in

Kış Mevsiminin Vazgeçilmezi Bal Kabağı Tatlısı

Okuma Süresi: 3 Dakika

Bal Kabağı Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bal kabağı ile kış birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Kış mevsiminin girmesi ile beraber bal kabağı da sofralarımızdaki yerini alır. Bal kabağı tatlısı sevenler, bağımlılık derecesinde bu tatlıya bağlıdır. Bu iddialı tadın sevmeyenleri de elbette bulunur. Ama çoğunlukla herkes sever diye düşünüyorum. Balkabağı nasıl soyulur, bal kabağı tatlısı tarifi nasıl olur, yazımızda bu başlıklara yer vereceğiz.

Bal Kabağı Tatlısı Tarifi

Bal kabağı tatlısı için 1 kiloluk tarif ideal ölçülerdir. Bal kabağı tatlısı tarifi için 1 kilo bal kabağına 250 gr toz şeker koyulur. Bal kabağının üstü için ise yarım su bardağı ceviz içi ve tahin isteğe göre kullanılır.

Bal Kabağı Tatlısı

Herkes tarafından püf noktaları merak edilen bal kabağı tatlısı için belirli adımlar izlenmelidir.
Bu adımlar;

  • Bal kabakları çekirdeklerinden, damarlarından ve sert yeşil yapraklarından temizlenir.
  • İstediğiniz büyüklükte kesilen bal kabakları tepsiye alınır üzeri şeker ile kaplanır. Mümkünse bir gece önceden bu şekilde bekletilir. Değilse en az 3 saat bekletilir.
  • Kısık ateşte suyunu salmış olan bal kabağı 15- 20 dakika pişirilir.
  • Şerbetini çeken ve yumuşayan bal kabakları ocaktan alınır.
  • Soğuyunca bal kabağı tatlısı isteğe göre servis edilir.

Bal Kabağı Nasıl Soyulur?

Bal kabağı ile yemek yapmak isteyen herkes bal kabağı nasıl soyulur sorusunu sorar. Bal kabağını soymak için büyük bıçak kullanmanız gerekir. İkiye ayrılan bal kabağının içi tamamen temizlenir. Sonrasında dilimler haline getirilen bal kabağının son aşamada kabuğu soyulur.

Kabak Tatlısı

Kış ayında kabak tatlısı olmazsa olmaz. Özellikle vitaminli yapısı ve tadı ile bu tatlı kış aylarının yaz geçilmezi. Lezzetli yapısı ve harika tadı kabak tatlısını vazgeçilmez yapıyor. Bu bakımdan kabak tatlısı neredeyse her sofranın misafiri haline geliyor.

Kabak Tatlısı Yapılışı

Kabak tatlısı yapılırken kabak tatlısı yapılışı başlığı altında püf noktaları merak edilir. Güzel bir kabak tatlısı için şekerli kabaklar bir gece önceden bekletilmelidir. Ayrıca bal kabakları düşük ısıda ağır ağır pişirilmelidir. Bu şekilde pişirilen bal kabağı tatlısı enfes bir hal alacaktır. Güzel yapılmış bir bal kabağı tatlısına hayır diyebilecek insan sayısı oldukça azdır. Bal kabağı tatlısında koyulaşan şerbet ve tahin üzerine gezdirilerek yenir.

Aniden gelen misafirlerinize kat kat balkabağı tatlısı tarifi videoda;

What do you think?

Written by Zehra Yılmaz

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Doğal Mucize Aloe Vera Bitkisi

Yeni Tatil Trendi Yazlık Kiralama