in

İnanılmazİnanılmaz

Dağcılık meraklıları için en iyi tırmanış rotaları

Okuma Süresi: 3 Dakika

Türkiye’de tırmanış yapmak için birçok rota vardır. Mitolojik öykülere ev sahipliği yapan Nemrut ve Ağrı Dağları, meşhur Toroslar, yemyeşil doğası ile kendine hayran bırakan Köroğlu, Ilgaz ve Kaçkar dağları, dağcılık sporları için biçilmiş kaftandır. Farklı tırmanış stillerine uyum sağlayan rotaları merak ediyorsanız, bu yazıyı mutlaka incelemelisiniz.

Uzundere / Erzurum

Erzurum’da yer alan Uzundere, dört mevsim boyunca tırmanış için uygun olan bir yer. Yaz mevsiminde Uzundere’de kaya tırmanışı yapabilir, kış mevsiminde ise buz tırmanışı yapabilirsiniz. Bununla birlikte her yıl ocak ayında düzenlenen Uluslararası Buz Tırmanış Festivali de Erzurum Uzundere’de gerçekleşir.

Geyikbayırı / Antalya

En iyi tırmanış rotaları dendiği zaman akla gelen Geyikbayır, Avrupa’nın kış dönemlerinde tırmanış yapılan favori mekanlarından biridir. Bu yüzden yabancıların da en uğrak rotaları arasında sayılır. Burada, Toroslar’ın güzel manzarasının tadını çıkarmanız da mümkün. Farklı deneyim seviyelerine sahip olan tırmanışçılar için Geyikbayır’da birçok parkur vardır.

Aladağlar / Niğde

Anadolu’nun önde gelen dağcılık mekanlarından olan Aladağlar, Kayseri ve Adana-Niğde arasında yer alır. Mükemmel manzarası ile büyüleyen Aladağlar, dağcılık sporuyla ilgilenenlerin uğrak yerlerinden biri olmaya devam ediyor.

Kaynaklar / İzmir

Ege’de bir dağcılık rotası arıyorsanız, Kaynaklar’a mutlaka uğramalısınız. Bölgenin bir diğer çekici özelliği ise ortalama 200 adet farklı zorluk derecesinde tırmanış rotasını bünyesinde barındırmasıdır. Kaynaklar’a ilkbahar aylarında giderseniz, tırmanış şenliklerine de dahil olabilirsiniz.

Narlıdere / Bursa

En iyi tırmanış rotaları listemizde Narlıdere’yi de saymalıyız. Dağcılık meraklılarının en çok tercih ettiği alanlardan biridir. Kente olan yakınlığı ve farklı tırmanış stillerine uyum sağlıyor oluşu da Bursa/Narlıdere’yi tercih edilebilir kılıyor.

Kaçkarlar / Rize

Karadeniz’in ünlü bölgelerinden biri olan Kaçkarlar, senenin her mevsiminde buzulları ve yeşilliği sevenler için oldukça idealdir. Burada genelde kış aylarında daha da zorlaşan bir buz tırmanış rotası vardır. Kaçkarlar’ın üzerinde yer alan Altıparmak, Verçenik ve Kavron tepeleri ise farklı rotaları izlemenizi mümkün kılar.

Ballıkayalar Kanyonu / Kocaeli

İstanbul’a yakın olmasından dolayı pek çok tırmanış meraklısının uğrak yeri olan Ballıkayalar Kanyonu, amatör ve profesyonel tüm sporcular için uygundur. Bölgede yer alan kamp alanları ise sporla dolu günler geçirmenize izin verir.

Bafa Gölü / Muğla

En iyi tırmanış rotaları listemizin sonuncusu Bafa Gölü! Deniz turizmi ile öne çıkan Muğla, Bafa Gölü sayesinde dağcılık sporunda da isminden söz ettirir. Burada, gölün eşsiz manzarasını izlerken tırmanışa uygun olan parkurların keyfini çıkarabilirsiniz.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Karbonatın faydaları nelerdir?

Emlak Ofisi Tercihi Neden Önemlidir?