D vitamini nedir?

Vücudumuzun yapı taşlarından olan minerallerin başında D vitamini gelir. Vücut içinde kalkan görevi yapan bu vitamin dolaşım sistemine etki ederek adeta hormonlarımız gibi çalışmaktadırlar. Etki alanı daha çok kemikler ve bağışıklık sistemimizdir. Yaş aralığına bakacak olursak çocuklar ve yaşlılarda daha önemlidir. Bunun nedeni kas ve kemik sağlığının o yaş aralıklarında daha da önemli olmasından kaynaklanmaktadır.

D vitamini eksikliği nedir?

Güneş görmeyen bir kişi beslenmesine de dikkat etmiyorsa çok büyük bir sağlık problemiyle karşı karşıya kalır. Saç dökülmesi ve yorgunluk bunun en önemli belirtisidir. Sadece bu rahatsızlıklarla kalmaz kas ve baş ağrısı da etkisini gösterecektir. Eksikliğinin birçok sebebi vardır. Bunların başında hamile olmak, güneş görmemek, gerekli ilaçları almamak, yanlış beslenmek gelir.

D vitamini eksikliği, kaslardaki kasılma ve kramplar, yoğun saç dökülmesi ve baş ağrıları, yaralanma sonucu yaraların geç ve güç iyileşmesi gibi birçok olumsuzluklara neden olur ve vücutta eksiklik olarak baş gösterir.

D vitamini nelerde bulunur?

Vitamini vücudumuz üretiyor fakat bunun tam olarak faaliyete geçmesi için güneşe ihtiyacı vardır. Gün içinde vücudun 30 dakika güneş görmesi günlük vitamin ihtiyacını karşılar. Bunun yanında yediğimiz yiyecekleri de sindirim sistemimiz kullanılacak vitamine dönüştürebilir. Peki D vitamini içeren besinler hangileridir?
Herkesin evinde olan yumurta ve yoğurt başta olmak üzere marketlerde bulabileceğimiz keçi peynirinde, baklagillerden barbunyada, deniz ürünlerinden lüfer, palamut ve çipura da bol miktarda vardır.

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D vitamini eksikliği tedavisi

Tedavi yöntemi ve şekli doktor tarafından belirlenir. Damardan enjeksiyon iğne ya da ağızdan D vitamini hapı verilerek uygulanır. Bu uygulama hastanın yaşına ve eksikliğin derecesine bağlı olarak dozu hekim tarafından ayarlanır. D vitamini ilaçları ile her gün haşır neşir olmak istemeyen bir kişi 6 aylık iğneyi tercih etmektedir. Diğer türlü ilaç günlük, haftalık ve aylık olarak alınır.

 

 

 

 

 

D vitamini takviyesi, emilimi fazla olduğundan yağ içeren yemekle alınırsa daha yararlı olacaktır. Tedavi ihtiyaç duyulan eksikliği gidermek için yapılır.

Share:

Yorum Yaz

E-posta adresiniz asla yayınlanmaz. Zorunlu alanları doldurun *