in

İnanılmazİnanılmaz

Bulimia Nervoza

Okuma Süresi: 3 Dakika

Bulimia Nervoza Nedir?

Bulimia nervoza bir yeme bozukluğu olarak tanımlanır. Bu hastalıkta yaşanan atakta normal insanlardan fazla yeme vardır. Özellikle bu aşırı yeme olayı birey yalnız kaldığında çok daha fazla yaşanır. Bu yemeden sonra da kilo almamak için isteyerek kusma sağlanır. Bulimia nervoza tanısında devamlı yeme nöbetleri yaşanması, kontrolün elden gitmesi, kusma nöbetinin yerleşmesi bu hastalığın ölçütleridir. Bulimia nervoza sebepleri olarak derin anlamda yaşanan psikolojik meseleler yaşandığında ya da bir kontrolsüzlük halinde oluşabilmektedir. Kişilerde bu yeme ve çıkarma olayı hem psikolojik hem de kilo takıntısı kaynaklıdır.

Bulimia Nervoza Belirtileri

Bulimia, hastalar önce yerler sonra kusarlar ve kustuktan sonra kendilerini rahat hissedeceklerini zannederler ve yine yemek yemeye başlarlar. Yedikten sonra yine kusmaya hazırdırlar. Bulimia hastalar güvenlerini yitirmiş olan hastalardır. Devamlı zayıf olmak ihtiyacı içindeler.

Bulimia nervoza hastaları 2 saat içerisinde normal insanın yiyebileceğinden çok daha fazla yer, kontrolü ortadan kalkar, durdurmaz hatta durduramazlar. Hastalık psikolojik kökenlidir. Anormal bir yemek yeme alışkanlığı vardır ya kusar ya da ilaçlarla ishal olma yolunu seçer. Bu hastalık genelde ergenliğin son dönemleri veya erişkinliğin ilk dönemlerinde sık yaşanır. Bulimia nervoza belirtileri, kilo kayıpları, kusma, yorgunluk, baygınlık, düzensiz adet görme şeklinde sıralanabilir. Bu hastalık iyileşme eğilimde olup ancak yineleme riski de vardır. Hastalık genç kızlarda daha çok rastlanır.

Bulimia Nervoza Tedavisi

Bulimia nervoza hastalığı anoreksiya hastalığından çok daha iyidir. Nervoza da terapiler ya da ilaçla tedavilerde sonuç alınabilir. Terapilerle hastada yaşanan stres, bedeniyle barışık, dürtülerini kontrol edebilme gelişmelerini kazanır.

Anoreksiya yeme bozukluğudur. Yeme sonrası kusma hastalığıdır. Bulimia Nervoza ise bu durumdan psikolojik olarak çok fazla etkilenme demektir. Anoreksiya hastalığı ile Bulimia nervoza hastalığı arasındaki fark tamamen psikolojiktir. Anoreksiya hastası yemek yeme yerine yaşamak için düşük kalorili yiyecekleri tercih eder. Bulimia ise aşırı yemek yer ama sonrasında ilaçlarla yiyecekleri çıkarma psikolojisine girerler. Bu hastalık oluşumunda faktörler olarak genetik, istismar, stres, travmatik olaylar, zihinsel yaşanan sağlık problemleri, hormonlar, kendine güvensizlik durumu sayılabilir.

bulimia

Bulimia nervoza hastaları aslında çok fazla kilosu olmayan kişilerdir. Ancak yemek yemede kendini kontrol edemediğinden sonrasında pişmanlık duyar, kaygı durumu ağır basar. Kendini her şeyden soyutlar, devamlı kusma eğilimi vardır, depresyon durumundadır.

Bulimia nervoza tedavisi sırasında genelde hastalığı olduğunu kabullenemez. Bu nedenle hasta olan kişinin öncelikli olarak bu hastalığı ve tedavi olması gerektiğini kabullenmesi öğretilir. Tedavi seçenekleri arasında beslenme danışmanlığı, aile terapisi, ilaç kullanımı ve psikoterapi şeklindedir. Yapılan tüm terapilerde amaç besinlere karşı tutumda gerçekçi olması, stresli durumlarında gereksiz yemek yemek dürtüsünden uzak durması daha doğrusu baş etmeyi öğrenmesi sağlanır. Bu hastalık tedavisi esnasında aile terapisi de çok önemlidir zira hastaya ailenin desteği çok olumlu sonuçlar doğurur.

What do you think?

Written by Gökhan Arslanlı

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Eğitici Oyuncak Nedir?

Güvenli Ödeme Sistemi