in ,

İnanılmazİnanılmaz

Boyun Düzleşmesi Nedir?

Okuma Süresi: 4 Dakika

Boyun düzleşmesi problemi son yıllarda genellikle genç nüfus ile son derece sık görülmekte olan bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Bu hastalık çeşidine yorgunluk, stres ve çok fazla düşünmenin sebep olduğu bilinir. Boyun düzleşmesi, görünümü “C” harfine benzeyen omurganın çok fazla yüklenme, fazla stres gibi sebeplerden ötürü omurgamızın “I” haline gelmesidir.

Vücudumuzdaki omurgaların belli bir duruş ile şekli bulunmaktadır, bu duruşlar ve şekil zaman geçtikçe çeşitli sebeplerden ötürü değişik hale gelerek birtakım sorunlara neden olur. Boyun bölgesindeki ve bel bölgesindeki içe taraf gerçekleşmiş olan kavis, bu anatomik normal durmanın temelini oluşturur. Bu doğal duruşa neden olan ise yumuşak ve özel diskler sayesindedir. Bu disklerden birinin kayması veya çeşitli sebeplerden dolayı şeklini kaybetmesinden dolayı yukarıda da söylediğimiz gibi boyun düzleşmesine sebep olur.

Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir?

Boyun düzleşmesi probleminin en belirgin özellikleri içinde sürekli olan ağrılar ile boyun hareketleri yapıldığı zaman zorlukların yaşanmasıdır Boynunuza aldığınız darbeler bile bu sorunun başlaması için uygun ortamı yaratır. Kronik ağrılar nedeni ile gittiğiniz Doktor MR yöntemi ile size sonucu tam olarak bildirir.

Hastalığın isminden de anlaşıldığı gibi çekilmiş olan MR’ da boynunuzun düz bir şekil almış olduğu görülüyor ise hastalığınız başlamış anlamına gelir. Uzun zaman öne eğilmiş bir şekilde oturmanız, ağır yükler kaldırmanız, hem yüksek hem sert yastıklar kullanmanız, koltuk ve kanepe türündeki rahat olmayan yerlerde başınızı uygun pozisyonu almadan yaslamanız gibi pek çok davranış bu sorunun başlaması için gerekli olan ortamı oluşturur.

Boyun düzleşmesi tedavisi nasıl olur?

Düzleşen boyun kavisini yeniden normal hale getirmek ve bu sorunu yaşayan kişinin tekrardan eski yaşantısına devam etmesine yol açmak mümkün. Hekim kontrolünde olan veya sizlere sunulmuş olan egzersiz programları ile 2 ya da 3 hafta gibi kısa bir zamanda bu sorunun tedavisi mümkün olur.

Egzersiz programını güzel bir şekilde gerçekleştirdiğiniz zaman tekrardan eski halinize kavuşursunuz ve daha kolay bir hayat sürüp, bundan başka verilmiş olan egzersiz programını güzel bir şekilde ve devamlı bir şekilde gerçekleştirmeniz ileri ki zamanlarda da yaşayabileceğiniz boyun fıtığı sorununun önemli derecede önüne geçer. Bu sorunu yaşayan kişi iyi olduktan sonra egzersizlere yine devam etmelidir. Çünkü yeniden görülme oranı çok yüksek olan bir hastalıktır.

Boyun düzleşmesi tedavi edilmediği zaman çıkan sorunlar nelerdir?

Bu sorunun bir üst düzeyi ise boyun fıtığı hastalığıdır, daha meşakkatli ve daha uzun süren bir bakım dönemine gerek duyan bu sorun boyun düzleşmesine oranla daha fazla tehlike arz eder.

Boyun düzleşmesi tedavisi sürerken yapılması yasak olan durumlar

Boyun düzleşmesi tedavisini sürdüren hastalar özel olarak birtakım davranışlardan kaçınmalıdır. Ağırlık kaldırmak, bu davranışlar içerisinde önemli bir yere sahiptir. Her ne olursa olsun el, kol veya omuza yük alınmamalıdır.

Atlamak, zıplamak ve hızlı koşmak gibi ani hareketlerden uzak durmanız gerekir. Boyun yastığı alınmalısınız çünkü ortopedik bakımdan boyun yastığının kullanılması son derece önemli bir yer tutar. Yatağınızın yumuşak olmaması ve orta düzeydeki sertlikte olması gerekmektedir.

Boyun düzleşmesi en çok kimlerde görülür?

Boyun düzleşmesi olayları, genellikle aynı hareketleri sürekli yapan bireylerde sık sık görülür. Bunları meslekler olarak söylersek eğer; Öğretmen ve eğitimciler, devamlı kitap okuyan, bilgisayar ile ders başında duran, memurlar, bankacılık işinde çalışmış olanlar, bilgisayar kullanması gerekli olan özel ya da kamu elemanları, örgü türündeki işler ile uğraşan hanımlar ve çalışmakta olanlar, kahvelerde uzun zaman oyun oynayanlar bu grubun içine girerler.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Facebook Reklam Yöneticisi

Ekspertiz Raporu Nedir?