in

Bit Nasıl Temizlenir?

Okuma Süresi: 3 Dakika

Başımızın Belası Bit Nasıl Temizlenir?

Bit, insan kanı ile beslenebilen bir parazit türüdür. Tek delikli kanatsız bir böcek olan bit, tifüs gibi bazı hastalıkların taşıyıcısıdır. Bit Nedir Nasıl Bulaşır Nasıl Temizlenir İşte Detaylar…

Bit resmi
Bit resmi

Bit Nedir?

Bitler genelde çocukların saçlarında daha sık görülse de uzun saçlı kadınlarda da görülebilmektedir. Bunun nedeni doğru yapılmayan temizlik veya bakım uygulamasının olmamasıdır. Bazen çocuğunuzun saçları çok iyi bakılsa da yanında ki arkadaşının bakımı her zaman doğru olmayabiliyor. Bu nedenle bitler sağlıklı saçları da en kısa zamanda sarabiliyor. Bit bir virüs gibi aynı şekilde yayılır. Saçtan saça atlar ve saç diplerine yapışırlar. Böylece orada yaşar ve çoğalırlar. Mutlaka doktora gidilerek bu konu hakkında yardım istenmesi gerekir.

Bit yumurtası
Bit yumurtası

Bitin yaşaması için genellikle kafa derisinin en sıcak kısımlarını tercih eder ve orada ki kanı emerek beslenirler. Asalak canlı olduklarından kendilerine her zaman konaklayabilecek bir alan ararlar. Bu nedenle saç dipleri konaklama bakımından önemli yerlerdir. Saçta bit oluştuğundan bit yumurtası olarak bilinen bit sirkesi saç diplerine tutunur ve yavru bitler bu yumurtalardan çıkarak üreme sağlanır.
Bit nasıl temizlenir sorusunun cevabı ise, kimyasal olarak üretilen losyonlar ve bit şampuanı sayesinde mümkündür. Bit yumurtalarını tam olarak temizlemek adına, sık dişli tarakla beraber saçların iyi bir şekilde taranması ve arındırılması gerekir.

Bit İlacı Nasıl Kullanılır?

Bit ilacı bitlenen saçların diplerine uygulanır. Şampuan olarak üretilen bit ilacı duştan önce nemli saça bolca uygulanır ve bitlerin ölmesi için bir kaç dakika beklendikten sonra saçlar iyice durulanır. Losyon olanları da aynı şekilde diplere uygulanan bir yöntemdir.

Bit ilacı Bit Şampuanı
Bit ilacı Bit Şampuanı

Bit nasıl temizlenir ilaçsız diyorsanız, evde uygulayabileceğiniz yöntemlerde mevcuttur. Bunlardan bir tanesi vazelin. Saç diplerine bolca sürülen vazelin 1 saat bekletildikten sonra bit tarağıyla taranır. Daha sonra şampuanla yıkayarak saçlar durulanır. Bu işlemi geçene kadar uygulayabilirsiniz.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Kusursuz Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Baba Parası 1 Ocakta Sinemalarda