in ,

İnanılmazİnanılmaz

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Okuma Süresi: 7 Dakika

Tüm dünyayı kasıp kavuran pandeminin ortaya çıkmasından sonra oldukça araştırılan ve birçok insanın bağışıklık sistemini güçlendirmesi için araştırdığı konulardan biri olmaktadır. Sağlık bakanlığının da belirttiği üzere bağışıklık sistemini güçlü tutmak her hastalıkta mücadeleyi daha etkili kılmaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için bağışıklık sistemini güçlendirici besinler kullanılmalıdır. Bu sayede sadece hastalıklardan korunmak için değil aynı zamanda daha sağlıklı ve daha uzun bir hayat sürmenin yolunu açan bir konu olmaktadır. Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? sorusu da bu noktada ortaya çıkan sorular arasında yer almaktadır.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Son dönemde daha çok gündemde olan bağışıklık sistemi, organlardan, hücrelerden ve dokulardan, proteinlerden oluşmaktadır. Bu bileşenlerin hepsi enfeksiyon ya da hastalığa neden olabilen virüsler, bakteriler ve yabancı cisimler ile savaşan bedensel süreçleri gerçekleştirmektedir. İnsan hayatı için oldukça önemli bir nokta olan bağışıklık sistemi, bu cicimler ile temas ettiği durumda bağışıklık tepkisini tetiklemektedir. Bağışıklık sistemi, cisimler ya da patojenler üzerinde bulunan antijenlere yapışan ve aynı zamanda onları öldüren antikorları serbest bırakmaktadır. Bu nedenle belirli yiyecek ve içecekler ile beslenerek oluşan herhangi bir olumsuz durumu ortadan kaldırmaktadır.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? sorusu covid19 ile daha sık karşılaşılan bir soru halindedir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile daha sağlıklı bir yaşam ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi diğer vücut sistemleri ile koordineli bir şekilde çalıştığı için sadece beslenme koşullarına değil, aynı zamanda diğer tüm sağlıklı önerilerine ve yanında hijyene de dikkat edilmelidir. Sigara içmemek, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı kiloyu korumak, alkolden kaçınmak, yeterince uyumak, stresi olduğunca en aza indirgemek ve son olarak doğru el yıkama ve ağız hijyenine dikkat etmek bağışıklık sistemi için en önemli sağlık önerileri arasında yer almaktadırlar.

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve dengede tutabilmek için düzenli ve doğru beslenmek oldukça önemlidir. Bu doğrultuda önemli besinler içerisinde yer alan bazı bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ise şu şekildedir:

Yaban Mersini: Yaban mersini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye fayda sağlayacak antioksidan özelliklere sahip olan bir besin olmakta. Antosiyanin adı verilen bir flavonoid türü içermekte olan yaban mersini 2016 yılında yapılmış olan bir çalışmada, flavonoidlerin solunum yolunun bağışıklık sisteminde oldukça önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Yapılan araştırmalarda araştırmacılar, flavonoidler bakımından zengin besinler yiyen kişilerin üst solunum yolu enfeksiyonu ya da soğuk algınlığı alam olasılığının daha az olduğunu açıklamışlardır.

Bu durum haricinde yapılan bir başka çalışmada ise, yaban mersininin flavonoidler açısından zengin olduğu gösterilmiştir. Taze yaban mersini günümüzde birçok marketlerde kolaylık ile bulunabilen bir besin olmaktadır. Salata ya da atıştırmalık yiyeceklere eklenebilen bir besin olması ile de kullanışlı ve her alanda tüketilebilen bir besindir.

Bitter Çikolata: Bir diğer bağışıklık sistemini güçlendire yiyecek olan bitter çikolata, lezzetli olmasının yanı sıra insan vücuduna da iyi gelen bir teobromin isimli madde içeren besin olmaktadır. Bu teobrominler, antioksidandır. Bu antioksidanlar ise vücudu serbest radikal denen zararlı atıklardan korumaktadır. Çeşitli hastalıklara sebep olan serbest radikaller vücudun hücrelerine zarar verebilir ve bununla birlikte çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu kapsamda bitter çikolata doymuş yağ bakımından da yüksek bir besin olarak şekersiz bitter çikolata olarak tercih edilebilir.

Zerdeçal: Toplumda birçok insanın yemek ve tatlı pişirmede kullandığı bir besin içeriği olan zerdeçal, sarı rengi ile bilinen bir baharat olarak yerini alır. 2017 yılında yapılmış olan bir incelemeye göre; zerdeçal, içerdiği kukumin ve antioksidan aynı zamanda antienflamatuar etkilere sahip olmaktadır. Bu durum ise, zerdeçalı tüketen bir kişinin bağışıklık sisteminin gücünü artırmaya yarar sağlar. 

Brokoli: Yeşil rengi ile her türlü yemeyi yapılan birçok insanın çok sevdiği brokoli sebzesi, önemli bir C vitamini kaynağı olarak bilinir. Ayrıca içinde bulunan sülforafan gibi güçlü antioksidanlar içermesi ile de bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına olanak tanır. Gerek haşlanarak gerek ise salata şeklinde veya da çorba yolu il tüketilerek kullanılan brokoli, yetişkin ya da çocuklar tarafından sevilen bir besin içeriğidir.

Tatlı Patatesler: Zengin lif kaynağı ve bol protein içeren patatesler ülkemizde çok sayıda üretilmektedir. İçerdiği beta karotenler sayesinde hem insanların cildinin daha sağlıklı olmasına hem de bağışıklık sisteminin daha güçlü kalmasına olanak tanıyan bir zengin besin kaynağıdır.

Ispanak: Ispanak, falavonoidler, karotenoidler ve C vitamini yanı zamanda E vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli ve temel besin kaynağıdır. İçerisinde bulunan antioksidan ve temel besin kaynağı özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiremeye yaramaktadır.

Zencefil: Birçok yemekte ve tatlılarda baharat olarak kullanılan zencefil, çay olarak da insanların tercih ettiği besin olmaktadır. Yapılan çalışmalar neticesinde zencefil, hastalıklara yardımcı olan antienflamatuar ve aynı zamanda antioksdatif özelliklere sahip olan bir besindir.

Sarımsak: Güçlü bir C vitamini olan sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer birçok hastalıklara iyi gelen bir besindir. Eski zamanlardan beri oldukça yaygın olan sarımsak tüketimi, bir çalışmada allisin içeren sarımsak takviyeleri almanın soğuk algınlığı riskini azaltıp azaltılmadığı incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda ise, sarımsak tüketimi soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltma sonuçlarını ortaya çıkarmıştır. Fakat hu durumla ilgili kesin açıklamalar için daha geniş kapsamlı araştırmalar yapılması gereklidir. Lezzet veren bir besin ürünü olmasının yanında uzmanlar bağışıklık sistemine de iyi geldiğini belirtmektedir.

Yeşil Çay: İçerisinde çok az miktarda kafein içeren yeşil çay, siyah çay ya da kahve haricinde alternatif olarak tüketilen bir içecektir. Yaban mersini gibi yeşil çayda, soğuk algınlığına iyi gelen riski azaltan bir özelliğe sahip olması nedeni ile bağışıklık sistemini güçlü kılmaya etki etmektedir.

Kefir: Kefir, bağırsak gibi sorunlara iyi gelen ve özellikle de diyet menülerinde yer alan önemli bir içecektir. Zengin besin kaynağı ile de oldukça yararlıdır. Canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecek olan kefir, 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre düzenli bir şekilde kefir tüketmenin bakteri ile savaşmada ve enflamasyonu azaltmada yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Ay Çekirdeği: Zengin E vitamin kaynağı olan ay çekirdeği, içerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde antioksidanlar gibi serbest radikallerle savaşarak bağışıklık fonksiyonlarına iyi gelmektedir. Ay çekirdeği hem atıştırmalık olarak hem de salata veya da kahvaltılık gevreklerde kullanılabilen bir besindir.

Portakal ve Asitli Meyveler: İnsanların çok fazla tükettiği portakal ve asitli meyvelerin bağışıklık sistemine ne deneli iyi geldiği araştırılan konular arasındadır. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi birçok asitli meyveler önemli C vitamini kaynağıdır. C vitamini soğuk algınlığına iyi gelen ve solunum yolu hastalıkları ile mücadele etmede fayda gösteren özelliklere sahiptir. Bunun dışında soğuk algınlığı durumunda C vitamini miktarının oldukça büyük bir ölçüde azaldığı gözlenmiştir. Bu sebeple portakal gibi diğer asitli meyveler bağışıklık sistemi için son derece önemli besinler olarak yer almaktadırlar.

Kırmızı Dolmalık Biber: Meyve şekeri tüketmeyen kişiler için kırmızı biber, alternatif bir C vitaminidir. Oldukça lezzetli ve faydalı olan kırmızı biberler hem salata hem de yemeklerde kullanılan bağışıklık sistemine iyi gelen besinler arasında yerini almaktadır.

What do you think?

Written by Cansu Demirel

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

WhatsApp kullanıcılarını neler bekliyor? Uzatılan süre bitiyor…

Korona (Covid-19) Aşılarının Karşılaştırılması