in

İnanılmazİnanılmaz

Aids Nedir?

Aids, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

aids
Okuma Süresi: 2 Dakika

AIDS Hastalığı Nedir?

Son yılların en çok korkulan hastalıklarından biri olan aids hastalığı gerek bulaşıcı olması gerekse henüz kesin bir tedavisinin bulunamaması sebebiyle oldukça önemli bir konudur. AIDS hastalığının tüm detaylarını öğrenebilmek adına ilk önce HIV kavramını açıklamak gerekmektedir. AIDS’e yol açan virüsün ismi olan HIV, vücutta bulunan ve bizi hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemine saldırarak yararlı hücreleri yok eder. Bunun sonucunda ise bu virüsün sebep olduğu, bir bağışıklık hastalığı olan aids ortaya çıkar. Açılımı İngilizce’ de Acquired Immune Deficiency Syndrome olan AIDS’in Türkçe karşılığı ise Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu ’dur. Bulaşıcı olması sebebiyle yalnızca bulunduğu vücut için değil farklı insanlar için de tehdit yaratan bu hastalıkta erken teşhis ve farkındalık oldukça önemlidir.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

AIDS’e yol açan HIV virüsü kişinin hayat standartları ve bağışıklığına bağlı olarak uzun yıllar hiçbir belirti göstermeden vücutta bulunabilir. Fakat bu süreç içerisinde bulaşıcılığını devam ettirerek çevredeki insanlar için de risk taşımaktadır. Vücuda girdikten sonra artış gösteren HIV virüsü, uygun ortam bulduğunda hastalığın belirtilerine sebep olmaya başlar.

Aids hastalığı belirtileri arasında ağızda beyaz leke ve yaralar, çok sık hastalanma, aralıklı ishal, devam eden yorgunluk gibi çok da göze çarpmayan problemler bulunmaktadır. Hastalık ilerledikçe belirtilerin şiddeti de artarak kendini kilo kaybı, yüksek ateşli hastalıklar, uzun süreli ishal, unutkanlık, vücutta yara ve morluklar ve ciddi solunum yolu hastalıklarına bırakır.

AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS hastalığı insanlar arasında bulaşabilen bir hastalıktır. Vücuttaki sıvılara yerleşen HIV virüsü genellikle cinsel yolla olmakla birlikte kan ile temasta ya da anne sütüyle de başka bir insana geçebilir. Çok eşlilik ve korunmasız ilişkinin riskleri arasında bulunan HIV virüsü için dikkatli ve farkında olmak oldukça önemlidir.

Günümüzde kesin bir tedavisi bulunamasa da HIV virüsüne yönelik ilaçlar hastalık erken teşhis edildiği takdirde bağışıklık sistemini koruyarak olası enfeksiyonları engelleyebilmektedir. Tedavi sürecine başlayan kişilerde hastalık durabilir fakat koşullara bağlı olarak ileriki yıllarda tekrarlama riski de bulunabilir.

What do you think?

Written by Pınar

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

WhatsApp Sohbet Yedeği Geri Yükleme

Uzaktan Eğitim