in

İnanılmazİnanılmaz

Aralıklı Oruç

Son zamanların popüler diyet türlerinden aralıklı oruç hakkında merak edilenler!

Aralıklı Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aralıklı oruç, son zamanlarda uygulanan en popüler diyet planlarından biri. Fitness tutkunları arasında bu yeme alışkanlığı biçimi için bir sürü çılgınlık var. Giderek daha fazla insan kilo vermek için aralıklı oruç tutmayı tercih ediyor. Ancak kilo vermek ve ekstra yağ yakmak için çeşitli aralıklı oruç şeklileri ne kadar etkilidir?

Normal öğün düzeninin tersine ve bildiğimiz oruçtan farklı olarak, aralıklı oruç, yemeğinizi almanıza izin verilen süreyi kısıtlayan bir diyet yöntemidir. En iyi şey, bu diyet formunu izlerken kalori alımınızı saymanıza gerek olmamasıdır. Aralıklı oruçların farklı versiyonları vardır ve insanlar genellikle kilo vermeye çalışırken hangisinin daha iyi olduğunu karıştırırlar. Aralıklı oruç tutmadan önce bilmeniz gerekenler:

Araştırmalar, bu tür bir diyetle kilo vermenin mümkün olduğunu, ancak diğer geleneksel kilo verme planları kadar etkili olmadığını göstermektedir. Ancak aralıklı oruçla birlikte yapılan diyetin vücuttaki kolesterol ve kan lipitlerini azaltmak gibi birçok faydası da vardır. Bu diyetin bir başka önemli yararı, oruç tutsanız bile, vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin sayısını korumaya yardımcı olmasıdır.

Her Gün Aralıklı Oruç Bir Gün Özgürlük

‘Her gün diyet’ olarak da bilinen alternatif bir gün ve diğer her gün aralıklı oruç tekniği hızlı bir şekilde kilo vermek için daha etkilidir. Bu diyette, haftada bir alternatif bir günde dilediğiniz şekilde ve miktarda yiyebilirsiniz.

Çalışmalar, bu aralıklı oruç tekniğinin yaklaşık 8-12 hafta içinde önemli kilo kaybına yol açabileceğini düşündürmektedir. Ancak bu aralıklı oruç şeklindeki sorun, etkisinin zamanla azalması ve kilo verme oranını yavaşlatmasıdır.

Kilo kaybı için diğer geleneksel diyet formlarına kıyasla kesinlikle daha faydalıdır, ancak birçok insanın uzun bir süre bu tekniğe dayanamama olasılığı yüksektir.

Zaman Kısıtlı Beslenme Şeklinde Aralıklı Oruç

Zaman kısıtlı yeme hiçbir şey yemediğiniz 16 – 20 saat gibi sabit bir zaman dilimi için geçerlidir. Bu süre içerisinde su ve çekeriz çay dışında hiçbir şey yemezsiniz, kalan saatlerde dilediğinizi, istediğiniz miktarda yiyebilirsiniz.

Bu aralıklı oruç şeklini takip etmek nispeten kolaydır, çünkü insanlar kahvaltılarını öğlene kadar geciktirir ve öğlen ve akşam 8 arasında tüm yiyecekleri tüketir. Zaten 24 saatlik süre içerisinde doğal olarak 16 saat aç kalınabilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ise 16 saatlik dilimde hiçbir şekilde kalori almamaktır.

Neden kahvaltıyı atlamamalısınız?

Kahvaltınızı atlamak kilo vermenin iyi bir yolu değildir. Sabah yemeğinizin olmaması, insülin duyarlılığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bunun yerine ne yapabilirsiniz? Yakın tarihli bir çalışma, saat 14.00’den itibaren aç kalmanın bazı diyabet öncesi erkeklerde insülin duyarlılığını arttırdığı söylenmekte. Bu nedenle, en etkili yol sabahları ve akşamları düzenli olarak yemek yemektir.

Eğer kronik rahatsızlığınız varsa diyetisyeninizin verdiği programı bozmamalısınız. Hamileyseniz veya emziriyorsanız aralıklı oruç tekniklerinden uzak durmalısınız. Bu tekniği uygularken her besin türünden tüketmeye gayret etmelisiniz. Aksi taktirde vücut ihtiyacı olan vitamin ve minerallerden yoksun kalacak ve sağlık sorunları baş gösterecektir.

Aralıklı oruç nedir, ne tür yöntemleri vardır, diğer yazımızda okuyabilirsiniz.

What do you think?

Written by elkizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zayıflama Yöntemleri

Dumbbell Nedir?