yaşamda gerekli hareketleri yapmak, vücudun temel fonksiyonları sağlaması için enerjiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle gerekli yiyecek ve içeceklerin yeterli miktarda alınması şart. Fazla yiyecek ve içecek tüketimi kilo alımına sebep olduğu gibi vücuda da belli başlı zararlar verebilir.

Diyetteki amaçlanan ilk konu sağlıklı ve dengeli beslenmeden sonra kilo vermeye başlamaktır. Birçok hastalığın temeli sağlıksız ve zararlı beslenmedir. Hastalıkların giderilmesi için, daha fazla sorunların ortaya çıkmaması için diyet yapılır. Diyet sadece kilo vermek için yapılmaz.

Bireyin metabolizma hızı, günlük yaşam tarzı, yemek yapabilme ya da yapamama durumunun olup olmaması, spor yapma alışkanlığı, içtiği su miktarı, herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığı, sürekli kullanılan ilaçlar, sigara ve alkol kullanımı, şeker ve asitli içecek tüketimi diyet listesi hazırlanırken göz önünde bulundurulmalıdır.

Diyet listesinde dikkat etmesi gereken konu sağlıklı yiyeceklere yer verilmesidir. Liste besin grupları açısından zengin olmalıdır. Porsiyon miktarına dikkat edilmelidir. Beslenme zaman aralıkları düzenli olmalıdır. Öğünler atlanmamalıdır.

Diyet yemekleri pratik ve kolay yapılan tariflerden oluşmalıdır. Diyet yemekleri denilince akla tatsız tuzsuz yağsız yemekler gelir. Bu bilinenin aksine yemeklerde yağ, tuz, baharata yeterli miktarda yer verilir. Diyet yemeklerinde taze meyveye yer verilmelidir. Taze sıkılmış meyve suları diyet listesinde mutlaka olmalıdır. Yemeklerde taze sebze kullanımı arttırılmalıdır. Metabolizmayı çalıştıracak besinler bulunmalıdır. Nane, dereotu gibi yeşillikler metabolizmayı hızlandıran besinlere örnek verilebilir. Diyet yapılırken sevdiğiniz lezzetlere yer verin. Unutulmaması gereken husus miktardır. Merak edenler dukan diyeti ve canan karatay diyeti yazılarını da okuyabilir.

Yapılan yemeklerde ki yağ, genellikle yemeğin suyunda toplanır. Örneğin; ekmeğin suya banarak yenmesi kilo verilen diyet programı açısından olumsuzluk yaratır. Yapılan listelerde salatalara yer verilmelidir. Salatalar lif açısından zengin besinler içerdiği için uzun süre tokluk hissi verir.

Kahvaltı en önemli öğündür. Yumurta, peynire yer verilmelidir. Yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Yumurta tokluk hissi veren yiyeceklerden birisidir.

Örneğin; mücver yemek istiyorsanız kızartmak yerine fırında yaparak yağ oranı düşürülebilir. Buda fazla kalori alımına engel olur.

Sebzelerin haşlanması iyi alternatif olabilir.

Protein alımlarında yağsız et tüketilebilir.

Fırında yapılan balık ve tavuk yemeklerine listede yer verilebilir. Tavuk yemeklerinde zencefilli soslar kullanılması sağlıklı dengeyi kurmada yarar sağlar.

Proteinli salatalara yer vermek gerekli enerjiyi karşılar. Örneğin; sebzeli bonfile salatası iyi bir alternatif olabilir.

Yemeklerde zeytinyağı kullanımı sağlıklı beslenme için önemlidir.

Yemeklerin yanında yoğurt tüketimi yağ yakar.

Ara öğünlerde meyve ve kuruyemiş tüketimi uzun süreli tokluk hissine yardımcı olur.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Güvenli Ödeme Sistemi

Tırnak Mantarı Nedir?