in

Coronavirus Nedir Nasıl Bulaşır?

Coronavirus, zatürre belirtilerinin yoğun şekilde yaşandığı solunum yetmezliğine neden olan covid 19 virüsüdür.

Okuma Süresi: 14 Dakika

Coronavirus Nedir?

Yalnızca insanları değil, aynı zamanda hayvanları da etkisi altına alabilen RNA virüsleri olarak da bir tanımlama yapmak mümkündür. Kolay enfekte olabilen ve yine aynı şekilde hızlı bir şekilde yayılan bu virüs türü, an itibarıyla ülkemiz ile birlikte tüm dünyanın mücadele ettiği tehlikeli virüs türlerinden bir tanesidir. Zatürre ve solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte kendini çarpıcı bir şekilde ortaya koyan virüs, her yıl sonbahar aylarında gün yüzüne çıkıyor ve önüne geçilmediği takdirde geniş kitleleri hedef alabiliyor.

Halsizlik ile birlikte yorgunluk ve solunumda yaşanan güçsüzlük de en ciddi belirtileri arasında yer almaktadır. Olguların az bir kısmında ölümcül vaka gerçekleşiyor ve virüs zamanla kendini kısıtlıyor. Ancak şu an için baş etmeye çalıştığımız ve mücadele verdiğimiz virüs türü biraz daha güçlü ve yayılma hızının daha yüksek olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Geçmiş yıllara baktığımızda ise bu virüs türünün 2002 yılından bu yana var olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Çin’in Wuhan şehrinde görülen ve yeterli önlemler alınmadığı için şu an tüm dünyaya yayılan Coronavirus, ciddi bir tehlike oluşturmaya başladı. İnsanlar ne yazık ki hala bilinçsiz bir şekilde sokaklara çıkmaya devam ediyor ve en büyük tehlikenin de bu olduğunu düşünüyoruz.

Coronavirus Nasıl Bulaşır?

Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki Corona Virüsünün dünyaya yayılması, Çin’in Wuhan şehri ile birlikte başladı. Deniz ürünleri ve farklı hayvan türlerinin etlerinin bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi ve bu etlerin pazarda satışı, virüsün yayılmasını bir tık daha hızlandırdı. Çinliler, beslenme konusunda bizim kadar hassas değil ve bu özensiz tavırları da onları riske attığı gibi tüm dünya halkını etkisi altına aldı diye düşünüyoruz.

Yapılan araştırmalar, virüsün, insandan insana bulaştığını gösteriyor ve bulaşma hızı her geçen gün biraz daha artıyor. Virüs sahibi hasta kişi ile aynı ortamda bulunmak, fiziksel temas gerçekleştirmek ya da ilgili kişinin kullandığı kişisel eşyaları kullanmak da bu virüsün bulaşmasına sebebiyet veriyor. En önemli ayrıntı ise ateş ve kuru öksürük gibi eylemler olarak karşımıza çıkıyor. Kabarcıklar ile de insan vücuduna entegre olabilen virüs, hızlı bir şekilde seyrediyor ve zaten yayılma durumuna baktığımızda bunu daha net bir şekilde görebiliyoruz.

Az sonra korunma yolları ve tedavi yöntemlerine de yer vereceğiz ancak kalabalık ortamlardan ve hastalık taşıyan kimselerden özellikle uzak durmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Bana bulaşmaz düşüncesi bir şehri etkisi altına aldı ve şu an tüm dünya bundan etkileniyor.

Coronavirus Tedavisi Hangi Aşamalardan Oluşuyor?

An itibarıyla hastalık ile mücadele edecek herhangi bir aşı ya da antiviral ilaç ne yazık ki bulunmuyor. Birçok bilim insanı ve tıp dünyası çalışanı bu hastalığı ortadan kaldıracak aşı için çalışmalara başlamış durumda ancak bu aşı üretilse bile kasım ayına kadar tüm dünya ülkelerine ulaştırılması ne yazık ki mümkün görünmüyor ve bu da virüsün daha güçlü bir şekilde yayılması adına yeterli bir süre olarak karşımıza çıkıyor.

Benzer hastalıkların ve virüslerin tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlar denenmiş ve test etilmiş, ancak herhangi bir sonuç elde edilememiştir. Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki doktorların hasta seçmek zorunda kaldıkları bir hastalık ile mücadele ediyoruz ve ölüm riski ne kadar düşük olursa olsun gerekli bilinçlenmenin bir an önce yaşanması ve elde edilmesi gerekiyor.

Bu hastalığın en güçlü tedavisi karantina olarak karşımıza çıkıyor. Korunmak adına bol bol istirahat etmeli ve bol sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde yalnızca kendinizi değil, birçok insanın canını da tehlikeye atmış olacaksınız. Yine onlarca ülkede ohal ilan edildiğini ve sokağa çıkma yasağı ile birlikte tedbir alındığını da unutmamak gerekiyor.

Durumun ciddiyetinde olmayan ya da bilinçsiz bir şekilde sokağa çıkmaya devam eden yakınlarınız varsa onları mutlaka uyarın ve tedbir almaları için bilgi verin. Hastalık hızlı bir şekilde yayılıyor ve eğer bu şekilde devam ederse ölüm oranları ve sayıları da artacaktır.

Coronavirus Belirtileri Nelerdir?

Coronavirus şüpheniz varsa eğer hiç tereddüt etmeden coronavirus testi nasıl yapılır yazımızı okuyabilirsiniz. Grip hastalığı ile çok fazla karıştırılıyor ancak ayırt etmek mümkün ve gelin hep birlikte hastalığın belirtilerine de göz atalım.

 • Uzun süreli devam eden yüksek ateş durumu, hastalığın en önemli belirtilerinden bir tanesidir. 38 derece ve üzeri ateşlenme durumu uzun süre devam ettiği takdirde sizler de hiç tereddüt etmeden doktorunuza başvurabilirsiniz. Bu işin şakası yok ya da es geçilecek bir hastalık olmadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Yalnızca kendi sağlığınızı değil, binlerce insanın sağlığını da tehlikeye atabilirsiniz.
 • Kuru öksürük ile birlikte seyreden balgam durumu da yine coronavirüs belirtileri arasında yer alıyor.
 • Şiddetli boğaz ağrısı ve yine bu bölgede meydana gelen yanma durumu da hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Solunum yollarında rahatsızlık yaşıyorsanız eğer yine hiç vakit kaybetmeden hastanelerin kapısını çalmalısınız.
 • Burun akıntısı ile birlikte şiddetli baş ağrısı da en önemli belirtiler arasında yer alıyor.

Bu belirtiler ile karşı karşıya geldiğinizde evde durmanızın bir anlamı yok. Gün gün Coronavirus belirtileri yazısını okuyarak aklınızda soru işareti kalmasın. Az önce de dile getirdiğimiz gibi doktorunuz ile irtibata geçmeli ve bir an önce tedavi olmalısınız.

Koronavirüs Hangi Ortamda Yaşamaya Devam Ediyor?

Cansız yüzeylerde yaşama ihtimali yok denecek kadar az ve aslında bizleri mutlu eden en önemli unsurlardan bir tanesi de budur. Ellerimizi gün içerisinde mutlaka yıkıyoruz ancak bu virüsten kurtulmak ve daha da önemlisi korunmak istiyorsak daha dikkatli bir şekilde ellerimizi yıkamalı ve dezenfekte etmeliyiz.

Dışarıdan geldiğinizde mutlaka ellerinizi yıkayın ve insanlar ile temas kurmamaya çalışın. Yalnızca su ve sabun desteği ile yıkama eylemi yeterli gelmeyebilir ve bunun yanı sıra kolonya ile de dezenfekte edebilirsiniz. Virüs, cansız ortamda yaşamaya devam etmiyor ve gerekli önlemleri aldığınızda dezenfekte işlemi sorunsuz bir hal alıyor.

Endişe etmek ya da paniğe kapılmak yerine izole ortamlarda bulunmanız ve her zaman söylediğimiz gibi daha dikkatli davranmanız gerekiyor. Virüsten korunabilirsiniz ve gerekli önlemleri aldığınız takdirde emin olun sıkıntı yaşamayacaksınız. Ancak önlem almadığınızda ve sokağa çıkmaya devam ettiğinizde ne yazık ki bir süre sonra sizler de risk grubuna giriyorsunuz. Bu konuda göstermeniz gereken hassasiyet yalnızca kendi sağlığınız için değil, toplum sağlığı adına da büyük bir önem arz ediyor. Uzmanlar gerekli uyarıları yaptı ve bilinçli bir toplum olarak bu sorunu da atlatacağımıza olan inancımız tam.

Hastalık Nasıl Seyrediyor?

Hastalığın hızlı ya da yavaş seyrettiğini net bir bilgi doğrultusunda söylemek ne yazık ki yanlış bir söylem olacaktır. İtalya, şu an için en çok mücadele veren ve hasta kaybı yaşayan ülkelerden biri ve bizdeki rakamlar da olumsuz bir algı yaratıyor. Önlem alınmadığı takdirde tabii ki daha hızlı bir şekilde yayılacaktır ancak izole ortamlardan çıkmadığınızda ve gerekli tedbirleri en sağlıklı şekilde aldığınızda emin olun yayılma hızını da düşürmüş olacaksınız.

Bana bir şey olmaz algısı gerçekten en hatalı düşünce biçimlerinden biri ve ne yazık ki halkımız bunu yapmaya devam ediyor. Yazımızın bir bölümünde de ifade ettiğimiz gibi birçok ülke ohal ilan etti ve sokağa çıkma yasağı ile birlikte destekledi. Zorunda kalmadığınız sürece sokağa çıkmayın ve insanlar ile fiziki temas kurmayın.

Coronavirus Map

Bireysel sağlığın yanı sıra toplum sağlığını da özellikle düşünmek zorundasınız ve bunu yapmadığınız takdirde insanların hayatını da tehlikeye atmış olacaksınız. Ciddi bir salgın var ve virüsün yayılma hızına etki edecek olan da sizlersiniz. Dünyayı sarsan ve amiyane tabirle ele geçiren bu virüs, önlenemediği takdirde ne yazık ki binlerce insan yaşamını yitirecek ve bir kâbusa dönüşecektir.

Uzmanlar her gün bir yeni açıklama yapıyor ve mümkün olduğunca bu açıklamaları takip ederek yine bu açıklamalara uygun bir şekilde davranmaya gayret gösterin.

Korunma Yolları Nelerdir?

 • İzole ortamlar, insan sağlığı için büyük önem taşıyor ve eğer yurt dışından gelmişseniz 14 günlük karantina detayını da es geçmemeniz gerekiyor. Eve kapanıp izole ortamda kendi bakımınızı yapabilirsiniz ve tabi bunun öncesinde doktor yardımı almanız da gerekiyor. Aynı şekilde yurt dışından gelen ziyaretçilerinizi de bir süreliğine kabul etmeyeceksiniz. Herkes risk taşıyor ve bu riski ortadan kaldırmak da bilinçli bir toplum ile mümkün hale gelecektir.
 • Ellerimizi bol bol yıkayalım. Sabun ve su desteğinin yanı sıra kolonya ile dezenfekte etmeyi de ihmal etmeyin. Corona virüsünün cansız ortamlarda yaşayamadığını ve kendini devam ettiremediğini artık çok iyi biliyoruz.
 • Eğer imkânınız varsa kalabalık ortamlarda bulunmayın. Az önce de ifade ettiğimiz gibi her insan risk taşıyor ve solunum yolu ile olduğu gibi öksürük ve fiziksel temas gibi detaylar da bu hastalığın yayılmasına neden oluyor. Evlerimizden çıkmamamız gerekiyor ve kişisel hijyene önem verdiğimiz takdirde en güçlü koruma yöntemini tercih etmiş olacağız. Uzmanların uyarıları da bu yönde ancak ne yazık ki hali hazırda bilinçsiz bir topluluk mevcut.
 • Kıyafetlerinizi sık sık yıkayın ve dışarıdan geldiğinizde üzerinizdekileri bir an önce çıkartıp dezenfekte edin. Dışarıdan aldığınız virüsü bu yöntem ile def edebilirsiniz. Cansız ortamda yaşayamayan virüs, basit bir müdahale ile yok edilebilir ve bunu yapacak olan da kesinlikle sizlersiniz.

Türkiye’de Virüsün Yayılma Hızı Nedir?

Bildiğiniz gibi virüsle en sıkı şekilde mücadele etmek durumunda olan ülkelerden biri de İtalya. Bu ülke ile ir kıyas yapıldığında ne yazık ki ülkemizin durumu da çok iyi değil ancak alınan önlemler muazzam ve kesinlikle fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Okullar tatil edildi ve hali hazırda birçok firma da çalışanlarını izne ayırdı. Bu önlemler ile birlikte yayılma hızını her geçen gün biraz daha düşüreceğiz ve başarılı sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyoruz.

Bireysel olarak hareket etmek ise yapabileceğimiz en büyük hatalardan bir tanesi olacaktır. Burada toplu halde düşünmek büyük önem arz ediyor ve toplum sağlığını düşünmek zorundasınız. İzole ortamlar şu an için en güvenilir adreslerden biri ve bu ortamı kendi evinizde de sorunsuz bir şekilde yaratabiliyorsunuz.

Dezenfekte çalışmalarının nasıl ve ne şekilde yapılacağını artık sizler de çok iyi biliyorsunuz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi kıyafetlerinizi sık sık değiştirmek durumundasınız ve bununla birlikte ellerinizi ve yüzünüzü de aynı şekilde sık sık yıkamanız gerekiyor. Yayılma hızını düşürmek ve bu virüsten kısa bir süre içerisinde kurtulmak istiyorsak eğer bu konuya özellikle dikkat etmemiz gerekiyor.

Türkiye’de Alınan Önlemler Nelerdir?

 • Sağlık Bakanlığının çalışmaları takdir edilesi türden ve emin olun işe yarıyor. Bu önlemlere topluluk olarak da dikkat etmek ve özen göstermek durumundayız. Birlikte hareket ettiğimizde emin olun yayılma hızını engellemek ve önüne geçmek çok daha kolay ve mümkün hale gelecektir. Alınan önlemlerden bir tanesi okulların tatil edilmesi oldu. Bu gerçekten çok doğru bir karar çünkü kalabalık insan topluluklarının bulunduğu ortamlar, özellikle bu dönemde çok daha büyük bir tehlikeye ev sahipliği yapıyor.
 • Alınan bir diğer önlem ise kurumların Home Office düzenine geçiş yapması oldu. Artık birçok firma, çalışma düzenini değiştirdi ve çalışanlarını evlerine gönderdi. 2 hafta süre ile devam edecek olan bu düzenleme sayesinde karantina süresi de tamamlanmış olacaktır.
 • Bununla birlikte işçiler için de bir paket açıklaması yapıldı ve bu dönemde halkımıza birçok konuda destek veriliyor. Bankalar ve devlet kurumları da bunun en önemli örnekleri arasında yer alıyor.
 • Bizler ise bireysel olarak kişisel temizliğe dikkat etmek ve evde kalmak durumundayız. İzole bir ortam yaratıldığı takdirde virüsün yayılması engellenecek ve hastalık ortadan kaldırılacaktır. Evden çıkmamak gerçekten önemli ve bunun bilincinde hareket ettiğiniz takdirde sizler de ne demek istediğimizi daha iyi anlamış olacaksınız.

Karantina ve 14 Gün Kuralının Önemi Nedir?

Yurt dışından gelenler neden karantina altına alınıyor? Ya da neden eve kapanmak zorunda kalıyorlar? Virüs, 14 günlük süre zarfında kendini yok ediyor ve karantina dönemi sona erdiğinde artık sağlıklı bir insana dönüşüyorsunuz. İşte bu yüzden evden çıkmamanız gerekiyor ya da umre’den geldiğinizde yurtta kalmak zorundasınız. Şikâyet etmek yerine uygulamaları takip edin ve kuralları yerine getirin.

Ziyaretçi kabul etmek de yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan bir tanesi olacaktır. Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki yurt dışından gelen insanlar bu virüsün yayılmasında büyük rol oynuyor. Bu insanlar karantina altına alınmadığı takdirde virüsün yayılma hızı her geçen gün biraz daha artacak ve durum daha can sıkıcı boyutlara ulaşacaktır.

İzole ortamlarda tedavi ve koruma önlemi ile birlikte gerekli tedbirler en iyi şekilde alınıyor. Camileri bir süreliğine ziyaret etmeyin ve evinizde kılın. Aynı şekilde çok ihtiyaç duymadığınız takdirde hastaneye gitmek de büyük bir risk teşkil etmektedir. Şu dönemi hassas bir şekilde atlatmanız gerekiyor ve her zaman ifade ettiğimiz gibi bizler bilinçli bir şekilde hareket ettiğimizde aşamayacağımız sorun yok. Corona virüsü de bu sorunlardan biri ve ümit ediyoruz ki az zararla bu süreçten çıkarız.

Koronavirüs Riskinden Koruyacak 14 Kural Video

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Cevap bırakın

4 Pings & Trackbacks

 1. Pingback:

 2. Pingback:

 3. Pingback:

 4. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

2020 Yılı Ev Dekorasyonu Fikirleri

Coronavirüs Testi Nasıl Yapılır?