in

Bahar Yorgunluğu Belirtileri Nelerdir? Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Okuma Süresi: 2 Dakika

Bahar Yorgunluğu

Baharın gelişine sevinirken adaptasyon sorunu da yaşamaya başladık. Özellikle uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlar kişinin yaşam kalitesini de düşürmektedir. Özel hayata ve iş hayatına yansıması olumsuz etkilemektedir.

Bahar yorgunluğu belirtileri nelerdir? Tedavisi var mı?

Rutin yapılan işlerde dahi sıkılıyoruz. Bahar yorgunluğu, bahara girerken etkisini gösterir. Depresif durum uzun sürerse, uzman hekimden yardım almamız gerekebilir.
Mevsim geçişleri hormonlarımızı etkilemektedir. Stresli bir yaşama sahipseniz ilkbahar mevsiminde ruhsal değişikler yaşama ihtimaliniz çok yüksektir. Bu durum büyük şehirler dışında görülme ihtimali daha düşüktür.
Yüksek motivasyon, spor veya aktiviteler kişiyi rahatlatır. Hayatımızı düzene sokar.
Bahar dönemine hazırlığın bahar gelmeden önce yapılması gerekir. Vücudumuzu geleceğe hazırlamak çok önemlidir. Özellikle düzenli ve dengeli beslenme dengemizi korur. Protein, vitamin ve mineral bakımından zengin olan besinler tüketmemiz önemlidir.
Dinlenme ve uykuyu iyi ayarlamalı, zamanı doğru kullanmalıyız. Vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu sudur. Su tüketimine özen gösterilmesi gerekir. Susuz kalan vücutta metabolizma yavaşlar.
Bahar yorgunluğuna karşı spor yapmak çok etkilidir. Düzenli egzersizler metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklet gibi egzersizleri bu dönemde tercih edebilirsiniz. Spor yaparken vücudumuzu zorlamamamız gerektiğini de unutmayalım.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Vücudumuzu Arındırmak için Etkili Detoks Tarifleri

Giysilerinizin Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?